29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zjednoczeni Ukraińcy witają rok 2023, gdy drony startują z nieba

LINIA FRONTU PROWINCJI WOJEWÓDZTWA KIJOWSKIEGO I DONIECKIEGO, UKRAINA, 1 STYCZNIA (Reuters) – Ukraińcy wiwatowali z balkonów, gdy rosyjskie rakiety i drony bombardowały z nieba we wczesnych godzinach 2023 r., co Moskwa widziała w nowym roku, atakując cywilów. Cele na Ukrainie.

Ukraińskie dowództwo sił powietrznych poinformowało, że w ciągu nocy zniszczyło 45 irańskich dronów – 32 z nich w niedzielę po północy i 13 późno w sobotę. Jest to dodatek do 31 ataków rakietowych i 12 nalotów w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie zasygnalizował samozadowolenia w swoim ataku na Ukrainę w ponurym, wyzywającym przemówieniu noworocznym, któremu przeczyło przesłanie wdzięczności i optymistycznej jedności od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Kiedy w Kijowie zawyły syreny, niektórzy ludzie krzyczeli ze swoich balkonów: „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!”

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział w mediach społecznościowych, że odłamki z nocnego ataku spowodowały niewielkie szkody w centrum stolicy, a wstępne doniesienia wskazują, że nie ma ofiar ani ofiar. Ataki przeprowadzone wcześniej w sobotę wymierzone były w budynki mieszkalne i hotel w stolicy, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc ponad 20.

„Rosja chłodno i tchórzliwie zaatakowała Ukrainę we wczesnych godzinach nowego roku. Ale Putin najwyraźniej nie rozumie, że Ukraińcy są z żelaza” – napisała na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.

Na linii frontu wschodniego obwodu donieckiego w Urkyn wojska świętowały Nowy Rok. 27-letni szeregowiec Pavlo Prizhodsky zagrał na gitarze piosenkę, którą napisał na froncie po tym, jak 12 jego towarzyszy zginęło w ciągu jednej nocy.

„To smutne, że zamiast spotykać się z przyjaciółmi, świętować i dawać sobie nawzajem prezenty, ludzie musieli szukać schronienia i zabijać się nawzajem” – powiedział Reuterowi. „To wielka tragedia. To wielka tragedia, której nigdy nie można wybaczyć. Dlatego Nowy Rok jest smutny”.

READ  Rosja-Ukraina: Nowy wywiad zwiększa obawy USA, że Rosja przygotowuje się do działań wojskowych

W pobliskim okopie na linii frontu 49-letni szeregowiec Oleg Żrodski powiedział, że zgłosił się jako ochotnik po tym, jak jego syn został powołany do walki w rezerwie. Jego syn był teraz w szpitalu w południowym mieście Dniepr, walcząc o życie z urazem mózgu, podczas gdy jego ojciec prowadził front.

„Teraz jest bardzo trudno” – powiedział, powstrzymując łzy.

’szczęśliwego Nowego Roku’

Andrij Niebytow, szef policji w Kijowie, zamieścił zdjęcie w swojej aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, przedstawiające coś, co zostało opisane jako fragment drona użytego w ataku na stolicę, z odręcznym transparentem w języku rosyjskim z napisem „Szczęśliwego Nowego Roku”. .

„Ten wrak nie znajduje się na froncie, gdzie toczą się zaciekłe bitwy” – powiedział Niepetow. „To tutaj, na terenach sportowych, gdzie bawią się dzieci”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w sylwestra zaatakowało miejsca produkcji, przechowywania i startu ukraińskich dronów rakietami dalekiego zasięgu.

Rosja zrównała z ziemią ukraińskie miasta i zabiła tysiące cywilów, odkąd Putin zarządził inwazję w lutym, twierdząc, że Ukraina jest sztucznym państwem, którego prozachodnia postawa zagraża bezpieczeństwu Rosji. Od tego czasu Moskwa twierdzi, że zaanektowała około jednej piątej Ukrainy.

Ukraina odpowiedziała zachodnim wsparciem wojskowym, wypierając siły rosyjskie z ponad połowy zajętego terytorium. W ostatnich tygodniach linie frontu były w dużej mierze statyczne, a tysiące żołnierzy zginęło w intensywnych wojnach w okopach, gdy Moskwa broniła swojej pozycji na przejętym terytorium.

Od października Rosja przeprowadza masowe ataki rakietowe i drony na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, pogrążając miasta w ciemności i chłodzie wraz z nadejściem zimy. Moskwa twierdzi, że ataki mają na celu ograniczenie zdolności Ukrainy do walki; Kijów twierdzi, że nie ma celu militarnego i ma na celu wyrządzenie szkody ludności cywilnej, co jest zbrodnią wojenną.

READ  Akcje w Hongkongu wzrosły o 3% wraz ze wzrostem zapasów technologii; Chińskie dane o aktywności są rozczarowujące

„Najważniejszy jest los Rosji” – powiedział Putin z surową miną w przemówieniu sylwestrowym. „Obrona Ojczyzny jest naszym świętym obowiązkiem wobec naszych przodków i naszych potomków. Moralna i historyczna sprawiedliwość jest po naszej stronie”.

Zełenski wygłosił przemówienie w niemal ciemności, przed powiewającą ukraińską flagą. Opisał miniony rok jako narodowe przebudzenie.

„Mówi się nam:„ Nie masz innego wyjścia, jak się poddać ”. Mówimy:„ Nie mamy innego wyboru, jak tylko wygrać ”.

„W tym roku uderzyło to w nasze serca. Płakaliśmy wszystkimi łzami. Wykrzykiwaliśmy wszystkie modlitwy” – powiedział Zełenski. „Walczymy i będziemy walczyć dalej. Kluczowe słowo: zwycięstwo”.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ostatnie naloty zniszczyły infrastrukturę w Sumach na północnym wschodzie, Chmielnickim na zachodzie oraz Zaporożu i Chersoniu na południowym wschodzie i południu.

„Niech dzień będzie spokojny” – powiedział Valentin Reznichenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, po tym, jak poinformował o ciężkim ostrzale kilku społeczności w regionie w nocy, w wyniku którego jedna osoba została ranna.

Operator sieci Okringo powiedział w niedzielę, że miniony dzień był „trudny” dla jego pracowników, ale sytuacja z elektrycznością jest „pod kontrolą” i nie wdrożono przerw awaryjnych.

Z drugiej strony Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego w południowej Rosji graniczącego z Ukrainą, powiedział, że nocne bombardowania na obrzeżach miasta Czebykino uszkodziły domy, ale nie było ofiar.

Rosyjskie media doniosły również o kilku ukraińskich atakach na kontrolowane przez Moskwę części obwodów donieckiego i ługańskiego, a lokalni urzędnicy twierdzą, że co najmniej dziewięć osób zostało rannych.

Państwowa agencja informacyjna RIA zacytowała miejscowego lekarza, który powiedział, że w sobotnim ataku na szpital w Doniecku zginęło sześć osób. Władze agencji w Doniecku poinformowały również, że w wyniku ukraińskiego ostrzału zginęła jedna osoba.

Reutersowi nie udało się zweryfikować doniesień. Nie było natychmiastowej odpowiedzi ze strony Kijowa, który rzadko komentuje ataki w Rosji lub na kontrolowanym przez Rosję terytorium na Ukrainie.

READ  Rosja reaguje na zachodnie sankcje zakazem eksportu

(Reportaż Gleba Garanicha, Valentina Ogirienko, Dana Beliczuka i Siergieja Karazziego w Kijowie oraz Herberta Villarragi na linii frontu w obwodzie donieckim; scenariusz autorstwa Petera Grafa, Lydii Kelly i Dana Belichuka Montaż autorstwa Kim Coghill i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.