16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje gwałtownie spadają, euro spada, gdy wojna na Ukrainie wstrząsa rynkami

Akcje gwałtownie spadają, euro spada, gdy wojna na Ukrainie wstrząsa rynkami

  • „Topnienie” towarów trwa na równi z rokiem 1915
  • Akcje europejskie spadają na terytorium korekty
  • Euro zbliża się do najgorszego tygodnia wobec dolara od prawie dwóch lat
  • Ukraina rzuca cień na dane o zatrudnieniu w USA

NOWY JORK/LONDYN, 4 marca (Reuters) – Dane pokazujące, że przegrzany rynek pracy w USA obniżył rentowności obligacji skarbowych i umocnił dolara w piątek, ale wojna na Ukrainie przyćmiła raport o wybuchu, ponieważ euro spadło w odpowiedzi na oczekiwania spowolnienia w Europie gospodarka. wzrost.

Wzrost zatrudnienia w USA wzrósł w lutym, obniżając stopę bezrobocia do najniższego od dwóch lat poziomu 3,8%, a zatrudnienie zaledwie 2,1 mln poniżej poziomu sprzed pandemii.

Euro spadło poniżej 1,10 dolara po raz pierwszy od prawie dwóch lat, osiągając najniższy poziom od siedmiu lat w stosunku do franka szwajcarskiego, gdy siły rosyjskie przejęły największą w Europie elektrownię jądrową po tym, jak budynek w kompleksie zapalił się. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Indeks dolarowy wzrósł o 1,043%, a luka między rentownościami dwuletnich i dziesięcioletnich obligacji skarbowych, która jest postrzegana jako wskaźnik perspektyw gospodarczych, zmniejszyła się do 25,6 punktów bazowych.

Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która zwykle jest zgodna z oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych, spadła o 3,6 punktu bazowego do 1,50%, podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o 9,3 punktu bazowego do 1,751%.

JJ Kinahan, główny strateg rynkowy w TD Ameritrade w Chicago, powiedział, że gdyby nie rosyjska inwazja na Ukrainę, Rezerwa Federalna prawdopodobnie podniosłaby stopy procentowe o 50 punktów bazowych na posiedzeniu politycznym za dwa tygodnie.

Ukraina rzuca cień na wszystko, powiedział Kinahan. „Gdyby Ukraina nie istniała, ten raport powiedziałby nam, że gospodarka się przegrzewa… To naprawdę świetna liczba”.

READ  Pracownicy Daimler Trucks osiągają porozumienie i unikają groźby strajku w Karolinie Północnej

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział w tym tygodniu, że poprze podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych i będzie skłonny do bardziej agresywnych ruchów później, jeśli inflacja nie spadnie tak szybko, jak oczekiwano. Czytaj więcej

Akcje spadły do ​​rocznych minimów w Europie, podczas gdy obligacje, towary i ropa naftowa poszybowały w górę wraz z eskalacją wojny na Ukrainie, wzbudzając obawy o wolniejszy wzrost i szybszą inflację, ponieważ inwestorzy kupowali towary jako zabezpieczenie.

Stokes (.stoxx) Indeks 600 europejskich spółek spadł o 2,5% do poziomów obserwowanych rok temu i zepchnął benchmark w dół o 14% do obszaru korekty, co oznacza 10% lub więcej poniżej styczniowego maksimum.

Banki strefy euro (.SX7P), którego ekspozycja na Rosję jest ściśle monitorowana, spadła o 5%. Globalny indeks MSCI dla wszystkich krajów (.MIWD00000PUS) o 1,8%, co oznacza spadek o nieco ponad 10% w skali roku.

Na Wall Street indeks Dow Jones Industrial Average (.DJI) S&P 500 spadł o 0,95%. (.SPX) Utracono 0,99% i kompozyt Nasdaq (dziewiętnasty) Zmniejszył się o 0,97%.

Obawy o rozwój wojny na Ukrainie dotyczyły różnych klas aktywów. Uważnie obserwowany wskaźnik presji na rynku pieniężnym i warunków finansowania w dolarach wzrósł do najwyższego poziomu od maja 2020 r., odzwierciedlając zwiększone ryzyko gromadzenia przez banki presji na amerykańską walutę i płynność.

Rentowności obligacji rządowych strefy euro spadły wraz z euro, ponieważ inwestorzy obawiali się, że wyższe ceny surowców spowodują osłabienie wzrostu w Unii Europejskiej. Czytaj więcej

„Pokazuje, jak niestabilne są rzeczy, a my nie jesteśmy w normalnych czasach” – powiedział Mike Kelly, szef globalnego multi-asset w Bain Bridge Investments.

READ  Czy wiesz? Dwóch dziennikarzy zarabia 602 crore Rs na podstawie swoich udziałów

Euro spadło o 1,41% do 1,0908 USD.

uciec

Towary „rozpuszczają się”

BofA powiedział, że szeroko śledzony indeks towarowy CRB miał najsilniejszy początek w jakimkolwiek roku od 1915 r. w związku z obawami o dostawy z Rosji, jednego z największych światowych eksporterów surowców. Czytaj więcej

Ropa naftowa, która w tym tygodniu osiągnęła najwyższy poziom od dziesięciu lat, zmierzała w kierunku największego tygodniowego wzrostu od połowy 2020 r., podczas gdy kukurydza osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat, a kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły o 40% w ciągu tygodnia.

Ropa amerykańska ostatnio wzrosła o 5,5 procent do 113,59 dolarów za baryłkę, a ropa Brent osiągnęła 115,65 dolarów, co oznacza wzrost o 4,7 procent w ciągu dnia.

Aluminium pobiło nowy rekord w Londynie i zmierza do największego w historii tygodniowego zysku w obliczu obaw o presję na metal z Rosji. Z podobnych powodów nikiel osiągnął najwyższy poziom od 11 lat.

„Rakietowa inflacja jest tym, czego ludzie się boją, a najlepszym zabezpieczeniem przed nią jest energia i minerały przemysłowe” – powiedział Kelly.

Worldstockmarketcap

firma rudy i złota

Rynki ropy skupiły się również na tym, czy producenci OPEC+, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, zwiększą produkcję od stycznia.

Kontrakty terminowe na złoto w USA wzrosły o 0,06% do 1935,60 USD za uncję, dążąc do osiągnięcia największego tygodniowego zysku od maja 2021 r.

Najszerszy indeks akcji MSCI w regionie Azji i Pacyfiku, z wyłączeniem Japonii (MIAPJ0000PUS.) Spadł aż o 1,5% do 585,6, najniższego poziomu od listopada 2020 r., odnotowując dotychczasowe straty do 7%.

Giełdy w całej Azji były w morzu czerwieni, z Japonią (.N225) Strata 2,2%, Korea Południowa 1,1%, Chiny (.SSEC) 0,9% i Hongkong 2,5%, podczas gdy Australia jest towarem ciężkim (.AXJO) Zmniejszył się o 0,6%.

Globalne przepływy funduszy obligacji w tygodniu kończącym się 2 marca

(Raporty Herberta Lasha) Dodatkowe reportaże autorstwa Ho Jonesa, Anshumana Daghi, Saikata Chatterjee i Sujaty Rao. Edytowanie przez Chizu Nomiyama i Andreę Ricci

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.