22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wiza wydana białoruskiemu sportowcowi za odmowę powrotu do domu Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020

Polska wiza wydana białoruskiemu sportowcowi za odmowę powrotu do domu Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020

ten Białoruś Olimpijka Kristina Simanuskaya otrzymała wizę humanitarną z Polski po tym, jak grożono jej deportacją do Mińska za krytykę kadry olimpijskiej.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Pridox napisał w poniedziałek na Twitterze, że białoruski sprinter ma bezpośredni kontakt z polskimi dyplomatami i otrzymał wizę humanitarną do kraju, do którego ma polecieć w ten weekend. „Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby kontynuować karierę sportową” – napisał Presidax.

W poniedziałek mąż Simanuskiej, Arsenij Zdanevich, Potwierdzono Sky News Uciekł z kraju i obecnie przebywa w Kijowie. „Nie sądzę, żeby to było poważne. Postanowiłem odejść bez zastanowienia” – powiedział stacji telewizyjnej.

24-letni Simanuskaya został sfilmowany w poniedziałek podczas wizyty w polskiej ambasadzie w Tokio, gdzie podobno ucieka przed presją władz, by wrócił na Białoruś. Dmitry Navosha, dziennikarz sportowy i członek Białorusi Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF), powiedział, że w ten weekend przyleci do Warszawy.

Złożył już wniosek o azyl polityczny Polska, „Alexander Obikin, dyrektor wykonawczy BSSF, powiedział w tej chwili rosyjskojęzycznemu nadawcy.” Ona jest w porządku. Dobrze sobie radzi; Oczywiste jest, że jest to stresująca sytuacja nie tylko dla sportowca, ale dla każdej osoby z tego rodzaju stresem. To młoda kobieta pod presją doświadczonych autorytetów. „

Christina Simanuskaya bezpieczna na Białorusi po zwróceniu się do MKOl o pomoc - Wideo
Christina Simanuskaya bezpieczna na Białorusi po zwróceniu się do MKOl o pomoc – Wideo

Wniosek o azyl pojawił się zaledwie kilka godzin po tym, jak Simanuskaya został nagle usunięty z turnieju po tym, jak skrytykował swoich trenerów za „zaniedbanie”. Napisał na Instagramie, że nie przeszedł testów antydopingowych, których potrzebowali jego koledzy sportowcy, a następnie poszedł „w tyle”. [her] Powrót ”Sztafeta 4x400m.

W niedzielę został nagle usunięty z zawodów i przewieziony na lotnisko przez przedstawicieli zespołu. Ale Simanuskaya Odmówiono wejścia na pokład samolotu Wracając do Mińska, szukał ochrony policyjnej, wskazując, że być może będzie szukał schronienia na Zachodzie.

READ  Polski Tusk zwołał naradę tajnych służb, aby rozwiązać kwestię ucieczki sędziego na Białoruś

Pokazuje, jak doszło do incydentu Aleksander ŁukaszenkoŚcisły uścisk białoruskiego społeczeństwa rozprzestrzenił się w całym świecie sportu, gdzie dziesiątki sportowców spotkały się z uwięzieniem lub odwetem, ostrożnie krytykując rząd. Dramatyczne wydarzenia przypominają największe porażki radzieckich sportowców w międzynarodowych zawodach podczas zimnej wojny, choć nic nie wskazuje na to, by Simanuskaya pierwotnie planowała powrót po meczu na Białoruś.

Przeciekające nagranie wyglądało tak, jakby trener białoruskiej drużyny i członek białoruskiej delegacji Simanuskaya groził zemstą, jeśli natychmiast nie wróci na Białoruś.

Głos należący do członka delegacji białoruskiej powiedział: „Jeżeli chcesz znów wystartować na Białorusi, posłuchaj tego, co polecam: idź do domu, jedź do rodziców, jedź gdziekolwiek”. „Pozwól tej sytuacji odejść. W przeciwnym razie, im bardziej będziesz walczył, tym bardziej będzie przypominał muchę uwięzioną w pajęczej sieci: im bardziej się kręci, tym bardziej zostanie uwięziony.

Nie można było od razu skontaktować się z Simanuską w celu uzyskania komentarza lub potwierdzenia wycieku dźwięku.

– Jest bardzo przygnębiona – powiedziała Navosha. „To były bardzo trudne dni… Cierpiała z powodu bardzo silnej kampanii na Białorusi, dostaje wiadomości, została dotkliwie pobita we wszystkich państwowych stacjach telewizyjnych. Najpierw zadzwonili do niej rodzice i powiedzieli, żeby nie wracała do domu. straszne się tu dzieje.Mówiliśmy jej, żeby nie wracała na Białoruś.Prosimy.

Wiele krajów europejskich zaproponowało przyjęcie Simanuskaya. Polska i Czechy, które ostro krytykowały rząd Łukaszenki, zaoferowały mu możliwość dalszego konkurowania w azylu i sporcie międzynarodowym. Mówi się również, że rozważał ubieganie się o azyl w Niemczech lub Austrii. „Spędziła noc głęboko zastanawiając się, dokąd się udać” — powiedziała Navosha. „Rozumiemy, że w większości krajów Europa Były otwarte… ale w końcu zdecydowała się przenieść do Warszawy.

W poniedziałek rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Adams powiedział, że MKOl i Tokio 2020 rozmawiały bezpośrednio z Simanuską i że spędził noc w hotelu na lotnisku.

READ  Polska znosi kontrowersyjną izbę regulacyjną Sądu Najwyższego

„Skontaktowaliśmy się z nią wczoraj wieczorem i dziś rano Czuje się bezpiecznie i pewnie„Powiedział.” Naszym pierwszym obowiązkiem jest wobec niej i to właśnie robimy. Na noc pojechała na komisariat z kimś z Tokio 2020. I rozumiem UNHCR [the UN refugee agency] W sprawę zamieszana jest policja.

Zapytany o zarzuty „porwania”, Adams powiedział: „Rozmawiał z policją na lotnisku. Jeśli jest sprawa kryminalna, należy to zauważyć, ale jest to sprawa policji.

Białoruś zamknęła swoje granice dla większości obywateli, którzy chcą wyjechać za granicę. Na razie nie wiadomo, co zrobi po opuszczeniu stanowiska. Tysiące aktywistów uciekło z kraju w ostatnich miesiącach przed politykami opozycji i organizacjami pozarządowymi, domagając się posłuszeństwa przez biurokrację państwową, w tym igrzyska białoruskie.

W czerwcu pracę straciło ponad 60 sportowców, trenerów i innych osób związanych ze sportem Protesty przeciwko rządowi Łukaszenki w zeszłym roku I oszustwa wyborcze, powiedział Human Rights Watch. Wśród aresztowanych znalazło się ponad 20 osób, w tym gwiazdor koszykówki.

Unia Europejska pomaga Litwie walczyć z kryzysem imigracyjnym, który w poniedziałek oskarżył Białoruś o miliony euro. Setki migrantów, głównie z Iraku, zaczęły codziennie przekraczać granicę z Białorusi na Litwę. Rządy UE oskarżyły Łukaszenkę o wysyłanie uchodźców do Europy w odwecie za wsparcie Zachodu dla białoruskiej opozycji.

We wtorek brytyjski premier Boris Johnson i minister spraw zagranicznych Dominique Robb spotkali się na Downing Street z przywódczynią białoruskiej opozycji Swiatłaną Sichanską, którą źródło Whitehall określiło jako „rozrzucanie czerwonego dywanu”. Pokaz solidarności. Sikhanoskaya ma spotkać się z parlamentarzystami i otrzymać kawalerkę, aby zademonstrować powagę obrony Wielkiej Brytanii.

Dodatkowy raport Jessiki Elkot