18 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pyszna nazwa, ale bez Big Maca, w którym otwierają się restauracje McDonald's w Rosji?

Pyszna nazwa, ale bez Big Maca, w którym otwierają się restauracje McDonald’s w Rosji?

12 czerwca (Reuters) – Może wyglądać i pachnieć jak McDonald’s, ale teraz to Vkusno i tochka. Złote łuki zniknęły, a filet rybny stał się tylko rybnym burgerem. Big Mac opuścił Rosję.

Wraz z pojawieniem się McDonald’s w Rosji rozpoczęła się w niedzielę nowa era fast foodów i krajobrazu gospodarczego (MCD.N) Restauracje otworzyły swoje drzwi w Moskwie z nowym rosyjskim właścicielem i nową nazwą, która przekłada się na „pyszne i to wszystko”.

Rebranding outletów, trzy dekady po tym, jak amerykański gigant burgerów otworzył się w Moskwie w symbolicznej odwilży między Wschodem a Zachodem, po raz kolejny jest wyraźnym znakiem nowego porządku światowego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Odnowione fortuny sieci, które McDonald’s sprzedał, opuszczając kraj z powodu konfliktu na Ukrainie, mogą stanowić test na to, jak dobrze rosyjska gospodarka może stać się bardziej samowystarczalna i wytrzymać zachodnie sankcje.

W niedzielę przed główną restauracją McDonald’s w centrum Moskwy ustawiły się dziesiątki osób. Na outletie pojawiło się nowe logo – charakterystyczny burger z dwiema frytkami – oraz hasło: „Nazwa się zmienia, miłość zostaje”.

Kolejka była znacznie mniejsza niż tysiące ludzi, którzy tłoczyli się, gdy w 1990 roku w czasach sowieckich otwarto tam oryginalny McDonald’s.

Menu Vkusno i tochki było mniejsze i nie oferowało Big Maca i kilku innych burgerów. Cena podwójnego cheeseburgera wynosiła 129 rubli (2,31 dolara), w porównaniu do około 160 rubli w McDonald’s, a burgera rybnego 169 rubli, w porównaniu do około 190 rubli wcześniej.

Alexander Merkulov, dyrektor ds. jakości w nowej firmie, powiedział, że skład burgerów się nie zmienił, a sprzęt McDonald’s nie zmienił się.

Siergiej, 15-letni klient, zauważył niewielką różnicę.

– Po prostu pozostał taki sam – powiedział, schowany w hamburgerze z kurczakiem i frytkami. „Cola jest inna, ale tak naprawdę nie ma zmian w burgerze”.

duża różnica?

Główna moskiewska restauracja jest jednym z 15 rebrandowanych lokali, które w niedzielę zostaną otwarte w stolicy i jej okolicach. Oleg Baruev, dyrektor generalny Vkusno & tochka, powiedział, że firma planuje ponownie otworzyć 200 restauracji w Rosji do końca czerwca i wszystkie 850 restauracji do końca lata.

Baroev, który został mianowany dyrektorem generalnym McDonald’s w Rosji na kilka tygodni przed wysłaniem przez Moskwę dziesiątek tysięcy żołnierzy na Ukrainę 24 lutego, powiedział, że sieć zachowa stare wnętrze McDonald’s, ale usunie wszelkie odniesienia do swojej poprzedniej nazwy.

„Naszym celem jest, aby nasi goście nie zauważyli różnicy w jakości lub atmosferze” – powiedział Barov na konferencji prasowej w restauracji. Powiedział, że sieć utrzyma „rozsądne ceny”, ale nie wykluczył niewielkich podwyżek w najbliższym czasie.

McDonald’s zamknął swoje restauracje w Rosji 14 marca i poinformował w połowie maja, że ​​zdecydował się opuścić rynek.

– Nie pracowaliśmy od trzech miesięcy – powiedziała Rosanna, dyrektor moskiewskiego oddziału, który zostanie otwarty w lipcu. „Wszyscy są bardzo zadowoleni”.

Aż 7 miliardów rubli (125,56 milionów dolarów) zostanie zainwestowanych w tym roku w firmę, która zatrudnia 51 000 osób, powiedział Alexandre Gufour, nowy właściciel sieci.

Dodał: „Firma prosiła mnie przede wszystkim o utrzymanie liczby pracowników, o zapewnienie ludziom pracy. To właśnie zrobię”.

Gofour powiedział, że firma szuka nowych dostawców napojów bezalkoholowych, takich jak Coca Cola (KO.N)który powiedział, że zawiesi działalność w Rosji.

Chwilę po zakończeniu konferencji prasowej przed kamerami stanął mężczyzna trzymający tabliczkę z napisem „Back the Big Mac”. Został szybko eskortowany przez personel restauracji.

Raportowanie przez Reuters. Edytowane przez Praveena Shar

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.