8 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Erdogan sugeruje, że Finlandia może przystąpić do NATO bez Szwecji – DW – 30.01.2023

Erdogan sugeruje, że Finlandia może przystąpić do NATO bez Szwecji – DW – 30.01.2023

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zasugerował, że Ankara może zaakceptować wniosek Finlandii o członkostwo w NATO przed podjęciem decyzji w sprawie Szwecji.

W lipcu w stolicy Litwy Wilnie zaplanowano szczyt wojskowy NATO. Węgry i Turcja to jedyne dwa kraje sojuszu, które nie ratyfikowały Szwecji i Finlandii, co wymaga jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich.

Co Erdogan powiedział o kandydaturze Finlandii do NATO?

Erdogan powiedział w nagranym wcześniej wideo opublikowanym w niedzielę – w którym widzi się go przemawiającego do młodzieży w środkowo-zachodniej prowincji Bilcik – że Turcja może zdecydować się na przyjęcie członkostwa Finlandii w NATO zamiast Szwecji.

„Jeśli to konieczne, możemy przekazać inną wiadomość o Finlandii” – powiedział Erdogan. „Szwecja będzie zszokowana, gdy przekażemy inny komunikat niż Finlandia”.

„Jeśli absolutnie chcesz wstąpić do NATO, zwrócisz nam tych terrorystów” – powiedział Erdogan, odnosząc się do żądań Ankary, by Szwecja wydała kurdyjskich bojowników.

Wcześniej w tym tygodniu Finlandia zasugerowała, że ​​może dołączyć do sojuszu wojskowego NATO niezależnie od Szwecji, jeśli nie poczyniono postępów w sztokholmskiej ofercie.

„Musimy jeszcze ocenić sytuację, jeśli okaże się, że aplikacja Szwecji utknęła w martwym punkcie na długi czas” – powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.

W świetle inwazji Rosji na Ukrainę, Szwecja i Finlandia wspólnie złożyły wniosek o przystąpienie do NATO, kończąc tym samym długotrwały brak sojuszu wojskowego.

Napięcia między Turcją a Szwecją

Turcja oskarżyła Sztokholm o wspieranie bojowników i ugrupowań kurdyjskich, które oskarża o przeprowadzenie nieudanej próby zamachu stanu w 2016 roku.

Ankara rozgniewała także duńsko-szwedzkiego skrajnie prawicowego działacza Rasmusa Paludana, który podpalił kopię Koranu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie. W następstwie skrajnie prawicowego protestu Erdogan poprosił Szwecję, aby nie liczyła na poparcie Turcji dla kandydatury Sztokholmu do NATO.

Norwegia, Dania i Szwecja wydały ostrzeżenia dla podróżujących, wzywając obywateli Turcji do unikania dużych zgromadzeń z powodu demonstracji przeciwko spaleniu Koranu w Paludan. Turcja poszła w jej ślady w sobotę i wydała ostrzeżenie dla podróżujących do Europy, powołując się na ryzyko „islamofobii, ksenofobii i rasistowskich ataków”.

READ  Bolsonaro sprzeciwia się przegranej wyborów w Brazylii i chce unieważnienia głosów

Na początku tego miesiąca Turcja wezwała ambasadora Szwecji w związku z nagraniem wideo pokazującym wizerunek Erdogana wiszącego na linie podczas protestu w Sztokholmie.

sdi/fb (AP, AFP)