28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wenezuela i Gujana spotykają się 14 grudnia w atmosferze sporu terytorialnego

Wenezuela i Gujana spotykają się 14 grudnia w atmosferze sporu terytorialnego

SAO PAULO (Reuters) – Jak wynika z pisma premiera Saint Vincent i Grenadyn, prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotka się w czwartek z prezydentem Gujany Muhammadem Irfaanem Alim w związku ze sporem terytorialnym między obydwoma krajami.

Ogłoszenie dwustronnego spotkania nastąpiło po rozmowie Maduro z Ralphem Gonsalvesem, premierem Saint Vincent i Grenadyn, który pełni także funkcję tymczasowego prezydenta Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), oraz Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio. Guterresa w sobotę.

W ostatnich tygodniach wzrosło napięcie między Wenezuelą a Gujaną w związku z długotrwałym sporem granicznym o Essequibo – obszar Gujany, w którym dokonano ogromnych odkryć złóż ropy i gazu na morzu.

Rząd Wenezueli stwierdził, że spotkanie „ma na celu podtrzymanie naszych ambicji utrzymania Ameryki Łacińskiej i Karaibów jako strefy pokoju”.

Biuro Prezydenta Gujany potwierdziło, że Ali zgodził się na spotkanie, ale dodało, że „granice lądowe Gujany nie podlegają dyskusji”.

W ubiegły weekend wyborcy w Wenezueli odrzucili jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w regionie i poparli utworzenie nowego państwa.

Wcześniej w sobotę prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva rozmawiał z Maduro i wezwał do dialogu, podkreślając, że ważne jest unikanie jednostronnych działań, które mogłyby eskalować sytuację.

Lula, zaproszona na czwartkowe spotkanie w charakterze obserwatora, powtórzyła, że ​​Brazylia jest gotowa wspierać i kontynuować inicjatywy dialogu, co wzmacnia wspólną deklarację krajów Ameryki Południowej wydaną na początku tygodnia.

Ambasada USA w Brasilii poinformowała, że ​​Stany Zjednoczone i Brazylia konsultują się w sprawie sporu granicznego między Wenezuelą a Gujaną.

W oświadczeniu stwierdziła, że ​​oba rządy pragną pokojowego rozwiązania konfliktu. „Potwierdzamy niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Gujany”.

READ  Szef Senatu wzywa USA do zamrożenia współpracy z Saudyjczykami

(Raport: Vivian Sequeira, Peter Sequeira i Luana Maria Benedetto – przygotowany przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Tekst: Peter Frontini i Laura Gottesdiener. Pod redakcją Cynthii Osterman i Jonathana Oatisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę