22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Partia Konserwatywna Borisa Johnsona ponosi kolejną porażkę wyborczą.  wykończenie krzesła na imprezę

Partia Konserwatywna Borisa Johnsona ponosi kolejną porażkę wyborczą. wykończenie krzesła na imprezę

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

LONDYN – Oblężony brytyjski premier Boris Johnson zadał w piątek nowy cios rezygnacją szefa swojej partii po tym, jak Partia Konserwatywna straciła dwa ważne miejsca w parlamencie.

Oliver Dowden, rządzący przewodniczący Partii Konserwatywnej i pierwszy zwolennik Johnsona, zrezygnował po wygraniu czwartkowych wyborów specjalnych, mówiąc wyraźnie, że „ktoś musi wziąć na siebie odpowiedzialność”.

Ukuł to „nie możemy prowadzić biznesu jak zwykle” w wiadomości do premiera.

Boris Johnson przeżył, ale został osłabiony wotum nieufności

Rezygnacja Dowdena nastąpiła kilka godzin po tym, jak konserwatyści stracili mandaty na rzecz opozycyjnej Partii Pracy i Liberalnych Demokratów w okręgach wyborczych, ponieważ porażki wywołają napięcie w konserwatystów i odnowią pytania o przywództwo Johnsona.

Premier, który jest w Rwandzie na spotkaniu szefów rządów Wspólnoty Narodów, powiedział: „Nie zamierzam udawać, że są to wspaniałe wyniki. Musimy słuchać, musimy się uczyć”. Zapytany na konferencji prasowej, czy obawia się, że krytycy jego partii spiskują przeciwko niemu podczas jego pobytu za granicą, odpowiedział „nie”.

Johnson wyjechał z Wielkiej Brytanii na kilka dni. Po Szczycie Wspólnoty Europejskiej udaje się do Niemiec na spotkanie G7, a następnie do Hiszpanii na szczyt NATO.

Konserwatyści premiera walczyli w sondażach w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia i ujawnieniem, że on i jego personel złamali zasady blokowania, co doprowadziło do tego, że Johnson został pierwszym brytyjskim premierem, który został ukarany grzywną podczas sprawowania urzędu.

Rishi Sunak, Sekretarz Skarbu, ćwierkanie Wsparcie Johnsona. „Wszyscy bierzemy odpowiedzialność za wyniki i jestem zdeterminowany, aby kontynuować pracę nad kosztami utrzymania” – powiedział. Sunak był kiedyś uważany za potencjalnego następcę Johnsona, ale jego gwiazda osłabła w ostatnich miesiącach.

Inni, w tym były lider Partii Konserwatywnej Michael Howard, powiedzieli, że Johnson powinien zrezygnować „dla dobra kraju”. Powiedział BBC, że być może nadszedł czas, aby Partia Konserwatywna zmieniła swoje zasady, aby umożliwić podjęcie nowego wyzwania.

READ  Instytut Pamięci informuje, że 96-letni ocalały z Holokaustu zginął w rosyjskim nalocie

Johnson niedawno zdobył nagrodę Cliffhangera Wotum nieufności Na jego polecenie zostali wezwani przez niezadowolonych kolegów, którzy chcieli go obalić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przez rok nie można przeprowadzić kolejnego głosowania.

Wybory specjalne zostały wywołane głośnymi dymisjami dwóch posłów torysów. Neil Parrish z Tiverton i Honiton zrezygnował po tym, jak przyłapano go na oglądaniu pornografii w Izbie Gmin. Imran Ahmed Khan z Wakefield został uznany winnym napaści seksualnej na nastoletniego chłopca.

Konserwatyści nadal kontrolują 650-miejscową Izbę Reprezentantów. Ale straty byłyby dla partii niepokojące, z oznakami taktycznego głosowania antykonserwatywnego i porażkami w symbolicznych okręgach wyborczych.

Skandal związany z poszukiwaniem pracy Borisa Johnsona nie zniknie

W siedzibach Tiverton i Honiton w południowo-zachodniej Anglii, Liberalni Demokraci zdobyli 53 procent głosów, podczas gdy konserwatyści 39 procent. Strata w tym obszarze, czasami nazywana „niebieską ścianą” – konserwatywnym głosem Tivertona od ponad wieku – rodzi pytania o inne fotele torysów, które uważa się za zbyt bezpieczne.

Lider Liberalnych Demokratów Ed Davey okrzyknął tę decyzję „największym zwycięstwem wyborczym w historii naszego kraju”. Liberalni Demokraci po raz trzeci w zeszłym roku zdobyli mandaty od konserwatystów na obszarach, które wcześniej cieszyły się zdrową większością Partii Konserwatywnej.

Tymczasem główna opozycyjna Partia Pracy wygrała w Wakefield, dawnej dzielnicy przemysłowej w północnej Anglii – części niegdyś potężnej dzielnicy „czerwonego muru” Partii Pracy, którą Partia Konserwatywna Johnsona wygrała w 2019 r., przysięgając „zakończyć Brexit” z Unii Europejskiej. Analitycy stwierdzili, że wynik mniej dotyczył entuzjazmu wyborców dla Partii Pracy niż niezadowolenia wyborców konserwatystów. Powiedzieli również, że istnieją przesłanki, że taktyczne głosowanie Partii Pracy i Liberalnych Demokratów może zaszkodzić konserwatystom, jeśli zostanie powtórzone w następnych wyborach.

„Problem Johnsona nie polega tylko na tym, że stracił popularność” – powiedział John Curtis, profesor polityki na Uniwersytecie Strathclyde. W pięciu specjalnych wyborach, odkąd jego partia wygrała lawinę w 2019 r., „jest absolutnie jasne, że wyborcy opozycji są skłonni głosować na tego, kto jest lepszy niż pokonanie konserwatystów w kraju”. W niektórych przypadkach, gdy praca została wykonana; W innych krajach Liberalni Demokraci.

READ  Stany Zjednoczone i ich sojusznicy walczą o plany pozyskania niezbędnych dostaw zboża z Ukrainy

Curtis powiedział, że gdyby dziś były wybory, Sondaże Oznacza to, że żadna partia nigdy nie wygra. Główne partie polityczne będą potrzebowały sojuszników, aby zgromadzić większość.

„Brak sojuszników Partii Konserwatywnej będzie miał kluczowe znaczenie” – powiedział. „Jeśli konserwatyści nie zdobędą większości lub czegoś w następnych wyborach, są zablokowani”.

Kolejne wybory powszechne zaplanowano na styczeń 2025 r.