17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bezrobocie w Polsce spada do najniższego poziomu od dziesięcioleci i drugiego najniższego poziomu w UE

Bezrobocie w Polsce spadło do 2,9%, drugiego najniższego poziomu w Unii Europejskiej, według nowe dane z Eurostatu. Według ekonomistów jest to również najniższa od dziesięcioleci liczba w Polsce.

W grudniu średnia wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w całej UE wyniosła 6,4% (spadek z 6,5% w listopadzie i 7,5% w grudniu 2020) oraz 7% w strefie euro (spadek z 7,1% w poprzednim miesiącu i 8,2% w rok wcześniej).

Polska (2,9%) była na drugim miejscu, wyższa tylko od Czech (2,1%) i poniżej Niemiec (3,2%), Malty (3,4%) i Węgier (3,7%). Najwyższe bezrobocie w UE odnotowano w Hiszpanii (13%), Grecji (12,7%) i we Włoszech (9%).

Według Andrzeja Kubisiaka, wicedyrektora think tanku Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), najnowsza liczba w Polsce jest najniższa od wejścia do UE w 2004 roku. Marcin Piątkowski, profesor ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, dodał, że najniższa stawka od 1989 roku.

Różne dane wskazują, że polska gospodarka stosunkowo dobrze poradziła sobie w czasie pandemii, a teraz również mocno się ożywia. Dane z października ubiegłego roku pokazały, że kraj odnotował drugi największy wzrost zatrudnienia pandemii wśród wszystkich krajów UE.

A badanie opublikowanym w następnym miesiącu przez Międzynarodową Organizację Pracy umieścił Polskę na pierwszym miejscu wśród krajów UE i drugim na świecie pod względem odbudowy rynku pracy przed skutkami pandemii.

Jednak najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polska wypada nieco gorzej, jeśli chodzi o bezrobocie wśród młodzieży. Jego liczba w grudniu wyniosła 11,9%, czyli była wyższa niż w siedmiu innych państwach członkowskich. Wciąż jednak była niższa od średniej UE i strefy euro (w obu 14,9%).

Według raportu MOP Polska najszybciej odbudowuje swój rynek pracy w UE

Główne źródło obrazu: Maxime Agnelli na Unsplash