30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kushner zawiera umowy za granicą, mimo że jego teść kandyduje na prezydenta

Kushner zawiera umowy za granicą, mimo że jego teść kandyduje na prezydenta

Zięć Donalda J. Trumpa, Jared Kushner, potwierdził w piątek, że jest bliski sfinalizowania dużych transakcji na rynku nieruchomości w Albanii i Serbii, co stanowi najnowszy przykład tego, że rodzina byłego prezydenta prowadzi interesy za granicą, mimo że Trump tego pragnie. Wracając do Białego Domu.

Wydaje się, że plany Kushnera dotyczące Bałkanów zostały częściowo zrealizowane dzięki relacjom zbudowanym podczas sprawowania urzędu przez Trumpa. Kushner, który był wysokim urzędnikiem Białego Domu, powiedział, że pracuje nad umowami z Richardem Grenellem, który przez krótki czas pełnił funkcję dyrektora wywiadu narodowego za czasów Trumpa, a także ambasadora w Niemczech i specjalnego wysłannika na Bałkany.

Jednym z proponowanych projektów jest przekształcenie wyspy u wybrzeży Albanii w luksusowy ośrodek turystyczny.

Drugie centrum, w skład którego wchodzi luksusowy hotel, 1500 lokali mieszkalnych i muzeum, zlokalizowane jest w Belgradzie, stolicy Serbii, na terenie dawnego dowództwa armii jugosłowiańskiej, które od dawna było puste i zostało zniszczone w wyniku bombardowań NATO w Jak podaje brytyjski dziennik „Daily Mail”, w 1999 r. Poseł do parlamentu Serbii i firma pana Kushnera.

Te dwa pierwsze projekty dotyczą gruntów kontrolowanych obecnie przez rządy, co oznacza, że ​​transakcja musi zostać sfinalizowana z zagranicznymi rządami.

Trzeci projekt, także w Albanii, zostanie zrealizowany na półwyspie Zvernik – obszarze przybrzeżnym o powierzchni 3000 akrów w południowej Albanii, będącym częścią ośrodka wypoczynkowego znanego jako Vlori, gdzie według projektu powstanie kilka hoteli i setki willi. plan.

Udział pana Kushnera będzie możliwy za pośrednictwem jego firmy inwestycyjnej Affinity Partners, która dysponuje finansowaniem o wartości 2 miliardów dolarów z Saudyjskiego Funduszu Inwestycji Publicznych i innych inwestorów zagranicznych. W oświadczeniu urzędnik Affinity Partners stwierdził, że nie ustalono, czy saudyjskie pieniądze mogą być częścią jakiegokolwiek projektu, który Kushner rozważa na Bałkanach.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani” – powiedział Kushner w wywiadzie. Dodał: „Nie sfinalizowaliśmy jeszcze tych transakcji, więc może do nich nie dojść, ale ciężko pracowaliśmy i jesteśmy już bardzo blisko”.

Kushner założył firmę inwestycyjną po odejściu ze stanowiska starszego doradcy w Białym Domu. Odniósł korzyści ze stosunków, które zbudował podczas negocjacji rządowych na Bliskim Wschodzie, które obejmowały bliskie stosunki z księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem, faktycznym władcą Arabii Saudyjskiej.

Ostatecznie pan Kushner zabezpieczył 2 miliardy dolarów od państwowego funduszu majątkowego Arabii Saudyjskiej i setki milionów dolarów od funduszy majątkowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze. Do tej pory podjął kilka publicznych kroków, aby zainwestować duże sumy tych pieniędzy.

Podczas sprawowania rządów pan Grenell nawiązał także cenne kontakty, w tym takie, które, jak się wydaje, umożliwiły zespołowi Kushnera wgląd w inwestycje na Bałkanach. Podczas swojej pracy w administracji Trumpa Grenell pracował nad rozwiązaniem sporów między Serbią a Kosowem.

READ  Rosja obiecuje ostrą reakcję po „zajęciu” przez Polskę szkoły przy ambasadzie w Warszawie

Dyskusje te pośrednio obejmowały Albanię, ponieważ większość obywateli Kosowa to etniczni Albańczycy, a Albania odgrywa rolę w dyskusjach regionalnych.

Od czasu odejścia byłego prezydenta ze stanowiska pan Grenell pozostaje blisko Trumpa, broniąc go publicznie i regularnie z nim rozmawiając.

Jak twierdzi osoba, która omawiała tę sprawę z Grenellem i opisała rozmowy pod warunkiem zachowania anonimowości, pan Grenell prywatnie powiedział, że ma nadzieję zostać sekretarzem stanu w drugiej administracji Trumpa.

W wywiadzie pan Grenell odmówił formalnego ogłoszenia jakiegokolwiek zainteresowania pełnieniem funkcji Sekretarza Stanu. Powiedział jedynie, że nie podjął jeszcze decyzji, czy dołączy do jakiejkolwiek przyszłej administracji Trumpa.

Robert Weissman, prezes organizacji Public Citizen, która monitorowała transakcje biznesowe uznane za konflikt interesów za administracji Trumpa, powiedział, że planowane umowy są nieetyczne i rodzą jedynie nowe pytania dotyczące rodziny Trumpów, zwłaszcza w przypadku reelekcji Trumpa.

„Na tym etapie cyklu wyborczego Jared Kushner powinien zamrozić wszelkie nowe plany inwestycyjne” – powiedział Weissman. „Wydaje się, że ten plan inwestycyjny uwzględnia najgorsze tendencje korupcyjne administracji Trumpa i jego rodziny”.

Za jego kadencji głównym tematem przewodnim było zaangażowanie rodziny Trumpów w zagraniczne transakcje biznesowe, a krytycy ostatecznie wytoczyli proces i zarzucili, że rodzina nielegalnie korzystała z płatności zagranicznych – zwanych w konstytucji uposażeniami – podczas sprawowania urzędu przez Trumpa. Sąd Najwyższy odrzucił te sprawy jako dyskusyjne po odejściu Trumpa ze stanowiska, ale mogą zostać wznowione, jeśli wróci do Białego Domu.

Po odejściu ze stanowiska Trump stał się partnerem w projekcie deweloperskim w Omanie – umowie zawartej przez saudyjską firmę z branży nieruchomości powiązaną z rządem Arabii Saudyjskiej.

Kushner odrzucił wszelkie sugestie jakoby był traktowany preferencyjnie ze względu na czas spędzony w rządzie lub że jakakolwiek jego praca była powiązana z byłym prezydentem.

„Nikt nie oferuje mi ofert” – powiedział Kushner, który upierał się, że nie ma planów powrotu do Waszyngtonu, jeśli jego teść ponownie wygra prezydenturę. „Jestem dość skrupulatny, a te inwestycje stworzą znaczącą wartość dla społeczności lokalnych, naszych partnerów i inwestorów”.

Przedstawiciele Trumpa nie odpowiedzieli na liczne e-maile z prośbą o komentarz.

Od czasu ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 r. pan Kushner i jego żona Ivanka Trump w dużej mierze trzymają się z daleka od działalności politycznej pana Trumpa.

W środę rano dziennik „The New York Times” po raz pierwszy skontaktował się z panem Kushnerem w sprawie jego potencjalnych projektów na Bałkanach. Początkowo odmówił odpowiedzi na pytania, odpowiedział dopiero po tym, jak w piątek ujawnił swoje plany Bloomberg News.

READ  Caramelo, brazylijski koń, który utknął na dachu w wyniku powodzi, został uratowany po szokującym narodzie

Od czasu odejścia Trumpa ze stanowiska pan Kushner i pani Trump odwiedzili Albanię dwukrotnie. Podróżowali po całym kraju z panem Grinnellem, a nawet… Spotkał się z premierem Albanii.

Kushner i pani Trump oraz pan Grenell skupili się częściowo na Sazan, śródziemnomorskiej wyspie na południe od Albanii, która była używana przez Związek Radziecki i kraje pod przewodnictwem komunistów do końca zimnej wojny. Rząd Albanii jako Tajna baza wojskowa Dla łodzi podwodnych. Plan jest taki, aby na wyspie zbudować luksusowy hotel i wille.

Na tej surowej wyspie o powierzchni dwóch mil kwadratowych znajdują się setki bunkrów i tuneli z czasów zimnej wojny, zaprojektowanych tak, aby wytrzymać atak nuklearny, a od końca Związku Radzieckiego pozostaje w dużej mierze pusta. Ale to tylko półgodzinna przejażdżka łodzią motorową z Wlory, kurortu w południowej Albanii, gdzie rząd Arabii Saudyjskiej już wydaje pieniądze na poprawę dostaw energii elektrycznej i innych obiektów użyteczności publicznej, aby pomóc w promowaniu turystyki w Albanii.

Pan Grenell, były współpracownik Fox News i konsultant ds. mediów, blisko współpracuje z panem Kushnerem i jego firmą inwestycyjną.

Pan Grenell szczerze mówił o swoich wysiłkach, aby przekształcić relacje, które zbudował w Albanii i innych krajach Bałkanów, w osobiste zyski. Wielokrotnie wracał do regionu i spotykał się z kadrą kierowniczą branży hotelarskiej, a także z premierem Albanii Edim Ramą.

„Szukamy możliwości inwestycyjnych poprzez inwestycje zagraniczne na Bałkanach, a dokładniej w Albanii, a albańskie wybrzeże jest wspaniałe”. powiedział pan Grenell W jednym z serii wywiadów telewizyjnych i prasowych, jakie przeprowadził w Albanii w ciągu ostatnich trzech lat.

Bieżącym zarządzaniem projektami zajmie się Asher Abhisera, deweloper z Kalifornii, który realizował projekty na Brooklynie z panem Kushnerem i który podróżował na Bałkany z panami Grenellem i panem Kushnerem. Sprawdź miejsca inwestycji, powiedział Kushner.

Pan Grenell dodał około godz 90-minutowy wywiad telewizyjny w Albanii w zeszłym roku Że nie ma nic złego w zawarciu umowy, ponieważ jest teraz poza rządem. „Pracuję nad projektami, projektami private equity, na których mogę zarabiać” – powiedział. „Nikt nie powinien przepraszać za chęć zarobienia pieniędzy”.

W lipcu ubiegłego roku pan Grenell wraz z Ivanką Trump i panem Kushnerem spotkali się z panem Ramą w Tiranie, stolicy Albanii, i wszyscy zostali razem sfotografowani.

Rama od prawie dziesięciu lat lobbuje na rzecz otwarcia Sazanu na ponowne zagospodarowanie jako kierunku turystycznego, a także szuka innych sposobów na przyciągnięcie zagranicznych inwestorów do Albanii w celu rozwoju jej gospodarki turystycznej.

Orun Tare, były członek parlamentu Albanii, który był doradcą pana Ramy, zabrał panią Trump i pana Kushnera na wyspę Sazan w 2021 r. w ramach wizyty w Albanii, która obejmowała rejs jachtem i rejs statkiem. Lot helikopterem nad wybrzeżem.

READ  Prezydent Ukrainy poprosił Bidena, aby nie karał Abramowicza za ułatwianie rozmów pokojowych

W wywiadzie pan Tarry powiedział, że omawiał z panem Kushnerem i panią Trump chęć rozwoju Sazanu, ale w sposób chroniący jego historię i środowisko.

Pan Kushner i pan Grenell blisko współpracują z miliarderem albański biznesmen Şefqat Kastrati i jego syn Musa Kastrati. Ich inwestycje obejmują koncesję na zarządzanie międzynarodowym lotniskiem w Tiranie, siecią stacji benzynowych w Albanii, hotelami i innymi przedsiębiorstwami – twierdzą partnerzy biznesowi i pan Kushner.

„Pomogli nam zrozumieć koszty budowy i sposób działania lokalnie” – powiedział Kushner w wywiadzie.

W październiku 2022 roku Shafqat kupił Kastrati Dom wart 7,5 miliona dolarów Dane gruntów wskazują, że Indian Creek na Florydzie to posiadłość w pobliżu miejsca, w którym obecnie mieszkają pani Trump i pan Kushner. Rodzina Castrati także w zeszłym roku Kupiłem hotel W dzielnicy Brickell w Miami za 55 milionów dolarów od katarskiej rodziny królewskiej.

W wywiadzie Musa Kastrati powiedział, że rola, jaką jego rodzinna firma odegra w albańskich projektach pana Kushnera, jest nadal niejasna, ale prawdopodobnie będzie obejmować pomoc w budowie niektórych kompleksów. Castrati potwierdził również, że w grudniu 2022 r. odwiedził Mar-a-Lago, ośrodek i rezydencję pana Trumpa na Florydzie, razem z panem Grenellem oraz że spotkał się krótko z panem Trumpem, gdy były prezydent przybył podczas ich kolacji. Castrati powiedział, że nie omawiał potencjalnej umowy z Trumpem.

Pan Grenell wielokrotnie korzystał z Instagrama i innych kont w mediach społecznościowych, aby promować turystykę w Albanii i chwalić pana Ramę, premiera.

„Popieram wizję Ramy dotyczącą Bałkanów” powiedział pan Grenell w wywiadzie telewizyjnym w 2021 r, po tym jak poznał innego dyrektora branży hotelarskiej w Albanii, Irfana Hysenbiliu. „Kocham Albanię i zapraszam do tego kraju amerykańskich inwestorów”.

Rząd Królestwa Arabii Saudyjskiej ogłosił niedawno, że szuka sposobów na zwiększenie inwestycji w Albanii. Po pierwsze pomagając w budowie Przy plażach we Wlorze, która jest punktem wyjścia do Sazanu i gdzie znajduje się nowe centrum międzynarodowe, zlokalizowane są usługi wodociągowe, elektryczne i sanitarne Lotnisko jest już w budowie budynek. Powiedziała, że ​​chce zainwestować do W kraju 300 milionów dolarów.

Na początku tego miesiąca saudyjscy urzędnicy udali się do Albanii Aby ogłosić stworzenie Od tego, co nazywają Saudyjsko-Albańską Radą Biznesu, aby „utworzyć nowe partnerstwo gospodarcze między obydwoma krajami”, w tym w projektach turystycznych. Saudyjski prezydent grupy Abdul Rahman Al-Mufarreh nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Michał S. Schmidta Przyczynił się do raportów.