3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Apple uderza w unijne cła antymonopolowe na technologię płatności mobilnych

Apple uderza w unijne cła antymonopolowe na technologię płatności mobilnych

BRUKSELA, 2 maja (Reuters) – Apple Inc Grozi mu potencjalnie wysoka grzywna i może być zmuszona do otwarcia swojego systemu płatności mobilnych dla konkurentów po tym, jak unijne organy antymonopolowe obciążyły producenta iPhone’a, ograniczając dostęp konkurencji do technologii wykorzystywanej w mobilnych portfelach.

To już drugie oskarżenie w Unii Europejskiej przeciwko Apple po tym, jak w zeszłym roku unijni regulatorzy oskarżyli firmę o zakłócanie konkurencji na rynku strumieniowego przesyłania muzyki po skardze Spotify. (SPOT.N). Czytaj więcej

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że wysłała do Apple’a akt oskarżenia znany jako pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, opisując, w jaki sposób firma nadużyła swojej dominującej pozycji na rynkach mobilnych portfeli na urządzeniach z systemem iOS.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Komisja stwierdziła, że ​​antykonkurencyjne praktyki Apple sięgają 2015 roku, kiedy uruchomiono Apple Pay.

„Mamy oznaki, że Apple ograniczył dostęp stron trzecich do kluczowej technologii potrzebnej do opracowania konkurencyjnych rozwiązań portfela mobilnego na urządzeniach Apple” – powiedziała w oświadczeniu szefowa antymonopolowa UE Margrethe Vestager.

„Wyrażając nasze zastrzeżenia, wstępnie stwierdziliśmy, że Apple może ograniczyć konkurencję na korzyść własnego rozwiązania Apple Pay” – powiedziała.

Apple, które może zostać ukarane grzywną w wysokości do 10% swojej światowej sprzedaży lub 36,6 miliarda dolarów w oparciu o przychody w zeszłym roku, chociaż sankcje UE rzadko osiągają maksimum, powiedziało, że nadal będzie współpracować z Komisją.

„Apple Pay to tylko jedna z wielu opcji dostępnych dla europejskich konsumentów do dokonywania płatności i zapewnia równy dostęp do NFC, ustalając jednocześnie wiodące w branży standardy prywatności i bezpieczeństwa” – podała firma w oświadczeniu.

Notowane na giełdzie we Frankfurcie akcje Apple spadły po tych wiadomościach i spadły o 0,7% w 1216 GMT.

READ  Wysokie ceny paliwa sprawiają, że kierowcy utknęli z pustymi portfelami

Z Apple Pay korzysta ponad 2500 banków w Europie oraz ponad 250 fintechów i banków konkurencyjnych. Chip NFC umożliwia natychmiastowe płatności na urządzeniach iPhone i iPad.

Vestager odrzucił argument firmy ochroniarskiej.

„Nasze dotychczasowe śledztwo nie ujawniło żadnych dowodów sugerujących tak wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie, dowody w naszych aktach wskazują, że zachowanie Apple nie może być uzasadnione względami bezpieczeństwa” – powiedziała na konferencji prasowej.

Apple może zażądać zamkniętego przesłuchania w celu obrony swojej sprawy, a także wysłać pisemną odpowiedź, zanim panel wyda decyzję, która może potrwać rok lub dłużej.

Unia Europejska ma wprowadzić w przyszłym roku nowe przepisy dotyczące technologii zwane Digital Markets Act, które zmuszą Apple do otwarcia swojego zamkniętego ekosystemu pod groźbą kary w wysokości do 10% globalnej sprzedaży.

Decyzja Komisji o wysłaniu do Apple oświadczenia o zastrzeżeniach potwierdziła historię agencji Reuters z października ubiegłego roku. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Fu Yun Che. Montaż przez Philipa Blinkinsopa i Jane Merriman

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.