19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mogą się otrząsnąć po najcięższych w historii deszczach, które nawiedziły pustynny kraj

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mogą się otrząsnąć po najcięższych w historii deszczach, które nawiedziły pustynny kraj

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Zjednoczone Emiraty Arabskie próbowały wydostać się w czwartek po tym, jak najcięższe w historii deszcze nawiedziły pustynny kraj, którego główne lotnisko umożliwiło większą liczbę lotów, mimo że powodzie nadal pokrywały części autostrad i główne społeczności.

Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju, najbardziej ruchliwy port lotniczy na świecie obsługujący podróże międzynarodowe, w czwartek rano zezwolił międzynarodowym liniom lotniczym ponownie na loty do Terminalu 1 na tym lotnisku. Przewoźnik dalekodystansowy Emirates, który ma kluczowe znaczenie dla podróży ze wschodu na zachód, zaczął umożliwiać pasażerom krajowym dostęp do Terminalu 3, swojej bazy operacyjnej.

Jednak dyrektor generalny Dubai Airports Paul Griffiths powiedział w wywiadzie dla The Associated Press, że lotnisko potrzebuje co najmniej kolejnych 24 godzin, aby wznowić działalność zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Tymczasem w czwartek społeczność pustynna w Dubaju zaobserwowała, że ​​poziom wód powodziowych nadal podnosi się do 1 metra (3 stóp), gdy urzędnicy obrony cywilnej usiłują wypompować wodę.

„Patrzyliśmy na radar i myśleliśmy: «O mój Boże, jeśli nadejdzie ta burza, będzie to katastrofa»” – Griffith powiedział o burzy. „I rzeczywiście tak było.”

Ostatecznie lotnisko potrzebowało 22 cystern wyposażonych w pompy próżniowe do pobierania wody z terenu. Griffiths przyznał, że pasy startowe zostały zalane podczas deszczu, chociaż pasy startowe lotniska pozostały wolne od wody, aby zapewnić bezpieczne działanie. Filmy online przedstawiające lądowanie samolotu Flydubai z rozpryskującą się wodą przy odwróconym ciągu przyciągnęły uwagę świata.

„Brzmi dramatycznie, ale w rzeczywistości nie jest aż tak dramatyczny” – powiedział Griffiths.

Linie Emirates, których działalność boryka się z trudnościami od wtorkowej burzy, uniemożliwiły pasażerom podróżującym ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich odprawę na loty, gdy próbowali odebrać pasażerów przesiadkowych. Piloci i załogi lotnicze również mieli trudności z dotarciem na lotnisko z powodu wody na drogach.

READ  Sprzedaż detaliczna w Chinach spadła znacznie bardziej niż oczekiwano, a produkcja przemysłowa rozczarowała

Jednak w czwartek linie Emirates zniosły to zarządzenie, aby umożliwić klientom wejście na lotnisko. Doprowadziło to do wejścia do Terminalu 3 około 2000 osób, co ponownie utworzyło długie kolejki – powiedział Griffiths.

Inne osoby, które przybyły na lotnisko, opisywały długie godziny oczekiwania na odbiór bagażu, a niektóre po prostu rezygnują z powrotu do domu lub innego hotelu, w którym je otrzymają.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dziedzicznym autokratycznym państwie na Półwyspie Arabskim, w suchym pustynnym klimacie zazwyczaj nie występują opady deszczu. Jednak potężna burza, przed którą prognostycy ostrzegali od kilku dni, szalała nad siedmiu szejchdom w kraju.

Do końca wtorku w Dubaju w ciągu 24 godzin spadło ponad 142 mm (5,59 cala) deszczu. Średni rok na międzynarodowym lotnisku w Dubaju wynosi 94,7 mm (3,73 cala) deszczu. W pozostałych obszarach kraju opady deszczu były większe.

Tymczasem w ostatnich dniach poważne powodzie nawiedziły sąsiedni Oman. W czwartek władze podniosły liczbę ofiar śmiertelnych tych burz do co najmniej 21 osób.

We wtorek systemy odwadniające w Zjednoczonych Emiratach Arabskich szybko zostały przeciążone, zalewając dzielnice, obszary handlowe, a nawet części 12-pasmowej autostrady Sheikh Zayed Expressway biegnącej przez Dubaj.

Państwowa agencja informacyjna WAM określiła deszcze jako „historyczne wydarzenie klimatyczne”, które przekroczyło „wszystko udokumentowane od czasu rozpoczęcia gromadzenia danych w 1949 r.”.

W środowym przesłaniu do narodu przywódca Emiratów szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, władca Abu Zabi, powiedział, że władze „podejmą szybkie prace, aby zbadać stan infrastruktury w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i ograniczyć wynikające z tego szkody”.

W czwartek ludzie brodzili w zaolejonych wodach powodziowych, aby dotrzeć do porzuconych wcześniej samochodów i sprawdzić, czy ich silniki nadal pracują. Również cysterny wyposażone w odkurzacze po raz pierwszy zaczęły przybywać do niektórych obszarów poza centrum Dubaju. Szkoły pozostają zamknięte do przyszłego tygodnia.

READ  Ropa opada niżej, ponieważ wstrzymane przepływy rosyjskich rurociągów wydają się być tymczasowe, rosną obawy o popyt

Władze nie podały do ​​publicznej wiadomości informacji o szkodach i obrażeniach powstałych w wyniku powodzi, w których zginęła co najmniej jedna osoba.

Jednak co najmniej jedna społeczność odnotowała w czwartek nasilenie skutków opadów. Mudon, projekt państwowej firmy Dubai Properties Company, był świadkiem powodzi w jednej dzielnicy, która sięgnęła jednego metra. Pracownicy obrony cywilnej próbowali wypompować wodę, ale brodzenie w wodach powodziowych okazało się trudne.

Mieszkańcy Mudan, którzy rozmawiali z AP pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na surowe przepisy regulujące wolność słowa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, opisali, że zebrali w środę równowartość około 2000 dolarów na dostarczenie społeczności tankowca. Twierdzili, że programiści nie zrobili wcześniej nic, aby pomóc, nawet gdy dzwonili i wysyłali e-maile. Powiedzieli również, że zepsuła się pobliska oczyszczalnia ścieków, przez co do ich domów dotarło więcej wody.

„Wiele osób zaprzeczało, jak bardzo było tam źle” – powiedział jeden z właścicieli domów, podczas gdy urzędnicy obrony cywilnej brodzili w wodzie, niosąc na tratwie butelki z wodą.

Spółka państwowa Dubai Holding i jej oddział Dubai Properties nie odpowiedziały na pytania. Jest częścią szerszego stowarzyszenia, które amerykańscy dyplomaci nazwali „Kompanią Dubajską”. – Wszystkie majątki nadzorowane przez rodzinę panującą w państwie-mieście.

Powodzie wywołały spekulacje, że do potopu mogła przyczynić się agresywna kampania zasiewania chmur prowadzona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podczas której małe samoloty przelatują przez chmury i rozprowadzają chemikalia przeznaczone do spuszczania deszczu. Jednak eksperci twierdzą, że systemy burzowe, które spowodowały deszcze, zostały przewidziane z wyprzedzeniem i że samo zasiew chmur nie spowodowałby takich powodzi.

Naukowcy twierdzą również, że zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za poważniejsze i częstsze burze, susze, powodzie i pożary na całym świecie. W ubiegłym roku Dubaj był gospodarzem rozmów klimatycznych ONZ COP28.

READ  Wielkość powodzi w Pakistanie z mapami, zdjęciami i filmami

W czwartkowym artykule redakcyjnym państwowa gazeta The National wydawana w Abu Zabi określiła ulewne deszcze jako ostrzeżenie dla krajów w szerzej rozumianym regionie Zatoki Perskiej, aby „chroniły swoją przyszłość przed klimatem”.

W gazecie napisano: „Skala tego zadania jest trudniejsza, niż się wydaje na pierwszy rzut oka, ponieważ takie zmiany wiążą się ze zmianą środowiska miejskiego obszaru, który przez cały okres zamieszkiwania doświadczył jedynie upału i piasku”. .