18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bolsonaro: Jak wynika z dokumentów sądowych, były prezydent Brazylii przedstawił plan zamachu stanu najwyższym dowódcom wojskowym

Bolsonaro: Jak wynika z dokumentów sądowych, były prezydent Brazylii przedstawił plan zamachu stanu najwyższym dowódcom wojskowym

Sergio Lima/AFP/Getty Images

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro rozmawia z prasą na międzynarodowym lotnisku Juscelino Kubitschek w Brasilii, 30 czerwca 2023 r.


São Paulo, Brazylia
CNN

Były prezydent Jair Bolsonaro przedstawił najwyższym dowódcom wojskowym Brazylii plan przeprowadzenia zamachu stanu po przegranej niedawno zwolnionych wyborach w 2022 r. Dokumenty sądowe On twierdził.

Sąd Najwyższy kraju opublikował w piątek przed brazylijską policją federalną zeznania byłego dowódcy armii Marco Antonio Freire Gomeza i byłego dowódcy sił powietrznych Carlosa de Almeidy Baptisty Jr.

Bolsonaro rzekomo przedstawił plan na spotkaniu, które odbyło się 7 grudnia 2022 roku w pałacu prezydenckim w Brasilii.

Z dokumentów wynika, że ​​zarówno Gomez, jak i Baptista Jr. w swoich zeznaniach oświadczyli, że odmówili realizacji rzekomego planu Bolsonaro dotyczącego utrzymania się przy władzy i zagrozili mu aresztowaniem.

Na początku lutego Bolsonaro oddał władzom swój paszport w ramach policyjnego śledztwa w sprawie rzekomej próby zamachu stanu. Były prezydent zaprzeczył tym oskarżeniom.

Niedawno przewodził wiecowi swoich zwolenników w Sao Paulo, największym mieście Brazylii, który, jego zdaniem, stanowi „obronę demokratycznych rządów prawa”.

ostatni rok, Bolsonaro otrzymał zakaz kandydowania na urząd polityczny do 2030 r. przez najwyższy sąd wyborczy kraju za nadużycie władzy i niewłaściwe wykorzystanie mediów publicznych podczas kampanii wyborczej w 2022 r.

Po tym, jak Bolsonaro o włos przegrał te wybory z lewicowym prezydentem Luizem Inacio Lulą da Silvą, jego zwolennicy wszczęli zamieszki i szturmowali budynki rządowe w Brasilii 8 stycznia 2023 r.

Bolsonaro temu zaprzeczył podżeganie the Gwałtowne ataki w stolicy.

Według CNN Brasil w zeszłym miesiącu powiedział, że ustawodawca powinien zaoferować „amnestię tym biednym ludziom przetrzymywanym w Brasilii”, odnosząc się do uczestników zamieszek, które miały miejsce 8 stycznia.