27 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy gromadzą się w Polsce, aby zatankować paliwo po tym, jak polskie obniżki podatków spowodowały, że niemieckie ceny spadły nawet o jedną trzecią

Polska była świadkiem znacznego wzrostu turystyki paliwowej z Niemiec po decyzji polskiego rządu o obniżeniu podatku paliwowego z 23 procent do 8 procent.

Według niemieckiego tabloidu Bild, władze spodziewają się korków na granicy, zwłaszcza w ten weekend, gdy doświadczeni konsumenci pędzą na polskie stacje benzynowe, aby się zatankować.

Kierowca może teraz zatankować za jedyne 1,14 euro za litr w Słubicach, które znajdują się tuż za granicą polsko-niemiecką. Już we wtorek na stacjach benzynowych w Słubicach panował znacznie większy ruch niż zwykle.

Jeden z pracowników stacji Circle K powiedział dziennikarzom, że ostatnio było o 20 procent więcej klientów i że spodziewany jest 100-procentowy wzrost w weekend.

Tymczasem Bild ostrzegł, że szefowie niemieckich stacji benzynowych, tacy jak Stephanie Wellnitz-Kuhrau z Frankfurtu nad Odrą, odczuwają skutki kryzysu.

„Obecna sytuacja mocno uderza w niemieckie stacje. Byłam już zmuszona dostosować godziny otwarcia, ponieważ ludzie rzadko tankują po 18:00 ”- powiedziała.

Wellnitz-Kuhrau zwrócił uwagę, że z jednej strony Polska obniżyła VAT na paliwa, az drugiej Niemcy wprowadziły podatek od emisji CO2, który dotknął niemieckie stacje benzynowe.

Polskie stacje tymczasem kuszą niemieckich kierowców atrakcyjnymi cenami. Litr paliwa Super w Polsce jest obecnie o około 0,50 € tańszy niż w Niemczech. Tylko ci, którzy są blisko granicy w NiemcyOszczędzaj jednak pieniądze podczas podróży do Polski.

Według wyliczeń Bild, tankowanie 50-litrowego zbiornika jest w Polsce o 25 tańsze. W przypadku dodatkowego 20-litrowego zbiornika można zaoszczędzić nawet 10.

Niemiecki przemysł warsztatowy i północno-wschodni stacja benzynowa Stowarzyszenie prognozuje, że turystyka paliwowa w kierunku Polski ponownie znacząco wzrośnie.

Stowarzyszenie ostrzega przed „katastrofalnymi” konsekwencjami dla stacji w regionie przygranicznym. Na granicy z Polską znajdują się setki stacji benzynowych, które obecnie martwią się o swoją przyszłość – aż 70 proc. klientów opuściło stacje.

READ  Hanwha Ocean śledzi eksport łodzi podwodnych do Kanady, Filipin i Polski – oficjalnie

Tymczasem Niemieckie Stowarzyszenie Motoryzacyjne poinformowało w środę, że średnia cena litra benzyny w Niemczech osiągnęła rekordowy poziom 1,71 euro – poprzedni rekord był w 2012 roku. Rekordowy był również olej napędowy, który wyniósł 1,64 euro za litr .