9 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden mówi, że nie ma F-16 dla Ukrainy, ponieważ Rosja twierdzi, że zyskała

Biden mówi, że nie ma F-16 dla Ukrainy, ponieważ Rosja twierdzi, że zyskała

  • Rosyjski urzędnik twierdził, że ma przyczółek w Vuhledar
  • Kijów twierdzi, że rosyjskie zdobycze wiążą się z ogromnymi kosztami
  • Think tank twierdzi, że opóźnienia zbrojeń Zachodu zatrzymały postępy Ukrainy

Kijów, Ukraina/WASHINGTON, 30 stycznia (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie dostarczą myśliwców F-16, których Ukraina szukała w wojnie z Rosją, ponieważ siły rosyjskie zgłosiły szereg dodatkowych zdobycze W wojnie. wschód kraju.

Doradca ministra obrony Ukrainy powiedział w piątek, że Ukraina zamierza naciskać na zakup zachodnich myśliwców czwartej generacji, takich jak F-16, po zabezpieczeniu dostaw czołgów podstawowych w zeszłym tygodniu. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy powiedział, że szkolenie pilotów na takich samolotach bojowych zajmie około pół roku.

Zapytany, czy Stany Zjednoczone zapewnią samoloty, Biden powiedział dziennikarzom w Białym Domu: „Nie”.

Ta krótka wymiana zdań nastąpiła wkrótce po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja zaczęła pomścić opór Ukrainy wobec jej inwazji nieustępliwymi atakami na wschodzie.

Zełenski od tygodni ostrzegał, że Moskwa zamierza zintensyfikować ofensywę przeciwko Ukrainie po prawie dwóch miesiącach wirtualnego impasu na linii frontu rozciągającej się na południu i wschodzie.

Ukraina odnotowała duży wzrost w zeszłym tygodniu, kiedy Niemcy i Stany Zjednoczone ogłosiły plany wprowadzenia czołgów ciężkich, co zakończyło tygodnie dyplomatycznego impasu w tej sprawie.

„Następną dużą przeszkodą będą teraz samoloty bojowe” – powiedział agencji Reuters Jurij Sak, doradca ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

Chociaż nic nie wskazywało na nową, szerszą ofensywę rosyjską, siły rosyjskie zdobyły przyczółek w Vohlidarze, górniczym mieście, którego ruiny były niegdyś ukraińską twierdzą, powiedział urzędnik administracyjny zajętych przez Rosję części wschodniej prowincji Donieck na Ukrainie, Denisa Pushlina. Od początku wojny.

Pushlin powiedział, że siły ukraińskie nadal zrzucają posiłki do Bachmutu, Marinki i Wohlidaru, trzech miast leżących na północny-południowy zachód od Doniecka. Oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała go, mówiącego, że siły rosyjskie robią tam postępy, ale „nie jest jasne, to znaczy, że toczy się bitwa dosłownie o każdy metr”.

READ  Górnicy „zakładnicy” w Republice Południowej Afryki wychodzą z podziemia w wyniku sporu związkowego | Wiadomości dotyczące praw pracowniczych

Jan Gagin, doradca Pushlina, powiedział, że bojownicy z rosyjskich najemników Wagnera częściowo przejęli kontrolę nad szlakiem zaopatrzeniowym prowadzącym do miasta Bachmut, które od miesięcy było głównym celem Moskwy.

Dzień wcześniej szef Wagnera powiedział, że jego bojownicy zabezpieczyli wioskę Blahodatni, na północ od Bachmutu.

Kijów powiedział, że odparł ataki na Błahodatnego i Wołlidara, ale Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować panujących tam warunków. Ale zgłoszone lokalizacje walk wskazywały na wyraźne, choć stopniowe, rosyjskie zdobycze.

Zełenski powiedział, że rosyjskie ataki na wschodzie były nieustępliwe pomimo ciężkich strat po stronie rosyjskiej, opisując ataki jako zemstę za sukces Ukrainy w wyparciu sił rosyjskich ze stolicy na północnym wschodzie i południu wcześniej w konflikcie.

„Myślę, że Rosja naprawdę chce swojej wielkiej zemsty. Myślę, że już ją rozpoczęli” – powiedział Zełenski dziennikarzom w południowym mieście portowym Odessie.

Mykoła Salamacha, ukraiński pułkownik wojskowy i analityk, powiedział Radiu Ukraina, że ​​atak Moskwy na Wołdar był bardzo kosztowny.

„Miasto położone jest na wzniesieniach i powstał tam bardzo silny punkt obronny” – powiedział. „To powtórka sytuacji w Bachmucie – kolejne fale wojsk rosyjskich miażdżonych przez Siły Zbrojne Ukrainy”.

Zachodnie opóźnienia

Setki nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych, które kraje zachodnie zobowiązały się dostarczyć Ukrainie w ostatnich tygodniach do kontrofensywy mającej na celu odzyskanie terytorium, zostaną dostarczone za kilka miesięcy.

To pozostawia Kijówowi walkę przez zimę w czymś, co obie strony określają jako maszynkę do mięsa w nieustającej wojnie na wyniszczenie.

READ  Rosja atakuje Ukrainę: aktualizacje na żywo

Siły najemników Wagnera w Moskwie wysłały tysiące poborowych wcielonych z rosyjskich więzień do bitwy wokół Bachmuta, kupując czas regularnej armii rosyjskiej na odtworzenie jednostek z setkami tysięcy rezerwistów.

Zełenski wzywa Zachód do przyspieszenia obiecanych dostaw broni, aby Ukraina mogła rozpocząć ofensywę.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że kraje zachodnie dostarczające broń powodują, że „kraje NATO coraz bardziej bezpośrednio angażują się w konflikt – ale nie mają i nie będą miały siły, by zmienić bieg wydarzeń”.

Amerykański Institute for the Study of War powiedział, że „niepowodzenie Zachodu w zapewnieniu niezbędnego sprzętu” w zeszłym roku było głównym powodem, dla którego postęp Kijowa utknął w martwym punkcie od listopada.

Pozwoliło to Rosji wywrzeć presję na Bachmuta i wzmocnić front przed przyszłym ukraińskim kontratakiem, stwierdzili rosyjscy badacze w raporcie, chociaż powiedzieli, że Ukraina może odzyskać terytorium, gdy dotrze obiecana broń.

Zełenski spotkał się w poniedziałek w Mikołajowie z duńską premier Mette Frederiksen, co jest rzadką wizytą zagranicznego przywódcy blisko frontu. Miasto, w którym postępy Rosji na południu utknęły w martwym punkcie, było nieustannie bombardowane, dopóki Ukraina nie wycofała linii frontu w listopadzie.

A rosyjska inwazja, którą rozpoczęto 24 lutego ub.r., twierdząc, że jest to konieczne, by bronić się przed stosunkami sąsiada z Zachodem, doprowadziła do śmierci dziesiątek tysięcy i wysiedlenia milionów z domów.

Dodatkowe raporty autorstwa Pavla Politiuka, Kevina Levy’ego i Ronalda Popesky’ego, biura Reuters. Napisane przez Petera Grafa, Philippę Fletcher i Doinę Chiacco; Montaż autorstwa Garetha Jonesa, Williama Macleana i Cynthii Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.