21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjskie rakiety uderzają w Ukrainę, mówi Kijów

Rosyjskie rakiety uderzają w Ukrainę, mówi Kijów

  • Ukraina twierdzi, że Rosja przeprowadza bombardowania na dużą skalę
  • Zbombardowano fabrykę chemiczną, w której uwięziono cywilów
  • Siły ukraińskie wycofują się z Siewierodoniecka
  • Dziesiątki pocisków uderzyły w ukraińskie bazy wojskowe

Kijów (Reuters) – Rosyjskie rakiety spadły w sobotę na Ukrainę, uderzając w obiekty wojskowe na zachodzie i północy, a także w południowe miasto w największym europejskim konflikcie lądowym od czasu, gdy druga wojna światowa rozpoczęła swój piąty miesiąc.

Rosyjskie ataki powietrzne i artyleryjskie zbombardowały w piątek miasta Siewierodonieck i Łysiechansk we wschodnim regionie Ługańska, powiedział ukraiński urzędnik, uderzając w fabrykę chemiczną, w której uwięziono setki cywilów.

Ukraina poinformowała w piątek, że jej siły otrzymały rozkaz wycofania się z Siewierodoniecka, pozostawiając niewiele do obrony po tygodniach zaciekłych walk, co jest największym odwróceniem sytuacji dla Ukrainy od czasu utraty portu w Mariupolu w maju.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wiadomość o wycofaniu się pojawiła się cztery miesiące temu, odkąd prezydent Rosji Władimir Putin wysłał dziesiątki tysięcy żołnierzy przez granicę, wywołując konflikt, który zabił tysiące, przesiedlił miliony i zakłócił globalną gospodarkę.

„48 pocisków manewrujących. W nocy. Przez Ukrainę” – powiedział na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Michajło Podolek. Rosja wciąż próbuje zastraszyć Ukrainę, wywołać panikę i przestraszyć ludzi”.

Wydaje się, że ostatnie wydarzenia w Rosji zbliżyły Moskwę do pełnej kontroli nad Ługańskiem, co jest jednym z celów Putina, i torują drogę Łyszczańsku, aby stał się kolejnym ważnym celem.

Zapewnienie pełnej kontroli nad Łyszczańskiem zajmie jeszcze półtora tygodnia – powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej TASS Witalij Kisielew, urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej – uznawanej tylko przez Rosję.

Serhiy Gaidai, gubernator obwodu ługańskiego, powiedział, że siły rosyjskie zaatakowały przemysłową dzielnicę Siewierodonieck, a także próbowały wkroczyć i oblegać Łysiechańsk w sobotę.

READ  Konserwatywni wyborcy, na czele z brytyjskim premierem Sunakiem, odmówili udziału w wyborach lokalnych

„Był nalot na Lisyczańsk. Siewierodonieck został zbombardowany” – powiedział Gajdai w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, dodając, że zbombardowane zostały zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku oraz wioski Synetsky, Pawłograd i inne.

Nie wspomniał o ofiarach w wytwórni azotu, a Reuters nie mógł od razu zweryfikować informacji. Gidai powiedział, że policjanci, ratownicy i wolontariusze ewakuowali w piątek 17 osób z Łyszczańska.

obiekty wojskowe

Charatin Starsky, rzecznik prasowy Brygady Ukraińskiej Gwardii Narodowej, powiedział w sobotę w telewizji, że napływ informacji o wycofaniu się z Siewierodoniecka został opóźniony w celu ochrony żołnierzy na ziemi.

„W ciągu ostatnich (kilku) dni przeprowadzono operację wycofania naszych sił” – powiedział Starsky.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego w ramach, jak to określiła, „specjalnej operacji wojskowej”, ale zrezygnowała z wczesnej ofensywy w stolicy Kijowa w obliczu zaciekłego oporu ze strony ukraińskich bojowników za pomocą broni Zachodu.

Od tego czasu Moskwa i jej pełnomocnicy skoncentrowali się na południu i Donbasie, wschodnim regionie składającym się z Ługańska i sąsiadującego z nim Doniecka, oraz rozmieścili miażdżącą artylerię. Czytaj więcej

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w sobotę, że obawia się, że Ukraina może spotkać się z presją, aby uzgodnić pokój z Rosją. Johnson powiedział, że konsekwencje ścieżki Putina na Ukrainie byłyby niebezpieczne dla bezpieczeństwa międzynarodowego i byłyby długoterminową katastrofą gospodarczą. Czytaj więcej

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w sobotę Rosja ponownie wystrzeliła pociski w infrastrukturę wojskową i cywilną na północy, niedaleko Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, aż do Siewierodoniecka na wschodzie.

Kilku gubernatorów regionalnych poinformowało w sobotę o bombardowaniu miast na Ukrainie.

Rosja zaprzecza, jakoby celowała w cywilów. Kijów i Zachód twierdzą, że siły rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne na ludności cywilnej.

Gubernator obwodu lwowskiego na zachodniej Ukrainie Maxim Kozytsky powiedział w nagraniu wideo zamieszczonym w Internecie, że sześć pocisków zostało wystrzelonych z Morza Czarnego w bazie w Jaworowie przy granicy z Polską. Cztery trafiły w cel, a dwa zostały zniszczone.

READ  Pacjentka rzekomo wyłączyła respirator współlokatorki, ponieważ dźwięk jej przeszkadzał Niemcy

Witalij Punchko, gubernator obwodu żytomierskiego na północy kraju, powiedział, że naloty na cel wojskowy zabiły co najmniej jednego żołnierza.

„Prawie 30 pocisków zostało wystrzelonych w obiekt infrastruktury wojskowej w pobliżu miasta Żytomierz” – powiedział Panishko, dodając, że prawie 10 pocisków zostało przechwyconych i zniszczonych.

Na południu, Ołeksandr Senkiewicz, burmistrz Mikołajowa nad Morzem Czarnym, powiedział, że w sobotę pięć pocisków manewrujących uderzyło w miasto i okoliczne tereny. Wskazana jest liczba ofiar.

„Zorganizowane operacje cofania”

Ukraina ponownie naciskała w piątek o więcej broni, a jej najwyższy generał Walery Załużny powiedział swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi w rozmowie telefonicznej, że Kijów potrzebuje „ognistego parytetu” z Moskwą, aby ustabilizować sytuację w Ługańsku. Czytaj więcej

Oleksiy Aristovich, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że w obliczu przeważających sił rosyjskich żołnierze ukraińscy wycofali się również na południe od Siewierodoniecka z miast Hersk i Zołot.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy bagatelizował potencjalną utratę większego terytorium w Donbasie.

„Putin chciał zająć Donbas do 9 maja. Jesteśmy (tam) 24 czerwca i nadal walczymy. Wycofanie się z niektórych bitew wcale nie oznacza przegranej wojny” – powiedział Dmytro Kuleba w wywiadzie dla włoskiej gazety Corriere della. Sera.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że Rosja prawdopodobnie ściągnęła w tym miesiącu kilku generałów z kluczowych stanowisk kierowniczych w konflikcie na Ukrainie.

Wojna wywarła ogromny wpływ na światową gospodarkę i europejskie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, podnosząc ceny gazu, ropy i żywności, powodując zmniejszenie przez Unię Europejską jej silnej zależności od rosyjskiej energii oraz skłaniając Finlandię i Szwecję do ubiegania się o członkostwo w NATO.

W odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę Zachód nałożył na Rosję, jej główne korporacje oraz elitę biznesową i polityczną bezprecedensowy pakiet sankcji.

Jako ważny znak poparcia przywódcy UE zatwierdzili w tym tygodniu formalną kandydaturę Ukrainy do członkostwa w bloku – decyzja, którą Rosja powiedziała w piątek, była równoznaczna z „zniewoleniem” sąsiednich krajów przez UE. Czytaj więcej

Raportowanie przez biura Reuters. pisanie przez Michaela Berry; Montaż przez Sama Holmesa, Edwinę Gibbs i Davida Clarke’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.