10 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

10-punktowy przewodnik po wymianie USA-Niemcy-Polska z ukraińskimi samolotami bojowymi

10-punktowy przewodnik po wymianie USA-Niemcy-Polska z ukraińskimi samolotami bojowymi

Ukraina apelowała o samoloty bojowe wyprodukowane w Rosji.

Niemcy połączyły siły ze Stanami Zjednoczonymi, odrzucając w środę propozycje wysłania samolotów bojowych na Ukrainę, przy czym narody zachodnie działają ostrożnie, aby uniknąć dramatycznej eskalacji konfliktu z Rosją, która uderzyła w jej południowego sąsiada.

Oto 10-punktowy przewodnik po tej historii:

  1. Prezydent Olaf Scholes powiedział w środę, że Niemcy z pewnością nie wyślą myśliwców na Ukrainę po odrzuceniu przez Stany Zjednoczone oferty Polski dotyczącej przeniesienia rosyjskich myśliwców MiG-29 do amerykańskiej bazy w Niemczech.

  2. Odrzucenie przez USA skłoniło polskiego premiera do wyjaśnienia, że ​​dostawy samolotów bojowych na Ukrainę powinny być realizowane wspólnie przez państwa NATO.

  3. Pytany o ofertę polskich MIG-ów Kreml określił ją jako sytuację niebezpieczną i nieprzyjemną.

  4. Ukraina zaapelowała do narodów zachodnich o dostarczenie samolotów bojowych w celu przeciwdziałania rosyjskiej inwazji, która zmusiła ponad dwa miliony uchodźców do ucieczki z kraju, a amerykańscy ustawodawcy zareagowali wygodnym naciskiem na administrację prezydenta Joe Bidena, aby zmieniła samoloty.

  5. We wtorek Polska poinformowała, że ​​jest gotowa wysłać wszystkie swoje odrzutowce MIG-29 na lotnisko Rammstein w Niemczech i wezwała innych członków NATO, aby zrobili to samo. Pentagon później odrzucił ofertę jako „imponującą”.

  6. „Cały Sojusz Północnoatlantycki musi jednogłośnie i jednoznacznie podjąć tak drastyczną decyzję o udostępnieniu samolotów” – powiedział polski premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w stolicy Austrii, Wiedniu. „Nie zgadzamy się na dostarczanie własnych samolotów, bo to powinien być koniec całego NATO” – dodał.

  7. Polski wiceminister spraw zagranicznych Pavel Zaplonsky powiedział publicznej stacji radiowej Polksie Radio 1, że Polska powinna nadać priorytet bezpieczeństwu przy rozważaniu dostarczenia odrzutowców na Ukrainę. „Jako jedyny kraj NATO – Polska nie może podejmować ryzyka, a inne kraje nie muszą się nim w żaden sposób kompensować ani dzielić z nami” – powiedział.

  8. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie wzywał Zachód do wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, ale Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO odrzucają te apele z obawy przed bezpośrednią konfrontacją z Moskwą.

  9. Rosyjskie Ministerstwo Obrony ostrzegło, że kraje udostępniające lotniska na Ukrainę można uznać za zaangażowane w konflikt z powodu ataków na Rosję.

  10. MIG-29 to myśliwiec opracowany w Związku Radzieckim, a eksperci twierdzą, że jest to najlepszy wybór dla ukraińskich pilotów, którzy wiedzą, jak je obsługiwać, ponieważ ukraińskie wojsko już obsługuje samoloty rosyjskiej produkcji. Szkolenie pilota myśliwca na samolotach wyprodukowanych w USA może trwać wiele lat i wymaga innego węża do konserwacji.

READ  Radio Hawana Kuba | Para Alayo/Dias zaliczyła zwycięski debiut w Polsce i obcięła rankingi Paryż-2024