6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Obfity zysk netto w pierwszym kwartale i ogromna strata dla Rosji

Obfity zysk netto w pierwszym kwartale i ogromna strata dla Rosji

Logo BP jest wyświetlane w Londynie, Wielka Brytania, we wtorek 2 lutego 2021 r.

Chris C. Ratcliffe | Bloomberg | Obrazy Getty

BP We wtorek podał rekordowe wyniki za pierwszy kwartał i zwiększył skup akcji, mimo że poniósł duże straty po zwolnieniu prawie 20% swoich udziałów w rosyjskiej spółce naftowej Rosnieft.

Bazowy zysk odtworzeniowy BP w pierwszym kwartale, który został użyty jako przybliżenie zysku netto, wyniósł 6,2 USD jeden bilion. Dla porównania zysk w wysokości 4,1 miliarda dolarów w Czwarta ćwiartka i 2,6 miliarda dolarów za Pierwszy kwartał w 2021 r. Analitycy spodziewali się, że BP zaraportuje zyski w pierwszym kwartale w wysokości 4,5 mld USD, według Refinitiv.

Gigant naftowo-gazowy ogłosił również wykup akcji o wartości 2,5 miliarda dolarów.

Jednak BP odnotowało poważną stratę w kwartale w wysokości 20,4 mld USD. Obejmowały one 24 miliardy dolarów opłat przed opodatkowaniem i 1,5 miliarda dolarów związanych z rezygnacją z udziałów w Rosniefti w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.

„Podjęliśmy decyzję o wydostaniu się z Rosji w ciągu 96 godzin od inwazji, a dziś widzicie finansowe konsekwencje tej decyzji” – powiedział we wtorek prezes BP Bernard Looney w rozmowie z CNBC „Squawk Box Europe”.

Looney powiedział, że handel miał „bardzo dobry” początek roku, a dług netto – który spadł do 27,5 miliarda dolarów – spadł już ósmy kwartał z rzędu.

„W sumie, w dorozumianym sensie, dobry kwartał dla firmy” – dodał.

Wyniki za pierwszy kwartał pojawiają się, gdy Unia Europejska przygotowuje szósty pakiet sankcji gospodarczych przeciwko Rosji; Blok pozostaje podzielony co do tego, jak zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich dostaw energii.

Tymczasem duże brytyjskie firmy naftowe i gazowe stoją przed perspektywą nieoczekiwanego podatku, aby pomóc sfinansować krajowy pakiet wsparcia dla gospodarstw domowych w związku z rosnącymi rachunkami za energię.

READ  Sony i Honda planują wspólną produkcję samochodów elektrycznych

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak podobno otworzył drzwi do potencjalnego podatku od dostawców ropy i gazu po tym, jak wielokrotnie odrzucał tę politykę, powołując się na obawy, że może zniechęcić do inwestycji.

Ceny ropy oscylują powyżej 100 dolarów za baryłkę po osiągnięciu wieloletnich maksimów na początku tego roku.

Międzynarodowy standard Brent Kontrakty futures na ropę były notowane po 107,64 dolara podczas porannych transakcji w Londynie i niewiele się zmieniło podczas sesji, podczas gdy handlowano kontraktami amerykańskimi Zachodni Teksas Środkowy Kontrakt terminowy wynosił 105,20 USD.

Akcje BP wzrosły od początku roku o ponad 18%.

BP odnotował ogromny wzrost całorocznego zysku netto za 2021 r., najwyższy poziom od ośmiu lat, wspierany przez wyższe ceny surowców. Globalny popyt na ropę ponownie wzrósł w zeszłym roku, a zużycie benzyny i oleju napędowego rośnie, ponieważ konsumenci wznawiają podróże, a działalność biznesowa ożywia się w czasie pandemii koronawirusa.