19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szachy: Carlson odchodzi z półfinału Mistrzostw Świata, gdy pojawia się tuda z Polski Magnus Carlson

Magnus Carlsen nie wygrywał pucharu świata co dwa lata i został wyeliminowany z pierwszego miejsca w półfinale aktualizacji $ 190 000 2021, która odbyła się we wtorek w Soczi. Polak John-Christoph Duda, 23 lata, po raz kolejny okazał się przeciwnikiem w wielkich okazjach dla norweskiego mistrza świata i wygrał turniej.

Jesienią ubiegłego roku Duda Carlson zakończył swoją serię 125 meczów bez porażki i został powitany swoim nazwiskiem, prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W tym tygodniu Tuda, który gra w szachy, spisał się jeszcze lepiej, zdobywając w 2016 roku tytuł Siergieja Karjakina w finale Mistrzostw Świata. Ich pierwsza gra była szybkim remisem, ale druga Tuda był dobrze przygotowany na modną kontrę grzebienia królowej. Karjakin nigdy nie włączył się do gry i zrezygnował z kredytu hipotecznego, ale był w złym stanie.

Zwycięstwo Dudy kwalifikuje go do kandydata do 2022 roku z ośmioma graczami, co wyłoni gracza, który będzie walczył o kolejny tytuł mistrza świata po turnieju w 2021 roku, w którym Rosjanin Ian Nepomniacci zmierzy się z Carlsonem w 14 meczach w Dubaju w okresie listopad-grudzień. Krakowski student będzie pierwszym światowym absolwentem reprezentującym Polskę.

Spośród 20 najlepszych graczy na świecie Duda nagle awansował do pierwszej dziesiątki, aw wieku 23 lat wciąż przed nami. Kilkadziesiąt lat temu legendy Miguel Najdorf i Samuel Reshevsky pochodzili z Polski, ale ubiegali się o urząd jako przedstawiciele Argentyny i Stanów Zjednoczonych.

Dudleya Decydujący sukces Przyszli po trzech nierównych remisach z Carlsonem. W swoich dwóch zwycięstwach z mistrzami z 2021 roku strategicznie przewyższył rywala, ponieważ Norweg grał trochę aktywniej dla swoich figur, podobnie jak wschodząca gwiazda Andrei Esipenko.

Początkowy wybór Carlsona przeciwko Sycylii 1 e4 c5 2 Sf3 d6 3 Gb5 + Gd7 4 Gxd7 + Hxd7 szybko stał się rodzajem francuskiego, w którym czarne wymieniały gońce z jasnego kwadratu i mogły przebić się przed ciemnym kwadratowym żołnierzem Carlsona.

READ  Przenosi się na stary stadion na potrzeby play-offów ze względu na koncert - StadiumDB.com

Mowa ciała mistrza świata była stabilna, a jego stan pogarszał się z powodu niewygodnego węgla drzewnego. Później przyznał, że czuł, że zawiódł w kwestii zbliżającej się dymisji, ponieważ Duda kontrolował zarząd z niewielką reakcją, a ten nastrój przyczynił się do okazji do losowania, które przegapił, gdy Duda mylił się w konkluzjach.

Uwolniony od ciężaru oczekiwań o trzecie miejsce w play-offach w środę i czwartek Carlson pokonał 2-0 rosyjskiego Vladimira Fedosee w fantastycznym ataku. Najpierw on Wygrana z Czarnym W Indian Kings armia białych została żartobliwie zmiażdżona w prawym rogu, a następnie, jeszcze bardziej, zmiażdżona, W kolorze białym 1 e4 c6 w karo-oko.

Puchar Świata Kobiet również zakończył się niespodziewanym zwycięstwem. 37-letnia Alexandra Kostenyuk dwukrotnie wygrała mistrzostwo świata w 2008 roku, a rozstawiona jako pierwsza Aleksandra Koryachkina (22 lata) wygrała odważną grą ofensywną.

To było zwycięstwo Kostenio. „Kiedy jesteś młody, kiedy wygrywasz, tak naprawdę tego nie doceniasz” – powiedział. „Z wiekiem każdy sukces jest jak coś niesamowitego i zaczynasz to bardzo doceniać”.

Mistrzostwa Świata 2021 są postrzegane jako znaczące zwycięstwo i kamień milowy w powrocie do zwykłych szachów szachowych, zwłaszcza że wczesne przypadki Covit-19 nie pojawiły się w późniejszych rundach. To poprawiło kariery Dudy, Esienko i wielu innych młodych talentów, a Ravi Haria, który wszedł do angielskiego, umocnił swoją reputację wschodzącej gwiazdy, pokonując dwukrotnie notowanych arcymistrzów.

Międzynarodowy dramat online trwa w tym tygodniu Mistrzowie szachowiOstatnia impreza Meltwater Champions Tour, która kończy się we wrześniu w San Francisco.

Wesley Cho był świetnym graczem na trasie i jedyną osobą, która mogła kontynuować rywalizację z Carlsonem. Amerykański mistrz był w szoku podczas Jordan von Forrest Uderz go w 19 ruchach Klasyczny styl ataku, ale elastyczny i wciąż wygrywający mecz. Chessable Masters w ten weekend (od 15:45) kończy się półfinałem w piątek i finałem w sobotę-niedzielę.

READ  Piłka nożna: Polska zamyka Oak Hill na drodze

3775: 1 Be5 +! Kc6 2 Wa6 + Kd7 3 Wxe6! Kxe6 4 f5 + Kxf5 5 Gxg3 i uderz. Biały król łapie dwóch czarnych żołnierzy, a następnie prowadzi białego żołnierza do awansu. Z żołnierzem K + B + h przeciwko K, goniec musi kontrolować kwadrat hetmana.