24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział CNN, że Rosja popełniła „wpadki” w inwazji na Ukrainę

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział CNN, że Rosja popełniła „wpadki” w inwazji na Ukrainę

Przedstawiając ocenę sił rosyjskich, Austin powiedział korespondentowi CNN Donowi Lemonowi w ekskluzywnym wywiadzie przeprowadzonym w bułgarskiej stolicy Sofii, że Rosjanie „nie posunęli się tak szybko, jak by chcieli”.

Austin powiedział CNN, że Rosjanie „cierpieli z powodu wsparcia logistycznego” i że nie widział żadnych dowodów na „dobre wykorzystanie wywiadu taktycznego” ani „integrację zdolności powietrznych z manewrem naziemnym”.

„Istnieje wiele rzeczy, których spodziewamy się zobaczyć, a których po prostu nie widzieliśmy. A Rosjanie naprawdę mają pewne problemy – przedstawili nam pewne problemy. Tak więc wiele z ich założeń nie okazało się słusznych, ponieważ są w ta walka”.

Od inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się prawie miesiąc temu, ruszyły siły rosyjskie zbombardowany i zniszczony Spora część miast, w tym Mariupol i Charków, ale Ukrainie udało się zapobiec zajęciu przez Rosję rozległych obszarów kraju, w tym stolicy Kijowa.

„Myślę, że (Rosja) wyobrażała sobie, że będą działać bardzo szybko i bardzo szybko, aby zdobyć stolicę. Nie mogli tego zrobić” – powiedział szef Pentagonu.

W obliczu zaciekłego oporu Ukrainy wobec inwazji Rosja ma też do czynienia z niskim morale wojsk i Walcząc o zaopatrzenie tysięcy żołnierzy w tym kraju przedstawiciele USA i NATO powiedzieli CNN w tym tygodniu.

Austin został również zapytany o stanowisko Chin w sprawie wojny.

Rosja zwróciła się również o wsparcie wojskowe i pomoc gospodarczą do Chin, powiedziało w tym tygodniu CNN dwóch amerykańskich urzędników.

Jak wynika z depeszy dyplomatycznej USA skierowanej do sojuszników, Chiny wykazały pewną otwartość w udzielaniu pomocy Rosji. Zarówno Rosja, jak i Pekin odrzuciły takie prośby.

W piątek prezydent Joe Biden starał się odwieść chińskiego prezydenta Xi Jinpinga od pomocy Rosji, ostrzegając swojego chińskiego odpowiednika podczas 110-minutowej rozmowy wideo o „reperkusjach i konsekwencjach” dla Pekinu, gdyby udzielił on Moskwie materialnego wsparcia.

READ  Ukraina oskarża Rosję o ludobójstwo po zbombardowaniu szpitala dziecięcego

Austin powiedział CNN, że „trudno powiedzieć”, co zrobią Chiny i odmówił spekulacji.

„Mam nadzieję, że Chiny nie poprą tego nikczemnego aktu Putina i mam nadzieję, że uznają potrzebę poszanowania suwerennego terytorium” – powiedział CNN, dodając: „Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​jeśli to zrobią, uważamy, że to zły wybór ”.

W międzyczasie Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainie pomoc finansową i wojskową w walce z Rosją, w tym dodatkowe 800 milionów dolarów w ramach pomocy bezpieczeństwa ogłoszonej przez Bidena w tym tygodniu, ale nie pomogły w realizacji strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Unikaj bezpośredniego angażowania się w konflikt.

Austin powiedział CNN, że Biden „bardzo jasno powiedział, że nie będziemy angażować się w walkę z Rosją na Ukrainie”.

Sekretarz obrony powiedział, że gdyby Stany Zjednoczone ustanowiły strefę zakazu lotów, wymagałoby to kontrolowania nieba, angażowania rosyjskich samolotów i niszczenia systemów lotniczych na Ukrainie, Białorusi i Rosji.

„Oznacza to, że walczymy z Rosją. To są dwa kraje posiadające energię jądrową i nikt nie chce ich widzieć w konflikcie. To nie jest dobre dla regionu. To nie jest dobre dla świata” – powiedział.

Powiedział, że Stany Zjednoczone koncentrują się na udzielaniu Ukrainie pomocy, o której „wiemy, że robi różnicę” i że „robimy wszystko, co w naszej mocy, aby obronić każdy centymetr terytorium NATO”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły w piątek.