20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Charlie Star z Blackberry Smoke wspomina Gary’ego Rossingtona – Rolling Stone’a ze Skynyrd

Charlie Star z Blackberry Smoke wspomina Gary’ego Rossingtona – Rolling Stone’a ze Skynyrd

Wokalista i gitarzysta Blackberry Smoke, Charlie Starr, żeglował w rejsie Simple Man Cruise Lynyrda Skynyrda w 2012 roku, kiedy córka Gary’ego Rossingtona zwróciła się do niego z osobistą prośbą gitarzysty: czy Starr grałby na gitarze, podczas gdy Rossington i jego żona Dale szliby do ołtarza, aby odnowić przysięgę małżeńską Na statku wycieczkowym? „Powiedziałem:„ Co on chce, żebym zagrał? ” „Powiedział, żebym zagrała bluesa” — powiedziała. I to zrozumiałam, bo stamtąd pochodził mój sąsiad — mówi Starr, dzwoniąc z Zurichu w Szwajcarii, gdzie Blackberry Smoke ma zamiar wystąpić.

Jednak Starr podjął spontaniczną decyzję i wybrał „Amazing Grace” jako akompaniament. Kiedy szli do ołtarza, Gary krzyknął na mnie: „Dobra, teraz gram bluesa!”. I tak też zrobiłem. Podszedł do mnie i pocałował mnie w twarz” – mówi Starr. „Będę to nosił ze sobą na zawsze”.

Rossington, ostatni oryginalny członek Skynyrd, zmarł w niedzielę w wieku 71 lat. Poprosiliśmy Starra, aby wyjaśnił wpływ Lynyrda Skynyrda, przeanalizował podejście Rossingtona do jego instrumentu i rozwikłał tajemnice charakterystycznego slajdu wprowadzającego gitarzystę do utworu „Free Bird”.

Lynyrd Skynyrd był wszechobecny w radiu, kiedy byliśmy dziećmi. A kiedy dostajesz gitarę elektryczną i jesteś z Alabamy, Georgii i Florydy, to właśnie na niej chcesz grać. I te piosenki, podobnie jak piosenki Beatlesów i Stonesów – są dostępne. Ale jest też bardziej złożony, niż ludzie to przypisują. Są ponadczasowe i doskonałe. Idealne piosenki.

Gary był bardzo smaczny jako gitarzysta. Jestem pewien, że większość gitarzystów, którzy są fanami Lynyrd Skynyrd, potrafi odróżnić dwóch gitarzystów i wiedzieć, kto co gra. Wszyscy byli bardzo różni, zaczynając od Eda Kinga, Allena Collinsa i Rossingtona. Gary był „powolnym” facetem na planie. Nie grał krzykliwych solówek.

READ  Prognozy WWE Crown Jewel 2022

wspólny

Kiedy słuchasz utworu „Free Bird”, jego gra brzmi tak, jakby śpiewał ci ptak. Gary zrozumiał, że to jest praca: Oto ta piosenka, Ronnie Van Zant ma świetne teksty, a zadaniem mojej gitary jest też śpiewanie dla ciebie. Pomyśl o Rooneyu, który powiedział: „Graj ładnie dla Atlanty” [during “Free Bird” at the Fox Theatre in 1976]. Jak doskonałe jest to? Ponieważ wiedział, że Gary zamierza rozegrać to naprawdę ładnie. Piosenka nie jest „Free Bird” bez tej części.

Posłuchaj też singla „Don’t Ask Me No Questions”. To kolejny wers piosenki. To właśnie zrobił Gary. Ze swoją gitarą zaśpiewał kolejną zwrotkę, kiedy był solo. Był tak melodyjny, że można go było zaśpiewać. Nie było go w pobliżu, żeby pokazać ci, ile nut potrafi zagrać. Nawet w „Gimme Three Steps”, kiedy się pojawia, gra podwójny stop. Oto kolejny haczyk do piosenki. Być może był trochę bardziej podobny do Erica Claptona i Keitha Richardsa jako jednego: grał z powolnym duchem, ale był bardzo zorientowany. Jego gra zawsze przetrwa próbę czasu. Wszyscy gitarzyści w zespole by tak zrobili, ponieważ byli wspaniali, ale Gary poprowadził szarżę.