15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Filipiny potępiają chińską „pływającą barierę” na Morzu Południowochińskim

Filipiny potępiają chińską „pływającą barierę” na Morzu Południowochińskim

MANILA (Reuters) – Filipiny oskarżyły w niedzielę chińską straż przybrzeżną o wzniesienie „pływającej bariery” na spornym obszarze na Morzu Południowochińskim, twierdząc, że uniemożliwia ona Filipińczykom wpływanie na ten obszar i łowienie ryb.

Straż przybrzeżna Manili oraz Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych „zdecydowanie potępiają” instalację bariery przez Chiny w części obszaru Scarborough Shoal, ogłosił rzecznik Straży Przybrzeżnej komandor Jay Tarella na platformie mediów społecznościowych X, wcześniej Twitterze.

Dodał, że bariera uniemożliwiająca rybakom dotarcie do płytkich wód pozbawia ich możliwości połowów i środków do życia.

„(Filipińska Straż Przybrzeżna) będzie w dalszym ciągu ściśle współpracować ze wszystkimi właściwymi agencjami rządowymi, aby stawić czoła tym wyzwaniom, stać na straży naszych praw morskich i chronić nasze obszary morskie” – powiedziała Tarriela.

Ambasada Chin w Manili nie odpowiedziała natychmiast na prośby o komentarz.

Chiny rości sobie suwerenność nad 90% Morza Południowochińskiego, pokrywając się z wyłącznymi strefami ekonomicznymi Wietnamu, Malezji, Brunei, Indonezji i Filipin. Pekin przejął kontrolę nad mielizną Scarborough w 2012 roku i zmusił rybaków z Filipin do dalszych podróży w celu łowienia mniejszych ryb.

Pekin zezwolił filipińskim rybakom na powrót na niezamieszkane mielizny, gdy stosunki dwustronne znacznie się poprawiły pod rządami prezydenta Rodrigo Duterte. Jednak od czasu objęcia urzędu w zeszłym roku przez jego następcę, Ferdynanda Marcosa Jr., napięcie ponownie wzrosło.

Tarriela powiedziała, że ​​w piątek podczas rutynowego patrolu pracownicy filipińskiej straży przybrzeżnej i Biura Rybołówstwa odkryli pływającą barierę o długości szacowanej na około 300 metrów (1000 stóp) w pobliżu mielizny znanej lokalnie jako Bajo de Masinloc.

READ  Umorzenie długów Ukrainy jest uwzględnione w amerykańskim projekcie ustawy o obronie, zatwierdzonym przez Izbę Reprezentantów

Dodał, że trzy pontony należące do chińskiej straży przybrzeżnej i łódź serwisowa należąca do chińskiej milicji morskiej zainstalowały barierę po przybyciu filipińskiego statku.

Tarella powiedziała, że ​​filipińscy rybacy twierdzą, że Chiny zwykle instalują takie bariery, gdy monitorują dużą liczbę rybaków na danym obszarze.

Dodał, że chińskie łodzie wystosowały 15 ataków radiowych i oskarżyły filipiński statek oraz rybaków o naruszenie międzynarodowego i chińskiego prawa, po czym odpłynęli „po zauważeniu obecności personelu medialnego na pokładzie (filipińskiego) statku”.

Relacjonuje Enrico dela Cruz. Pod redakcją Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę