21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Armia ukraińska opuszcza zdewastowane miasto na ufortyfikowane pozycje

Armia ukraińska opuszcza zdewastowane miasto na ufortyfikowane pozycje

Kijów, Ukraina (AFP) – Po tygodniach zaciekłych walkPrzedstawiciel regionalny powiedział w piątek, że siły ukraińskie zaczęły wycofywać się z oblężonego miasta na wschodzie kraju, by zająć silniejsze pozycje, co jest czteromiesięcznym znakiem rosyjskiej inwazji.

Planowane wycofanie się z Siewierodoniecka, administracyjnego centrum obwodu ługańskiego, następuje po nieustannym rosyjskim bombardowaniu, które zniszczyło większość przemysłowego miasta i zmniejszyło jego populację ze 100 tysięcy. do 10 000. Siły ukraińskie walczyły z Rosjanami w bitwach od domu do domu, zanim wycofały się do ogromnych zakładów chemicznych Azot na obrzeżach miasta, gdzie nadal ukrywają się w rozległych podziemnych budynkach, w których schroniło się również około 500 cywilów.

W ostatnich dniach siły rosyjskie osiągnęły zyski wokół Siewierodoniecka i sąsiedniego miasta Łysychańsk, na stromym brzegu po drugiej stronie rzeki, w celu okrążenia sił ukraińskich.

Centralnym punktem rosyjskiej ofensywy mającej na celu zdobycie wszystkich wysp Donbasu i zniszczenie broniącej ich ukraińskiej armii – najzdolniejszej i najtrudniejszej do walki części sił zbrojnych kraju, były Siewierodonieck i Łysiczańsk. Te dwa miasta i ich okolice to ostatnie duże ogniska ukraińskiego ruchu oporu w obwodzie ługańskim – 95% z nich znajduje się pod kontrolą rosyjskich i lokalnych sił separatystycznych. Rosjanie i separatyści kontrolują też około połowy obwodu donieckiego, drugiej prowincji Donbasu.

Rosja wykorzystała swoje przewagi liczebne w siłach i broni, aby uderzyć w Siewierodonieck, co stało się wojną na wyczerpanie, podczas gdy Ukraina zażądała od swoich zachodnich sojuszników lepszej i większej ilości broni. Zniszczone zostały mosty prowadzące do miasta, co spowalniało zdolność armii ukraińskiej do zaopatrzenia, zaopatrzenia i ewakuacji rannych i innych. Znaczna część miejskiej infrastruktury elektrycznej, wodnej i komunikacyjnej została zniszczona.

Gubernator Ługańska Serhij Hajday powiedział, że siły ukraińskie otrzymały rozkaz opuszczenia Siewierodoniecka, aby zapobiec większym stratom i przenieść się na lepiej ufortyfikowane pozycje. Szef administracji regionalnej Roman Własenko powiedział, że wycofywanie się już się rozpoczęło i potrwa kilka dni.

miniatura wideo na youtube

„Jak dotąd armia ukraińska wciąż jest w Siewierodoniecku” – powiedział CNN Własenko. Na razie wycofują się z miasta. Zacząłem wczoraj.”

READ  Kanada wzywa Meta do zniesienia zakazu wiadomości, aby umożliwić udostępnianie informacji o pożarach

Rzecznik ukraińskiego wojska odmówił potwierdzenia nakazu wycofania się, twierdząc, że polityka rządu zabrania komentarzy na temat ruchów wojsk ukraińskich.

„Niestety będziemy musieli wycofać nasze wojska z Siewierodoniecka” – powiedział Hayday w wywiadzie dla Associated Press. „Nie ma sensu pozostawać w zniszczonych miejscach, liczba zabitych w bitwie rośnie”.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA, przemawiając w Waszyngtonie pod warunkiem zachowania anonimowości, opisał w piątek ruch Ukraińców jako „taktyczny odwrót” w celu konsolidacji sił na stanowiskach, na których mogą najlepiej się bronić. To wzmocniłoby wysiłki Ukrainy, aby utrzymać rosyjskie siły dłużej na małym obszarze, powiedział urzędnik.

Heidi zauważyła, że ​​podczas wycofywania się część sił ukraińskich pozostała w Siewierodoniecku, w obliczu rosyjskich bombardowań, które zniszczyły 80% budynków.

„Nawet dzisiaj opór w Siewierodoniecku trwa” – powiedział Hayday w wywiadzie dla Associated Press. „Rosjanie bezlitośnie bombardują pozycje ukraińskie i palą wszystko”.

Hayday powiedział, że Rosjanie również zbliżają się do Łysiczańska – z Zołotego i Toszkiwki – dodając, że rosyjskie jednostki rozpoznawcze przeprowadzały naloty na przedmieścia, ale zostały wyparte przez jego obrońców. Gubernator dodał, że most do Łysyczańska został poważnie uszkodzony w wyniku rosyjskiego nalotu i nie nadaje się do transportu ciężarówek. Ukraiński analityk wojskowy Oleg Żdanow powiedział Associated Press, że niektóre siły, które wyszły z Siewierodoniecka, szykują się do walki w Łyszczańsku.

W innych raportach z pola bitwy rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w piątek, że cztery ukraińskie bataliony i jednostka „zagranicznych najemników” w sumie około 2000 żołnierzy zostały „całkowicie osłonięte” w pobliżu Herska i Zołote, na południe od Łyszczańska. Roszczenie nie może być niezależnie zweryfikowane.

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa, stolicy Ukrainy, w pierwszym etapie inwazji Od 24 lutego siły rosyjskie skupiły się na Donbasie, gdzie od 2014 roku siły ukraińskie walczą ze wspieranymi przez Moskwę separatystami.

READ  Rosja twierdzi, że jej siły całkowicie zajęły ukraińskie miasto Bachmut

Po wielokrotnych prośbach do zachodnich sojuszników o ciężką broń w celu przeciwdziałania przewadze Rosji w sile ognia, cztery amerykańskie wyrzutnie rakiet średniego zasięgu Przybył z czterema innymi w drodze. Więcej ukraińskich sił szkoli się poza Ukrainą, aby używać rakietowych systemów rakietowych wysokiej mobilności (HIMARS), i oczekuje się, że wrócą do domu z bronią do połowy lipca, powiedział w piątek wysoki rangą urzędnik USA.

Pociski mogą podróżować około 45 mil (70 kilometrów). Wyśle także 18 amerykańskich łodzi patrolowych przybrzeżnych i rzecznych. Urzędnik powiedział, że nie ma dowodów na to, że Rosji udało się przechwycić cokolwiek z tego, co było ciągłym napływem pomocy wojskowej na Ukrainę ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Rosja wielokrotnie groziła uderzeniem w takie przesyłki lub już twierdziła, że ​​uderzyła w takie przesyłki.

W innych opracowaniach:

Dzień po tym, jak Ukraina została zatwierdzona jako kandydat do członkostwa w Unii Europejskiej, Zełenski wezwał Ukraińców, aby nie skupiali się na wszystkim, co pozostaje do zrobienia przed przyjęciem tego kraju do UE, ale po cichu celebrowali ten moment i byli dumni z tego, jak daleko Ukraina przyszedl. Już zaczyna odchodzić od swojej sowieckiej przeszłości.

„Nie bądź szczęśliwy, że to policzek dla Moskwy, ale bądź dumny, że to oklaski dla Ukrainy” – powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo. „Niech cię zainspiruje. Zasługujemy na to. Proszę uśmiechnij się i niech Bóg błogosławi nas wszystkich spokojną nocą. Potem jutro, znowu w bitwie. Z nową siłą i nowymi skrzydłami.”

___

W Tbilisi w Gruzji, innej byłej republice sowieckiej, która ubiegała się o członkostwo w Unii Europejskiej, tysiące zgromadziły się w piątek, aby zażądać dymisji premiera z powodu niepowodzenia jego rządu we wdrażaniu reform potrzebnych do przyłączenia się Gruzji do Ukrainy jako narodu. kandydat do członkostwa w Unii Europejskiej. Rada Europejska stwierdziła w tym tygodniu, że Gruzja ma jeszcze więcej pracy przed przyznaniem statusu kandydata.

READ  Rosja uderza w dziesiątki wiosek i miast – DW – 01.11.2023

Zełenski przekazał wiecowi wideo, wyrażając poparcie dla Gruzji i dziękując Gruzinom, którzy przybyli na Ukrainę, aby włączyć się do walki z Rosją. Rosja najechała Gruzję w 2008 roku i teraz skutecznie kontroluje dwa separatystyczne regiony.

___

Zełenski wezwał fanów muzyki na festiwalu Glastonbury do „szerzenia prawdy o wojnie rosyjskiej”. Przemawiając do publiczności w brytyjskim teledysku ekstrawaganckim w piątek przed występem grupy The Libertines, Zełenski powiedział: „My na Ukrainie też lubimy żyć tak, jak kiedyś i cieszyć się wolnością i tym cudownym latem, ale nie możemy zrób to. To dlatego, że najstraszniejsza rzecz, jaka się wydarzyła – Rosja ukradła Hello.”

___

Urzędnik promoskiewskiej administracji w południowym mieście Chersoń, zajętym przez wojska rosyjskie na początku inwazji, zginął w piątek w eksplozji. Prorosyjska administracja regionalna w Chersoniu poinformowała, że ​​Dmitrij Savlyushenko zginął, gdy jego samochód eksplodował w „ataku terrorystycznym”. Nikt od razu nie wziął na siebie odpowiedzialności.

___

Juras Kermano meldował się ze Lwowa.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine