9 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aliko Dangote otwiera mega fabrykę nawozów w Nigerii, gdy zbliża się kryzys żywnościowy

Aliko Dangote otwiera mega fabrykę nawozów w Nigerii, gdy zbliża się kryzys żywnościowy

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari zlecił uruchomienie w Lagos wartej 2,5 miliarda dolarów fabryki nawozów mocznika i amoniaku, gdzie Dangote ma otwierać 650 000 baryłek dziennie. Rafineria ropypóźniej tego roku.

„Ludzie błagają nas, abyśmy sprzedawali” – powiedział.

„Jesteśmy bardzo wybredni, komu sprzedajemy ten produkt. Ładujemy statek płynący do Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku i Indii… Unia Europejska próbuje od nas kupować” – dodał.

Dangote powiedział, że fabryka nawozów znajduje się na 500 hektarach (1235 akrów) ziemi na obrzeżach Lagos i może produkować 3 miliony ton mocznika rocznie, co czyni ją drugą co do wielkości na świecie.

Jego wydanie nadchodzi w krytycznym momencie. Wojna na Ukrainie Rosnące ceny To spowodowało globalny niedobór żywności. Rosja A Ukraina to główni dostawcy mocznika, potażu i fosforanów, głównych składników nawozów. Kraje są również głównymi światowymi dostawcami pszenicy i innych zbóż.

Mocznik i amoniak są niezbędnymi składnikami dla rolników, aby osiągnąć cele produkcyjne, a dostęp do nawozów został znacznie zmniejszony, co zagraża światowemu łańcuchowi dostaw żywności.

„Mamy szczęście, że mamy tę roślinę” – dodał Dangote. „Przychodzi w samą porę z konfliktem między Ukrainą a Rosją, gdzie zarówno Ukraina, jak i Rosja kontrolują duże ilości środków produkcji rolnej… a to może pomóc wielu krajom afrykańskim. Rynek eksportowy jest rynkiem sprzedającego”.

Ceny żywności rosną, a handel spada.  Jak wojna na Ukrainie może uderzyć w Afrykę

Według Światowego Programu Żywnościowego ONZ, liczba ludzi na skraju głodu wzrosła do 44 milionów z 27 milionów w 2019 r. Niektóre części Afryki mogą pogrążyć się w głodzie w mniejszych częściach Afryki, mówi Wandil Sihlopo, główny ekonomista w Południowoafrykańskiej Izby Agrobiznesu niż trzy miesiące, jeśli rosyjska wojna na Ukrainie będzie trwała.

„W krótkim okresie, od teraz do trzech miesięcy, konflikt wpłynie na podaż żywności przede wszystkim z punktu widzenia cen” – powiedział Sihlubo CNN.

Nigeria Od jakiegoś czasu próbuje zdywersyfikować swoją gospodarkę z dala od ropy, a Dangote uważa, że ​​zakład może generować 5 miliardów dolarów przychodów z eksportu dla kraju każdego roku.

„To bardzo ogromny wpływ. Jest bardzo ważny dla nigeryjskiej gospodarki” – powiedział Dangote CNN.

READ  Korea Południowa podzieliła się na służbę wojskową dla BTS Megastars

Gubernator Banku Centralnego Godwin Imfeli powiedział, że zmniejszenie importu nawozów było podstawą programu dywersyfikacji Buhari, ponieważ przesunął kraj z importera netto tego towaru do samowystarczalności.

„W rzeczywistości w ciągu ostatnich pięciu lat w Nigerii wyprodukowano ponad 35 milionów worków nawozów mieszanych. W ten sposób nie tylko znacznie spadł rachunek za import nawozów, ale także obserwujemy wzrost inwestycji w przemysł nawozowy, ponieważ przemysł nawozowy został dziś zlecony przez Dangote Group – powiedział podczas przemówienia na otwarciu fabryki.

Analiza: Dlaczego niektóre kraje afrykańskie dwa razy zastanawiają się nad wezwaniem Putina

„Dziś Nigeria jest samowystarczalna w produkcji mocznika i jesteśmy również głównym producentem mocznika na kontynencie afrykańskim.

Przemawiając na wydarzeniu, Bukhari powiedział, że zakład pomoże Nigerii zakończyć uzależnienie od importu żywności.

„Fabryka stwarza ogromne możliwości w dziedzinie tworzenia miejsc pracy, magazynowania, transportu i logistyki. To stworzy wielkie bogactwo, zmniejszy ubóstwo i pomoże zabezpieczyć przyszłość naszego narodu”.

Dangote Group jest drugim co do wielkości pracodawcą w Nigerii po Rząd federalny.