DUBAJ (Reuters) – W sobotę podczas szczytu Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28) w Dubaju doszło do nieporozumień między krajami w sprawie potencjalnego porozumienia w sprawie stopniowego wycofywania paliw kopalnych, co zagroziło próbom podjęcia pierwszego w historii zobowiązania do ostatecznego zaprzestania stosowania ropy naftowej i gaz od… 30 lat. Z rozmów o globalnym ociepleniu.
Według obserwatorów negocjacji Arabia Saudyjska i Rosja znalazły się wśród kilku krajów, które nalegały, aby konferencja w Dubaju skupiła się wyłącznie na ograniczeniu zanieczyszczenia klimatu, a nie na zajmowaniu się paliwami kopalnymi, które są jego przyczyną.
Z drugiej strony co najmniej 80 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Unia Europejska oraz wiele krajów biednych i wrażliwych na klimat, domaga się, aby w porozumieniu COP28 wyraźnie wezwano do ostatecznego zaprzestania stosowania paliw kopalnych.
W sobotę pod koniec soboty sułtan Al Jaber, przewodniczący COP28, wezwał kraje do przyspieszenia prac nad osiągnięciem ostatecznego porozumienia, mówiąc, że „nadal jest więcej obszarów sporu niż porozumienia”.
„Okno się zamyka, aby wypełnić luki” – powiedział szczytowi.
Sekretarz generalny OPEC Haitham Al-Ghais powiedział wcześniej w oświadczeniach odczytanych przez urzędnika dla delegacji na szczycie: „Potrzebujemy realistycznych metod rozwiązania problemu emisji. Podejścia, które umożliwi wzrost gospodarczy, pomoże wykorzenić ubóstwo, a jednocześnie zwiększy odporność. „
Na początku tygodnia grupa producentów ropy naftowej wysłała list, w którym wzywa swoich członków i sojuszników do odrzucenia wszelkich wzmianek o paliwach kopalnych w ostatecznym porozumieniu na szczycie, ostrzegając, że „nieuzasadniony i nieproporcjonalny nacisk na paliwa kopalne może osiągnąć punkt krytyczny”.
Zdaniem Aldena Meyera z zespołu doradców ds. zmian klimatycznych E3G, sekretariat OPEC interweniował w rozmowy klimatyczne ONZ z takim przesłaniem. „To wskazuje na powiew paniki” – stwierdził.
Komisarz UE ds. klimatu Wopke Hoekstra skrytykował list jako „wymknięty się spod kontroli” w związku z wysiłkami klimatycznymi.
„Z punktu widzenia wielu osób, w tym mnie, było to postrzegane jako niezwykłe, niepomocne i niezgodne ze stanowiskiem świata w sprawie bardzo tragicznej sytuacji naszego klimatu” – powiedział.
Arabia Saudyjska jest producentem numer jeden w OPEC i de facto liderem tej organizacji, a Rosja jest członkiem tzw. grupy OPEC+.
Nalegając, aby skupić się na emisjach, a nie na paliwach kopalnych, oba kraje wydają się opierać na obietnicy drogiej technologii wychwytywania dwutlenku węgla, która według panelu klimatycznego ONZ nie może zastąpić ograniczenia zużycia paliw kopalnych na całym świecie.
Inne kraje, w tym Indie i Chiny, nie poparły wyraźnie wycofywania paliw kopalnych podczas COP28, ale poparły powszechny apel o promowanie energii odnawialnej.
Główny wysłannik Chin ds. klimatu Xie Zhenhui określił tegoroczny szczyt klimatyczny jako najtrudniejszy w swojej karierze.
„Biorę udział w negocjacjach klimatycznych od 16 lat” – powiedział reporterom. „Najtrudniejsze spotkanie jest w tym roku. Jest wiele kwestii do rozstrzygnięcia”.
Powiedział, że szanse na uznanie szczytu za sukces są niewielkie, jeśli kraje nie dojdą do porozumienia w sprawie języka dotyczącego przyszłości paliw kopalnych.
Indyjski minister środowiska Bhupinder Yadav wezwał do „uczciwości i sprawiedliwości” w każdym porozumieniu, uznając, że bogate kraje powinny przewodzić globalnym działaniom klimatycznym.
W sobotę na platformie wyemitowano także szersze skargi dyplomatyczne, przesłaniające skupienie się na globalnym ociepleniu.
Przedstawiciel Rosji powiedział w przemówieniu, że Moskwa bada, czy część rezerw złota wynoszących około 300 miliardów dolarów, które Zachód zamroził po inwazji Rosji na Ukrainę, mogłaby zostać wykorzystana na fundusz na rzecz szkód klimatycznych dla krajów rozwijających się.
Tymczasem Chiny skarżyły się na, ich zdaniem, niedopuszczalne rozmowy na temat udziału Tajwanu w rozmowach. Przedstawiciel Palestyny potępił izraelską wojnę w Gazie, twierdząc, że konflikt utrudnia skupienie się na wysiłkach związanych ze zmianą klimatu.
„etap krytyczny”
Po zakończeniu szczytu we wtorek ministrowie rządów z prawie 200 krajów dołączyli do szczytu w Dubaju, próbując rozwiązać impas w zakresie paliw kopalnych.
Kraje podatne na ryzyko klimatyczne stwierdziły, że odmowa wzmianki o paliwach kopalnych podczas COP 28 zagroziłaby całemu światu.
„Nic nie naraża dobrobytu i przyszłości wszystkich ludzi na Ziemi, w tym wszystkich obywateli krajów OPEC, na większe ryzyko niż paliwa kopalne” – stwierdziła w oświadczeniu Tina Steg, wysłanniczka ds. klimatu Wysp Marshalla.
Wyspy Marshalla, które stoją w obliczu powodzi w wyniku wzrostu poziomu morza spowodowanego klimatem, przewodzą grupie krajów w niezwykle ambitnej koalicji poszukującej silniejszych celów i polityk w zakresie redukcji emisji.
Aby osiągnąć globalny cel, jakim jest utrzymanie ocieplenia klimatu na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza powyżej temperatur przedindustrialnych, koalicja „naciska na wycofywanie paliw kopalnych, które są główną przyczyną tego kryzysu” – stwierdziła. „1,5 nie podlega negocjacjom, oznacza koniec paliw kopalnych”.
Najnowsza wersja tekstu negocjacyjnego, opublikowana w piątek, pokazuje, że kraje nadal rozważają szereg opcji – od wyrażenia zgody na „stopniowe wycofywanie paliw kopalnych zgodnie z najlepszą dostępną wiedzą naukową”, po wycofywanie „nieobniżonych” paliw kopalnych, W ogóle nie wspomniano o jego włączeniu.
Niemiecka wysłanniczka ds. klimatu Jennifer Morgan powiedziała, że prowincje „wkraczają w krytyczną fazę negocjacji”.
„Nadszedł czas, aby wszystkie kraje przypomniały sobie, jaka jest stawka” – stwierdziła. „Obawiam się, że nie wszyscy konstruktywnie uczestniczą”.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące przemówienia OPEC dyrektor generalny COP28 Majid Al Suwaidi uniknął użycia terminu „paliwa kopalne”, ale powiedział, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, jako przewodniczący szczytu, chcą porozumienia, które naprowadzi świat na właściwą drogę do ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza.
„Jest oczywiste, że nasz prezydent COP… chce uzyskać możliwie najbardziej ambitny wynik i wierzymy, że go osiągniemy” – powiedział na konferencji prasowej.
Przemawiając w imieniu Sojuszu Małych Państw Wyspiarskich, Minister Środowiska Samoa Cedric Schuster wyraził zaniepokojenie, że tegoroczne rozmowy ugrzęzną w konfliktach.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tempem negocjacji, biorąc pod uwagę ograniczony czas, jaki nam pozostał w Dubaju” – powiedział podczas sobotniego szczytu z głównej sceny.
„Cel w zakresie energii odnawialnej nie może zastąpić silniejszego zobowiązania do wycofywania paliw kopalnych i dotacji do nich” – stwierdził. „COP28 musi osiągnąć jedno i drugie”.
Wygląda na to, że Azerbejdżan będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP29 w przyszłym roku po uzyskaniu wsparcia od innych krajów Europy Wschodniej, co przełamie impas geopolityczny w sprawie kolejnego światowego spotkania poświęconego walce ze zmianami klimatycznymi.
Aby codziennie otrzymywać kompleksowe relacje z Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28) w swojej skrzynce odbiorczej, zapisz się do biuletynu Reuters Sustainable Switch tutaj.
(Raport: Kate Abnett, Valerie Volcovici, Youssef Saba, David Stanway, Simon Jessup, Elizabeth Piper i William James – przygotowane przez Mohammeda dla Arabic Bulletin) Redakcja: Katie Daigle, William Mallard, David Evans i Mike Harrison
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy