30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co wiesz w tym tygodniu

Co wiesz w tym tygodniu

W tym tygodniu w rozmowie z inwestorami zdominuje Rezerwa Federalna.

Ostatnie posiedzenie banku centralnego odbędzie się we wtorek i środę, 14-15 czerwca, kiedy Fed ma ogłosić kolejną podwyżkę o co najmniej 0,50% swojej referencyjnej stopy procentowej w środę po południu.

Po środowym ogłoszeniu polityki UE o godzinie 14:00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella o 14:30 czasu wschodniego. W środę Fed opublikuje również najnowsze podsumowanie oczekiwań gospodarczych, przedstawiające oczekiwania urzędników na przyszły wzrost PKB, inflację i podwyżki stóp procentowych.

Po piątkowych danych inflacyjnych inwestorzy szykują się teraz na możliwość ostrzejszych podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną, być może już w tym tygodniu.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, przemawia na konferencji prasowej po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku 4 maja 2022 r. w Waszyngtonie. (Zdjęcie: Win McNamee / Getty Images)

Majowy indeks cen konsumpcyjnych (CPI) opublikowany przez Biuro Statystyki Pracy niespodziewanie wzrósł o 8,6% W maju na Wall Street wywołało to zaniepokojenie, że inflacja w gospodarce USA coraz mocniej zakorzenia się, co może skłonić urzędników Rezerwy Federalnej do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu spowolnienia wzrostu kosztów.

„Determinacja Fedu w sprawie stabilności cen zostanie naprawdę przetestowana” – powiedział w nocie Sima Shah, główny główny strateg w Global Investors. „Podwyżki stóp muszą być bezlitośnie gwałtowne, aż inflacja w końcu zacznie zanikać, nawet jeśli gospodarka cierpi”.

To „nieustannie agresywne” stanowisko może obejmować podwyżkę stóp o 0,75% w środę, co według ekonomistów Barclays w piątek jest ich podstawową prognozą. „Historycznie, amerykański bank centralny unikał zaskakujących rynków – na przykład osiągając 75 punktów bazowych, gdy nie jest wyceniany” – powiedzieli ekonomiści Barclays kierowani przez Jonathana Millara w notatce dla klientów opublikowanej w piątek. „Ale w przyszłym tygodniu uważamy, że prawdopodobnie będzie to wyjątek”.

W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła w maju o 1% w porównaniu do 0,3% w kwietniu. Inflacja „bazowa”, która eliminuje bardziej zmienne koszty żywności i gazu, wzrosła o 6 proc. w porównaniu z majem rok wcześniej, więcej niż oczekiwano 5,9 proc.

READ  Kontrakty terminowe na akcje wzrosły po tym, jak główne średnie miały najgorszy dzień od czerwca

Rosnąca inflacja i perspektywa bardziej agresywnych działań Rezerwy Federalnej ciążyły rynkom finansowym w zeszłym tygodniu.

Benchmarkowy indeks S&P 500 spadł w piątek o 2,9%, zbliżając się do najgorszych tygodniowych wyników od stycznia i zamykając powyżej 3900 – najniższego poziomu od trzech tygodni.

Spadek przyniósł również roczne straty do 18%, zmuszając inwestorów do ponownego wyczekiwania na zamknięcie w strefie bessy lub 20% poniżej ostatnich maksimów. Dow Jones stracił 880 punktów, czyli 2,7%, a Nasdaq Composite spadł o 3,5% pod koniec piątkowej sesji.

„Raport CPI jest kolejnym przypomnieniem, że rynki akcji nie będą już dłużej rozpieszczane polityką pieniężną”, powiedział w nocie John Lynch, dyrektor ds. inwestycji w Comerica Wealth Management.

Spadek ten objął również rynek obligacji. 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe przeżywają najgorszy rok w historii, tracąc do tej pory 12,8%, Według danych z Doradców ds. Związków. 10-letnia rentowność podwoiła się w 2022 r., z 1,52% na początku roku do 3,16% od piątkowego zamknięcia.

„Wyższy niż oczekiwano wskaźnik CPI przypieczętowuje transakcję z obawami inwestorów”, powiedział Mike Lowengart, dyrektor zarządzający strategii inwestycyjnej w E*Trade. „I chociaż konsumenci mogą doświadczać podwyżek cen w swoim codziennym życiu, zwłaszcza przy dystrybutorze, rozczarowujące jest to, że nie mamy jeszcze osłony dla inflacji, pomimo wysiłków Fed”.

Oprócz komunikatu Fed w środę, inwestorzy będą uważnie przyglądać się najnowszemu raportowi o sprzedaży detalicznej, który ukaże się tego samego ranka. Oczekuje się, że dane Departamentu Handlu za maj pokażą, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,2% w zeszłym miesiącu, zwalniając z kwietniowego wzrostu o 0,9%. Wyłączając samochody i benzynę, tempo sprzedaży detalicznej prawdopodobnie spadło do 0,4% w maju, w porównaniu do 1% w poprzednim miesiącu.

„Wzrost wydatków na gaz i artykuły spożywcze wykazuje oznaki spowolnienia w różnych grupach dochodowych” – napisali ekonomiści Bank of America w niedawnej notatce. „Różnica między wzrostem wydatków w ciągu trzech lat w stanach o wysokiej produkcji ropy a tych o wysokich cenach gazu zmniejszyła się, co wskazuje, że kryzys inflacyjny jest powszechnie odczuwalny”.

READ  Serwis streamingowy Disney+ traci w pierwszym kwartale 4 miliony subskrybentów

Również na froncie danych ekonomicznych handlowcy otrzymają kolejny obraz inflacji w USA w tym tygodniu z Indeksu Cen Producentów (PPI), który zostanie opublikowany we wtorek.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg oczekiwali, że ceny producentów w maju wzrosną o 0,8%, w porównaniu do 0,5% w poprzednim miesiącu. W ujęciu rocznym ceny producentów mają wzrosnąć o 10,8% w maju, zwalniając z 11% wzrostu w kwietniu.

W przyszłym tygodniu spodziewanych jest niewiele raportów o zyskach przedsiębiorstw, z wynikami Oracle (ORCL(poniedziałek i Kroger)K) i Adobe (ADBECzwartek to najważniejsze wydarzenie tygodnia.

Kalendarz ekonomiczny

Poniedziałek: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Wtorek: Optymizm małych firm NFIBmaj (spodziewamy się 93,0, 93,2 w stosunku do poprzedniego miesiąca), Wniosek końcowy PPIm/m, maj (0,8% oczekiwano, 0,5% w poprzednim miesiącu), Wniosek końcowy PPIr/r, maj (prognoza 10,8%, 11,0% w stosunku do poprzedniego miesiąca)

Środa: Wnioski o kredyt hipoteczny MBAtydzień kończący się 10 czerwca (-6,5% w stosunku do poprzedniego tygodnia), imperium produkcyjneczerwiec (spodziewane 5,0, -11,6 w stosunku do poprzedniego miesiąca), Postęp sprzedaży detalicznejm/m, maj (0,2% oczekiwano, 0,9% w poprzednim miesiącu), Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów i gazum/m, maj (0,4% oczekiwano, 1,0% w poprzednim miesiącu), indeks cen importowychm/m, maj (oczekiwano 1,2%, 0,0% w poprzednim miesiącu), Indeks cen importowych z wyłączeniem ropy naftowejm/m, maj (0,6% oczekiwano, 0,4% w poprzednim miesiącu), indeks cen importowychr/r, maj (12% w stosunku do poprzedniego miesiąca), Indeks cen eksportowychm/m, maj (oczekiwano 1,3%, 0,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca), Indeks cen eksportowychr/r, maj (18,0% w stosunku do poprzedniego miesiąca), inwentaryzacja biznesowakwiecień (oczekiwano 1,2%, 2,0% w poprzednim miesiącu), Indeks rynku mieszkaniowego NAHBczerwiec (spodziewamy się 68, 69 w stosunku do poprzedniego miesiąca), Decyzja FOMC o stawceMinimum, 15 cze (oczekiwano 1,25%, poprzednio 0,75%), Decyzja FOMC o stawcegórna granica, 15 czerwca (oczekiwano 1,50%, poprzednio 1,00%), Oprocentowanie sald rezerw16 czerwca (spodziewamy się 1,40%, do przodu 0,90%)

READ  Ponad 100 inwestorów venture capital wyraziło solidarność z Silicon Valley Bank

Czwartek: pozwolenia na budowęmaj (oczekiwano 1,790 mln, 1,819 mln w stosunku do poprzedniego miesiąca, po korekcie do 1,823 mln), pozwolenia na budowęm/m, maj (oczekiwane -1,8%, -3,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca, zrewidowane do -3,0%) Indeks oczekiwań biznesowych Fed z Filadelfiiczerwiec (spodziewamy się 6,0, 2,6 w stosunku do poprzedniego miesiąca), Wskaźniki skarg na bezrobocietydzień kończący się 11 czerwca (oczekiwano 215 000, 229 000 w ciągu poprzedniego tygodnia)

Piątek: Produkcja przemysłowam/m, maj (0,4% oczekiwano, 1,1% w poprzednim miesiącu), Wykorzystaj zdolnośćmaj (spodziewamy się 79,3%, 79,0% w stosunku do poprzedniego miesiąca), Produkcja (SIC) Produkcjamaj (0,2% oczekiwano, 0,8% w poprzednim miesiącu), główny wskaźnikmaj (-0,4% oczekiwano -0,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca)

kalendarz zarobków

Poniedziałek

Zanim rynek się otworzy: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Po zamknięciu rynku: Inspiracja (ORCL)

Wtorek

Zanim rynek się otworzy: podstawowe i główne (CNM)

Po zamknięciu rynku: Rozpylać (CXM)

Środa

Zanim rynek się otworzy: John Wiley (WLY)

Po zamknięciu rynku: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Czwartek

Zanim rynek się otworzy: Kroger (K), Jbeil (JBL)

Po zamknięciu rynku: Cegła suszona na słońcu (ADBE)

Piątek

Zanim rynek się otworzy: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Po zamknięciu rynku: Nie ma żadnych znaczących raportów zaplanowanych do wydania.

Alexandra Semenova jest reporterką Yahoo Finance. Śledź ją na Twitterze Umieść tweeta

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Śledź Yahoo Finance na ŚwiergotA InstagramA youtubeA FacebookA FlipboardA LinkedIn