5 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pozbywanie się chińskiego nawyku: poszukiwania skarbu wolframu w Korei Południowej

Pozbywanie się chińskiego nawyku: poszukiwania skarbu wolframu w Korei Południowej

  • Kopalnia wolframu w Korei Południowej zostaje odnowiona za 100 milionów dolarów
  • Uruchomienie dziesiątek nowych projektów metalowych na całym świecie
  • Cyfrowe, zielone boomy napędzają popyt na pierwiastki ziem rzadkich
  • Chiny zajmują znaczącą pozycję w dostawach ważnych minerałów
  • Zależność Korei Południowej od Chin:

SANG-DONG, Korea Południowa, 9 maja (Reuters) – Niebieski wolfram mrugający ze ścian opuszczonych kopalń w mieście, które widziało lepsze czasy, może być katalizatorem próby Korei Południowej przełamania dominacji Chin w zakresie ważnych minerałów i roszczenia jego roszczenia. przyszłe materiały.

Kopalnia w Sangdong, 180 kilometrów na południowy wschód od Seulu, została przywrócona z martwych, aby wydobywać rzadki minerał, który w erze cyfrowej znalazł nową wartość w technologiach, od telefonów i chipów po samochody elektryczne i pociski.

powiedział Lee Dong Seop, wiceprezes Almonty Korea Tungsten Corp.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Zasoby stały się bronią i aktywami strategicznymi”.

Sangdong jest jedną z co najmniej 30 ważnych kopalń lub zakładów przetwórstwa minerałów na świecie, które zostały uruchomione lub ponownie otwarte poza Chinami w ciągu ostatnich czterech lat, wynika z przeglądu Reutersa dotyczącego projektów ogłoszonych przez rządy i firmy. Projekty te obejmują rozwój litu w Australii, metali ziem rzadkich w Stanach Zjednoczonych i wolframu w Wielkiej Brytanii.

Skala planów ilustruje presję, jaką kraje odczuwają na całym świecie, aby zabezpieczyć dostawy kluczowych minerałów, które są niezbędne do przejścia na zieloną energię, od litu w akumulatorach pojazdów elektrycznych po magnez w laptopach i neodym w turbinach wiatrowych.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała w zeszłym roku, że oczekuje się, że ogólny popyt na te pierwiastki ziem rzadkich wzrośnie czterokrotnie do 2040 r. Dodał, że w przypadku tych stosowanych w pojazdach elektrycznych i magazynowaniu akumulatorów oczekuje się, że popyt wzrośnie 30-krotnie.

Wiele krajów postrzega swoje pozyskiwanie minerałów jako kwestię bezpieczeństwa narodowego, ponieważ Chiny kontrolują wydobycie, przetwarzanie lub rafinację wielu z tych zasobów.

Według badania przeprowadzonego przez Chińską Służbę Geologiczną w 2019 roku, azjatycka potęga jest największym dostawcą niezbędnych minerałów do Stanów Zjednoczonych i Europy. Spośród 35 minerałów, które Stany Zjednoczone zaklasyfikowały jako krytyczne, Chiny są największym dostawcą 13 gatunków , w tym badanie wykazało, że pierwiastki ziem rzadkich są niezbędne dla technologii czystej energii. Dodał, że Chiny są największym eksporterem 21 głównych metali w Unii Europejskiej, takich jak antymon stosowany w bateriach.

READ  Inflacja cen żywności w Stanach Zjednoczonych stała się głównym tematem gorącym dla Bidena

„W ważnej restauracji surowcowej Chiny jedzą deser, a reszta świata czyta menu w taksówce”, powiedział Julian Keitel, starszy wiceprezes ds. minerałów i górnictwa w firmie konsultingowej Wood MacKenzie.

Stawka jest szczególnie wysoka w przypadku Korei Południowej, gdzie znajdują się główni producenci chipów, tacy jak Samsung Electronics. Kraj ten jest największym na świecie konsumentem wolframu per capita, a 95% importu tego metalu opiera się na Chinach, które słyną z niezrównanej wytrzymałości i odporności na ciepło.

Chiny kontrolują ponad 80% światowych dostaw wolframu, według CRU Group, analityków surowców w Londynie.

Kopalnia w Sangdong, niegdyś tętniącym życiem mieście liczącym 30 000 osób, obecnie zamieszkiwanym przez zaledwie 1000 osób, ma jedno z największych na świecie złóż wolframu i może produkować 10% światowych dostaw, gdy zostanie otwarta w przyszłym roku, według jej właściciela.

Louis Black, dyrektor generalny Almonty Industries, spółki-matki kanadyjskiej firmy Almonty Korea, powiedział agencji Reuters, że planuje przenieść około połowy produkcji przetworzonego procesu na rynek krajowy w Korei Południowej jako alternatywę dla dostaw chińskich.

„Łatwo jest kupować w Chinach, a Chiny są największym partnerem handlowym Korei Południowej, ale wiedzą, że są nadmiernie zależne” – powiedział Black. „Powinieneś już mieć plan B”.

Odkryty w Sangdong w 1916 r. podczas japońskiej epoki kolonialnej, wolfram był niegdyś kręgosłupem południowokoreańskiej gospodarki, odpowiadając za 70% przychodów z eksportu kraju w latach 60. XX wieku, kiedy był w dużej mierze wykorzystywany w narzędziach do obróbki metali.

Kopalnia została zamknięta w 1994 roku z powodu niskiej podaży metalu z Chin, co sprawiło, że była nieopłacalna komercyjnie, ale teraz Elmonte stawia na ten popyt, a ceny będą nadal rosły, napędzane przez cyfrową i zieloną rewolucję oraz rosnące pragnienie przez kraje do dywersyfikacji źródeł dostaw.

Europejskie ceny co najmniej 88,5% parawolframianu – głównego surowca do produkcji produktów wolframowych – wynoszą około 346 dolarów za tonę, co oznacza wzrost o ponad 25% w porównaniu z ubiegłym rokiem i blisko pięcioletniego maksimum, według agencji cenowej Asian Metal.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: Tesla wyskakuje z byczego Elona Muska, Chevron odkupuje 75 miliardów dolarów; Rajd rynkowy ponownie pokazuje tę zwyżkową cechę

Kopalnia Sangdong jest modernizowana, drążone są rozległe podziemne tunele, a także rozpoczęto prace nad kruszarnią i rozdrabnianiem wolframu.

Kang Dong-hoon, kierownik firmy Sang-dong, powiedział, że baner „Duma Korei” jest wywieszony na ścianie biura kopalni. główna siedziba. Centrum.

„Byliśmy zagubieni w górnictwie od 30 lat. Jeśli stracimy tę szansę, więcej nie będzie.”

Almonty Industries podpisał 15-letni kontrakt na sprzedaż wolframu firmie Global Tungsten & Powders z siedzibą w Pensylwanii, dostawcy dla armii amerykańskiej, który inaczej wykorzystuje metal w głowicach pocisków artyleryjskich, rakietach i antenach satelitarnych.

Nie ma jednak gwarancji długoterminowego sukcesu grupy wydobywczej, która inwestuje około 100 milionów dolarów w projekt Sangdong. Takie projekty mogą nadal mieć trudności z konkurowaniem z Chinami, a niektórzy eksperci z branży obawiają się, że kraje rozwinięte nie wywiążą się ze swoich zobowiązań dotyczących dywersyfikacji łańcuchów dostaw minerałów o znaczeniu krytycznym.

Seul utworzył grupę zadaniową zajmującą się kluczowymi elementami bezpieczeństwa ekonomicznego po kryzysie dostaw w listopadzie ubiegłego roku, kiedy Pekin zaostrzył eksport roztworu mocznika, którego wiele południowokoreańskich pojazdów z silnikiem diesla ma zgodnie z prawem wykorzystywać w celu ograniczenia emisji. Prawie 97% mocznika w Korei Południowej pochodziło wówczas z Chin, a niedobory doprowadziły do ​​paniki zakupów na stacjach benzynowych w całym kraju.

Korea Mine and Resources Rehabilitation Corporation (KOMIR), agencja rządowa odpowiedzialna za bezpieczeństwo zasobów narodowych, powiedziała agencji Reuters, że zobowiązała się do subsydiowania około 37% kosztów drążenia tuneli w Sangdong i rozważy zapewnienie większego wsparcia w celu złagodzenia wszelkich potencjalnych szkód dla środowiska.

Przyszły prezydent Yoon Seok Yeol zobowiązał się w styczniu zmniejszyć zależność od minerałów w „pewnym kraju”, a w zeszłym miesiącu ogłosił nową strategię dotyczącą zasobów, która pozwoliłaby rządowi na udostępnianie informacji dotyczących przechowywania z sektorem prywatnym.

Korea Południowa nie jest sama.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia w ciągu ostatnich dwóch lat uruchomiły lub unowocześniły krajowe strategie zaopatrzenia w minerały o znaczeniu krytycznym, z szeroko zakrojonymi planami inwestowania w bardziej zdywersyfikowane linie zaopatrzenia w celu zmniejszenia ich zależności od Chin.

READ  Co wiesz w tym tygodniu

Łańcuchy dostaw surowców mineralnych stały się również cechą misji dyplomatycznych.

W ubiegłym roku Kanada i Unia Europejska rozpoczęły strategiczne partnerstwo w zakresie surowców w celu zmniejszenia zależności od Chin, podczas gdy Korea Południowa podpisała niedawno umowy o współpracy z Australią i Indonezją w zakresie łańcuchów dostaw minerałów.

„Dyplomacja w zakresie łańcucha dostaw będzie traktowana priorytetowo przez wiele rządów w nadchodzących latach, ponieważ dostęp do surowców krytycznych dla zielonej i cyfrowej transformacji stanie się priorytetem” – powiedział Henning Gloesten, dyrektor ds. zasobów energetycznych i klimatu w Eurasia Consulting Group.

W listopadzie główny planista gospodarczy Chin powiedział, że zintensyfikuje poszukiwania strategicznych zasobów mineralnych, w tym ziem rzadkich, wolframu i miedzi.

Potrzebne są globalne inwestycje w wysokości 200 miliardów dolarów w dodatkowe moce wydobywcze i hutnicze, aby zaspokoić krytyczne zapotrzebowanie na minerały do ​​2030 r., powiedział Keitel, dziesięć razy więcej niż obecnie.

Jednak projekty napotkały opór społeczności, które nie chciały kopalni ani huty w pobliżu swoich domów.

Na przykład w styczniu presja ekologów skłoniła Serbię do cofnięcia licencji Rio Tinto na poszukiwanie litu, podczas gdy administracja prezydenta USA Joe Bidena anulowała dwie dzierżawy dla kopalni miedzi i niklu w Antofagasta w Minnesocie. Czytaj więcej

W Sangdong niektórzy mieszkańcy wątpią, czy kopalnia poprawi ich życie.

„Wielu z nas w tym mieście tak naprawdę nie sądziło, że kopalnia wróci” – powiedział 75-letni Kim Kwang Gil, który żył z dziesięcioleci wolframu, który był przenoszony ze strumienia wypływającego z kopalni podczas pracy.

„Kopalnia nie potrzebuje tylu ludzi, co wcześniej, bo wszystko robią maszyny”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport Joe Min Park i Joo Brook) Pekiński Newsroom i Gavin Maguire przyczynili się do powstania reportaży. Montaż przez Kevina Kroliky’ego i Praveena Shar

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.