4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny mogą zrobić „dużo”, aby zmniejszyć postrzeganie ryzyka w UE – unijny komisarz ds. handlu

Chiny mogą zrobić „dużo”, aby zmniejszyć postrzeganie ryzyka w UE – unijny komisarz ds. handlu

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis przemawia na szczycie obligacji w Szanghaju w Chinach, 23 września 2023 r. REUTERS/Jason Xue Uzyskanie praw licencyjnych

PEKIN, 25 września (Reuters) – Unia Europejska nie ma zamiaru zrywać stosunków z Chinami, nawet jeśli blok podejmuje kroki mające na celu zmniejszenie zależności gospodarczej i usunięcie zagrożeń, jednak Chiny „mogą wiele zrobić”, aby pomóc zmniejszyć postrzeganie ryzyka. – oświadczył w poniedziałek komisarz Unii Europejskiej ds. handlu.

UE od dawna narzekała na brak równych warunków działania w Chinach i upolitycznienie otoczenia biznesowego. Niepokój zmienił się w ostrożność po tym, jak Pekin podjął decyzję o zacieśnieniu stosunków z Moskwą pomimo wojny na Ukrainie.

Europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział w przemówieniu na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, że więzi gospodarcze między Europą a Chinami są głębokie, ale Chiny „mogą wiele zrobić, aby zmniejszyć nasze postrzeganie ryzyka”.

Chiny przedstawiły także w tym roku nowe przepisy, w tym ustawę o stosunkach zagranicznych, która ostrzega przed „czynami” szkodzącymi interesom narodowym Chin, oraz ustawę antyszpiegowską, która zabrania przekazywania nieokreślonych informacji związanych z bezpieczeństwem narodowym, co zwiększa ryzyko braku zgodności dla zagranicznych firm.

„Jego dwuznaczność pozostawia duże pole do interpretacji” – powiedział Dombrovskis.

„Oznacza to, że europejskie firmy mają trudności ze zrozumieniem swoich obowiązków w zakresie zgodności: jest to czynnik, który znacznie zmniejsza zaufanie przedsiębiorców i uniemożliwia nowe inwestycje w Chinach”.

Oczekuje się, że Dombrovskis podzieli się swoimi obawami z wicepremierem Chin He Lifengiem podczas dialogu gospodarczego i handlowego na wysokim szczeblu w poniedziałek w Pekinie.

Oczekuje się również, że ponownie wyrazi zaniepokojenie UE w związku z brakiem równowagi handlowej. Dane chińskich organów celnych pokazały, że deficyt handlowy Unii Europejskiej z Chinami wzrósł w 2022 r. do 276,6 mld dolarów z 208,4 mld dolarów w roku poprzednim.

READ  Holenderski król Willem-Alexander przeprasza za rolę swojego kraju w niewolnictwie

Jednocześnie Chiny będą wywierać presję na Dombrovskisa, aby wyjaśnił unijną strategię ograniczania ryzyka.

„Nasza strategia nie jest protekcjonistyczna, jest neutralna dla kraju” – powiedział Dombrovskis.

W miarę odchodzenia Europy od rosyjskiej ropy, gazu i węgla UE ocenia swoją zależność od Chin w zakresie niektórych surowców i komponentów, a także czynników wpływających na konkurencyjność niektórych chińskich produktów na rynku europejskim.

Komisja Europejska ogłosiła niedawno, że zbada, czy nałożyć cła w celu ochrony europejskich producentów przed „zalewem” importowanych tanich chińskich pojazdów elektrycznych, które jej zdaniem korzystają z dotacji rządowych.

Unia Europejska stwierdziła, że ​​jest otwarta na konkurencję, w tym w sektorze samochodów elektrycznych, ale konkurencja musi być uczciwa. Chiny skrytykowały śledztwo, nazywając je protekcjonistycznym.

„Strona europejska wielokrotnie podkreślała stronie chińskiej, że «zmniejszenie ryzyka» nie oznacza «oddzielenia»” – napisała w artykule redakcyjnym chińska gazeta nacjonalistyczna Global Times.

„Uważamy, że mówią to szczerze. Nie możemy jednak zaakceptować stosowania protekcjonizmu handlowego w celu „zmniejszenia ryzyka” i zdecydowanie się temu sprzeciwiać” – dodał.

(Raport: Ryan Wu, Bernard Orr i Yu Lun Tian; przygotowanie: Mohammed do biuletynu arabskiego) Redakcja: Himani Sarkar i Jacqueline Wong

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę