15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowy prezydent Peru pojawia się z armią, aby umocnić swoją władzę

Nowy prezydent Peru pojawia się z armią, aby umocnić swoją władzę

LIMA, Peru (AP) – pierwsza kobieta-prezydent Peru pojawiła się podczas ceremonii wojskowej w ogólnokrajowej telewizji w piątek podczas swojego pierwszego oficjalnego wydarzenia jako głowy państwa, próbując umocnić swoją władzę i przeciwstawić się krajowemu trendowi przedwczesnych wyjazdów prezydenckich.

Na znak utrzymującej się politycznej urazy, niektórzy politycy ogłosili już przedterminowe wybory i planowane są kolejne protesty.

Dina Boulwart została w środę awansowana z wiceprezydenta, aby zastąpić obalonego lewicowca Pedro Castillo na stanowisku przywódcy kraju. Powiedziała, że ​​powinna mieć możliwość zajmowania tego stanowiska przez pozostałe 3 i pół roku jego kadencji.

Bolarte przemawiał do sił zbrojnych podczas ceremonii z okazji historycznej bitwy. Pollarte wraz z liderami sądownictwa i Kongresu zasiadał wśród prawodawców, którzy próbowali usunąć Castillo z urzędu.

„Nasz naród jest silny i bezpieczny dzięki siłom zbrojnym, marynarce wojennej, siłom powietrznym i armii Peru” – powiedział Bolarte setkom członków sił zbrojnych w peruwiańskiej stolicy. „Dają nam gwarancję, że żyjemy w porządku, z poszanowaniem konstytucji, praworządności i równowagi sił”.

Po zaprzysiężeniu na prezydenta w środę, Boulwart ogłosił rozejm z prawodawcami, którzy zwolnili Castillo za „trwałą niezdolność moralną”, przepis konstytucji, który zdaniem ekspertów jest tak niejasny, że pozwala na usunięcie prezydenta z niemal dowolnego powodu. Został również wykorzystany do obalenia prezydenta Martína Vizcarry, który rządził w latach 2018-2020.

W ciągu ostatnich sześciu lat Peru miało sześciu prezydentów. Boulwart jest 60-letnim prawnikiem i politycznym nowicjuszem.

Wkrótce zaczęła pokazywać się publicznie jako nowa głowa państwa Peru. W pałacu prezydenckim spotkała się z grupami posłów konserwatywnych i liberalnych. Wcześniej tańczyła taniec andyjski po obejrzeniu rzymskokatolickiej procesji Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia.

Analitycy spodziewali się trudnej drogi przed nowym prezydentem.

Jorge Aragon, profesor nauk politycznych na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Peru, powiedział, że rząd Boulwarta „byłby bardzo złożony, jeśli nie niemożliwy”.

READ  Handel w Chinach niespodziewanie kurczy się, gdy koronawirus hamuje i globalny popyt spada

Były prezydent Ollanta Humala, który rządził w latach 2011-2016, zauważył, że nowy lider nie był zaangażowany w politykę ani rząd, zanim został wiceprezydentem.

Humala powiedział NTV, że przewidział, że jakikolwiek rozejm z Kongresem „będzie trwał miesiąc, a może dłużej, ale potem zostanie skonfrontowany z głównymi problemami kraju”.

Gubernator regionu Cusco, Jean-Paul Benavente, wezwał nowego prezydenta do zwołania przedterminowego głosowania, mówiąc, że zaoferuje ono „rozwiązanie kryzysu politycznego w kraju”.

Na ulicach stolicy i innych części Peru, w tym Tacapamba, stolicy regionu położonego najbliżej wiejskiego domu Castillo, trwały małe demonstracje zwolenników Castillo. Protestujący domagali się uwolnienia obalonego przywódcy, odrzucili Boulwarta ze stanowiska prezydenta i zażądali zamknięcia Kongresu.

W Limie protestujący próbujący dotrzeć do budynku Kongresu starli się z policją, która użyła pałek i gazu łzawiącego, by ich odpędzić, a kolejne protesty planowane są na piątek.

„Jedyną rzeczą, która pozostała, są ludzie. Nie mamy władzy, nie mamy nic”, powiedziała Juana Ponce, jedna z protestujących w tym tygodniu. „To hańba narodowa. Wszyscy ci skorumpowani kongresmeni są wyprzedani. Oni zdradził naszego prezydenta, Pedro Castillo”.