24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amazon zawarł umowę ze SpaceX w sprawie partnerstwa w zakresie wystrzeliwania satelitów

Amazon zawarł umowę ze SpaceX w sprawie partnerstwa w zakresie wystrzeliwania satelitów

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała wcześnie 21 września 2014 r. z Launch Complex 40 na Przylądku Canaveral.
Bruce’a Weavera/AFP/Getty Images

  • Amazon zawarł umowę ze SpaceX na wykorzystanie rakiet Falcon 9 do wystrzelenia satelitów Amazon na niskiej orbicie.
  • Warunki finansowe transakcji pomiędzy konkurentami Internetu satelitarnego nie zostały ujawnione.
  • Rakiety mają wystartować w 2025 roku w celu wsparcia projektu Kuiper firmy Amazon.

Rywale Internetu satelitarnego, Amazon i SpaceX, podpisali umowę na wystrzelenie satelitów wspierających projekt Amazon Kuiper.

W piątek zaplanowano trzy wystrzelenia rakiet Falcon 9 wielokrotnego użytku firmy SpaceX na początek i połowę 2025 r. oświadczenie od Amazona, choć warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

Według oświadczenia Amazona wystrzelenie rakietami SpaceX zwiększy zdolność firmy do wsparcia pełnego rozmieszczenia satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, które ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2024 roku.

W ramach wartego 10 miliardów dolarów planu stworzenia konstelacji satelitów, która miałaby konkurować ze Starlink należącym do SpaceX, Amazon ogłosił również nawiązanie współpracy z Arianespace, United Launch Alliance i firmą Blue Origin, zajmującą się produkcją lotniczą Jeffa Bezosa, w ramach maksymalnie 83 wystrzeleń na orbitę większości swoich satelitów. Satelity na orbicie.

Rzecznik Amazona powiedział Business Insiderowi, że chociaż ogłoszone wcześniej umowy na uruchomienie zapewnią wystarczającą wydajność, aby uruchomić większość planowanego portfolio firmy, „zawsze planowaliśmy dodać więcej mocy obliczeniowej, aby wesprzeć nasz długoterminowy harmonogram wdrożeń, a te premiery są częścią tej strategii.”

W odpowiedzi na najświeższe wiadomości na X, Twitterze, były dyrektor generalny SpaceX – stwierdził Elon Musk: „SpaceX uruchamia konkurencyjne systemy satelitarne, nie preferując własnych satelitów. Uczciwie i uczciwie”.

Przedstawiciele SpaceX nie odpowiedzieli natychmiast na prośby Business Insidera o komentarz.

Na początku października wystrzelono dwa prototypy konstelacji satelitów Projektu Kuiper należącej do Amazona, bezpośredniego konkurenta Starlink należącego do SpaceX. Wystrzelenie prototypów KuiperSat-1 i KuiperSat-2 zostało przełożone z końca 2022 roku ze względu na zmiany wprowadzone w systemie przenoszenia rakiet wystrzeliwujących urządzenia.

READ  Po rezygnacji z ogromnych pożyczek Chiny ratują teraz kraje

Prototypy – które według Amazona pomogły w walidacji projektu i architektury sieci – są pierwszymi z ponad 3200 satelitów, których wystrzelenie zaplanowano na najbliższe sześć lat, a które Amazon planuje wykorzystać do świadczenia orbitalnego szerokopasmowego Internetu.

Starlink rozpoczął wystrzeliwanie satelitów w 2019 r. i ma na orbicie ponad 4000 satelitów, a docelowo planuje zbudować konstelację składającą się z około 42 000 satelitów.

We wrześniu firma Ogłaszać Osiągnęła łączność internetową na wszystkich siedmiu kontynentach, zapewniając szybki Internet ponad dwóm milionom ludzi w 60 krajach.