6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy w najbliższych dniach zastosują w Polsce baterie Patriot – EURACTIV.pl

Bundeswehra rozpocznie relokację systemów obrony powietrznej Patriot na terytorium Polski w najbliższych dniach po porozumieniu osiągniętym przez Berlin i Warszawę w zeszłym miesiącu.

Rozmieszczenie Patriotów podobno rozpocznie się „w najbliższych dniach”. DPA. Pierwsi żołnierze wyruszyli w poniedziałek z Bad Sulz w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

„W sumie trzy baterie będą chronić infrastrukturę krytyczną sojusznika NATO (Polski) w regionie w pobliżu granicy z Ukrainą” – poinformował DPA.

MIM-104 Patriot to system rakiet ziemia-powietrze (SAM) używany przez Stany Zjednoczone i wiele innych krajów. Opracowany w latach 60., pierwotnie był produkowany przez firmę Raytheon. Na przestrzeni lat system był oceniany i obecnie stosowane w różnych krajach wersje różnią się od siebie.

Niemiecka propozycja rozmieszczenia Patriotów w Polsce została złożona po wybuchu rakiety w Przewodowie, w pobliżu granicy Polski z Ukrainą, która według wstępnych dochodzeń była źle nakierowaną ukraińską rakietą obrony powietrznej.

Oferta doprowadziła do niewielkiego kryzysu dyplomatycznego między Berlinem a Warszawą, ponieważ polski rząd chciał baterii używanych na Ukrainie. Niemiecki resort obrony odrzucił propozycję, wskazując, że broń jest częścią wewnętrznego systemu obrony powietrznej NATO i nie może być używana poza sojuszem.

Ponadto polski minister obrony Mariusz Błaszczak oskarżył swoją niemiecką odpowiedniczkę Christine Lambrecht o złamanie tajemnicy negocjacji w sprawie rozmieszczenia Patriotów. .

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

READ  Żabka powiększa portfolio sklepów autonomicznych w Polsce