1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

green aurora waves over earth

Zorza polarna stworzyła w warstwie ozonowej Ziemi dziurę o szerokości 250 mil

Aurora borealis wywołała niesamowite pokazy świetlne na nocnym niebie, ale także oświetla inną przyczynę zubożenia warstwy ozonowej.

Chociaż ludzie są odpowiedzialni za znaczną część zubożenia warstwy ozonowej, obserwacje zorzy polarnej znanej jako zorza polarna ujawniły przyczynę zubożenia warstwy ozonowej, która pochodzi z kosmosu: rozbłyski słoneczne A koronalny wyrzut masy Również skubać warstwę ozonową. Do tej pory wpływ tych cząstek był znany tylko z grubsza.

Teraz międzynarodowy zespół badawczy odkrył, że skutki izolowanych zórz spowodowały w warstwie ozonowej dziurę o szerokości 250 mil (400 km), która eksploduje poniżej miejsca występowania zorzy polarnej. Większość ozonu zniknęła w ciągu około półtorej godziny. Naukowcy wyjaśnili w oświadczenie.

Ta grafika pokazuje drogę cząstek wysokoenergetycznych i sposób, w jaki mogą one tworzyć zlokalizowane dziury w warstwie ozonowej Ziemi, jednocześnie uwalniając zorzę polarną. (źródło zdjęcia: Uniwersytet Kanazawa)

Izolowana zorza protonowa może nie być tak krzykliwa jak Zorza polarna i jej południowy odpowiednik, ale nadal jest widoczny dla ludzkiego oka. Plazmowy atak, który rozpętałem słońce Niesie ze sobą wysokoenergetyczne jony i elektrony. Te cząsteczki utknęły w ziemi i poza nią Pasy radiacyjne Van Allenaco zapobiega bezpośredniemu bombardowaniu planety przez cząstki i przekształcaniu jej w pustkowia, takie jak słońce Mars.