22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjskie rakiety uderzają w Ukrainę, mówi Kijów

Rosyjskie rakiety uderzają w Ukrainę, mówi Kijów

  • Ukraina twierdzi, że Rosja przeprowadza bombardowania na dużą skalę
  • Zbombardowano fabrykę chemiczną, w której uwięziono cywilów
  • Siły ukraińskie wycofują się z Siewierodoniecka
  • Dziesiątki pocisków uderzyły w ukraińskie bazy wojskowe

Kijów (Reuters) – Rosyjskie rakiety spadły w sobotę na Ukrainę, uderzając w obiekty wojskowe na zachodzie i północy, a także w południowe miasto w największym europejskim konflikcie lądowym od czasu, gdy druga wojna światowa rozpoczęła swój piąty miesiąc.

Rosyjskie ataki powietrzne i artyleryjskie zbombardowały w piątek miasta Siewierodonieck i Łysiechansk we wschodnim regionie Ługańska, powiedział ukraiński urzędnik, uderzając w fabrykę chemiczną, w której uwięziono setki cywilów.

Ukraina poinformowała w piątek, że jej siły otrzymały rozkaz wycofania się z Siewierodoniecka, pozostawiając niewiele do obrony po tygodniach zaciekłych walk, co jest największym odwróceniem sytuacji dla Ukrainy od czasu utraty portu w Mariupolu w maju.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wiadomość o wycofaniu się pojawiła się cztery miesiące temu, odkąd prezydent Rosji Władimir Putin wysłał dziesiątki tysięcy żołnierzy przez granicę, wywołując konflikt, który zabił tysiące, przesiedlił miliony i zakłócił globalną gospodarkę.

„48 pocisków manewrujących. W nocy. Przez Ukrainę” – powiedział na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Michajło Podolek. Rosja wciąż próbuje zastraszyć Ukrainę, wywołać panikę i przestraszyć ludzi”.

Wydaje się, że ostatnie wydarzenia w Rosji zbliżyły Moskwę do pełnej kontroli nad Ługańskiem, co jest jednym z celów Putina, i torują drogę Łyszczańsku, aby stał się kolejnym ważnym celem.

Zapewnienie pełnej kontroli nad Łyszczańskiem zajmie jeszcze półtora tygodnia – powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej TASS Witalij Kisielew, urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej – uznawanej tylko przez Rosję.

Serhiy Gaidai, gubernator obwodu ługańskiego, powiedział, że siły rosyjskie zaatakowały przemysłową dzielnicę Siewierodonieck, a także próbowały wkroczyć i oblegać Łysiechańsk w sobotę.

READ  Afgańscy uczeni religijni krytykują zakaz edukacji dziewcząt

„Był nalot na Lisyczańsk. Siewierodonieck został zbombardowany” – powiedział Gajdai w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, dodając, że zbombardowane zostały zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku oraz wioski Synetsky, Pawłograd i inne.

Nie wspomniał o ofiarach w wytwórni azotu, a Reuters nie mógł od razu zweryfikować informacji. Gidai powiedział, że policjanci, ratownicy i wolontariusze ewakuowali w piątek 17 osób z Łyszczańska.

obiekty wojskowe

Charatin Starsky, rzecznik prasowy Brygady Ukraińskiej Gwardii Narodowej, powiedział w sobotę w telewizji, że napływ informacji o wycofaniu się z Siewierodoniecka został opóźniony w celu ochrony żołnierzy na ziemi.

„W ciągu ostatnich (kilku) dni przeprowadzono operację wycofania naszych sił” – powiedział Starsky.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego w ramach, jak to określiła, „specjalnej operacji wojskowej”, ale zrezygnowała z wczesnej ofensywy w stolicy Kijowa w obliczu zaciekłego oporu ze strony ukraińskich bojowników za pomocą broni Zachodu.

Od tego czasu Moskwa i jej pełnomocnicy skoncentrowali się na południu i Donbasie, wschodnim regionie składającym się z Ługańska i sąsiadującego z nim Doniecka, oraz rozmieścili miażdżącą artylerię. Czytaj więcej

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w sobotę, że obawia się, że Ukraina może spotkać się z presją, aby uzgodnić pokój z Rosją. Johnson powiedział, że konsekwencje ścieżki Putina na Ukrainie byłyby niebezpieczne dla bezpieczeństwa międzynarodowego i byłyby długoterminową katastrofą gospodarczą. Czytaj więcej

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w sobotę Rosja ponownie wystrzeliła pociski w infrastrukturę wojskową i cywilną na północy, niedaleko Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, aż do Siewierodoniecka na wschodzie.

Kilku gubernatorów regionalnych poinformowało w sobotę o bombardowaniu miast na Ukrainie.

Rosja zaprzecza, jakoby celowała w cywilów. Kijów i Zachód twierdzą, że siły rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne na ludności cywilnej.

Gubernator obwodu lwowskiego na zachodniej Ukrainie Maxim Kozytsky powiedział w nagraniu wideo zamieszczonym w Internecie, że sześć pocisków zostało wystrzelonych z Morza Czarnego w bazie w Jaworowie przy granicy z Polską. Cztery trafiły w cel, a dwa zostały zniszczone.

READ  Xi z Chin spotka się z Putinem w Rosji w przyszłym tygodniu

Witalij Punchko, gubernator obwodu żytomierskiego na północy kraju, powiedział, że naloty na cel wojskowy zabiły co najmniej jednego żołnierza.

„Prawie 30 pocisków zostało wystrzelonych w obiekt infrastruktury wojskowej w pobliżu miasta Żytomierz” – powiedział Panishko, dodając, że prawie 10 pocisków zostało przechwyconych i zniszczonych.

Na południu, Ołeksandr Senkiewicz, burmistrz Mikołajowa nad Morzem Czarnym, powiedział, że w sobotę pięć pocisków manewrujących uderzyło w miasto i okoliczne tereny. Wskazana jest liczba ofiar.

„Zorganizowane operacje cofania”

Ukraina ponownie naciskała w piątek o więcej broni, a jej najwyższy generał Walery Załużny powiedział swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi w rozmowie telefonicznej, że Kijów potrzebuje „ognistego parytetu” z Moskwą, aby ustabilizować sytuację w Ługańsku. Czytaj więcej

Oleksiy Aristovich, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że w obliczu przeważających sił rosyjskich żołnierze ukraińscy wycofali się również na południe od Siewierodoniecka z miast Hersk i Zołot.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy bagatelizował potencjalną utratę większego terytorium w Donbasie.

„Putin chciał zająć Donbas do 9 maja. Jesteśmy (tam) 24 czerwca i nadal walczymy. Wycofanie się z niektórych bitew wcale nie oznacza przegranej wojny” – powiedział Dmytro Kuleba w wywiadzie dla włoskiej gazety Corriere della. Sera.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że Rosja prawdopodobnie ściągnęła w tym miesiącu kilku generałów z kluczowych stanowisk kierowniczych w konflikcie na Ukrainie.

Wojna wywarła ogromny wpływ na światową gospodarkę i europejskie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, podnosząc ceny gazu, ropy i żywności, powodując zmniejszenie przez Unię Europejską jej silnej zależności od rosyjskiej energii oraz skłaniając Finlandię i Szwecję do ubiegania się o członkostwo w NATO.

W odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę Zachód nałożył na Rosję, jej główne korporacje oraz elitę biznesową i polityczną bezprecedensowy pakiet sankcji.

Jako ważny znak poparcia przywódcy UE zatwierdzili w tym tygodniu formalną kandydaturę Ukrainy do członkostwa w bloku – decyzja, którą Rosja powiedziała w piątek, była równoznaczna z „zniewoleniem” sąsiednich krajów przez UE. Czytaj więcej

Raportowanie przez biura Reuters. pisanie przez Michaela Berry; Montaż przez Sama Holmesa, Edwinę Gibbs i Davida Clarke’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.