29 kwietnia, 2024

Zespół USWNT pokonał Kolumbię 3:0 po zaciętym meczu i awansował do półfinału Gold Cup

Reprezentacja USA kobiet w niedzielę przeszła trudny test z Kolumbią w ćwierćfinale Złotego Pucharu CONCACAF W, wygrywając 3:0 po bramkach Lindsay Horan, Jenny Nijsunger i Jaydena Shawa.

Chociaż obie drużyny próbowały wcześnie zaznaczyć swoją obecność, drużyna USWNT była w stanie odeprzeć ataki Kolumbii, które często polegały wyłącznie na Lindie Caicedo i szeregu żółtych kartek za wyzwania fizyczne. Wynik był także kolejnym dowodem na to, że Naomi Girma i Shaw powinni być zawodnikami USWNT.

Wczesny rzut karny nadaje ton

W 11. minucie środkowy obrońca Kolumbii Jurilen Carabali uderzył ramieniem Alexa Morgana, co skutkowało rzutem karnym dla Stanów Zjednoczonych i żółtą kartką dla Carabali. Błąd był dopiero początkiem przypraw. Jeśli nic więcej, przypomniało mi to, że Morgan przez długi czas narażała swoje ciało dla tego zespołu.

W polu karnym Morgan objął posiadanie piłki i przez dwie długie minuty odpierał większość prób Kolumbii opóźniania rzutu karnego, po czym Trinity Rodman i Sam Coffey również strzelili do domu zwycięską bramkę.

USWNT preferowało w tym celu zwykły proces przekazania. Kiedy Horan dostał piłkę od Morgana, Kolumbia podjęła ostatnią próbę odwrócenia uwagi PK (co nie zakończyło się kartką). Horan sprawnie wykorzystał rzut karny i dał USWNT prowadzenie 1:0, co było ważnym momentem dla kapitana drużyny, który nadał ton w niedzielny wieczór w Los Angeles. Ma także służyć jako bufor przed tym, co może się wydarzyć w następnej fazie meczu.

Gry umysłowe

Stany Zjednoczone zareagowały na chaos w rzutach karnych, stosując własne gry umysłowe, intensywnie kontratakując i wpychając piłkę w pole karne, być może próbując wykorzystać tę chwilę taktycznie i emocjonalnie.

Morgan otrzymała żółtą kartkę w 18. minucie w wyniku pewnych sytuacji w kolumbijskim polu karnym, a Rodman poszedł w jej ślady w 20. minucie, gdzie po mocnej obronie usłyszała kilka trafnych słów. Można zobaczyć Horana próbującego narzucić się walczącym graczom. Ponieważ nazbierały się już cztery żółte kartki, a sędzia często nie zauważał wezwań, musiała wytrącić wszystkich z równowagi. Sama Horan otrzymała żółtą kartkę w 67. minucie za podniesienie nogi pod zawodnika, który właśnie ją zepchnął.

READ  Fani liderów doceniają nominacje Quinna, Kingsbury'ego i Waite'a

Szczerze mówiąc, był to rodzaj napięcia, który mógł sprawić, że pomocnik Emily Sonnett zarobi na Kolumbii żółtą kartkę. Gdyby brano pod uwagę wyłącznie zdolność do nękania innych drużyn, Sonnett byłby niekwestionowanym starterem.

Bramka Jenny Nighswonger w 22. minucie uspokoiła sytuację, ale mecz pozostał bardzo fizyczny i kontrowersyjny. Był to trudny sprawdzian zdolności zespołu do kontynuowania występów przeciwko przeciwnikowi, który nie tylko potrafił go sprowokować, ale także miał techniczne możliwości natychmiastowego ukarania każdego braku koncentracji. Zwłaszcza mądra i pewna reakcja Shawa na trzeciego gola była doskonałym przykładem nieustępliwej mentalności, która może pomóc drużynie w rozwoju.

Amerykańska bramkarzka Alyssa Naeher, zapytana o to, co jej zdaniem wyróżnia drużynę, wskazała na aspekt mentalny: „Myślę, że tylko intensywność, którą mieliśmy od pierwszej minuty aż do 90. minuty”.

Cel Nighswongera, dotknij i nagrodź

Od Igrzysk Olimpijskich w Tokio wielu czekało na kolejną falę młodych zawodników, którzy zyskają szansę wykazania się na scenie USWNT. Być może nie stało się to na tyle szybko, aby zwiększyć szanse drużyny na Puchar Świata zeszłego lata, ale niedzielny skład dał wielu z wschodzących talentów sprawdzian już w fazie pucharowej turnieju.

Przez całą pierwszą połowę Shaw była niebezpieczna na linii ataku i już w pierwszych 20 minutach oddała celny strzał nad poprzeczką. Na prawym skrzydle Rodman zdawała sobie sprawę z wagi tego meczu i dała Kolumbii znać o swojej obecności. Jednak to podanie weterana Morgana zapewniło innej wybitnej zawodniczce, Nijsönger, jej drugiego gola w reprezentacji.

Ubiegły rok był rokiem sztandarowym dla Nighswongera, ponieważ zdobył tytuł Debiutanta Roku NFL w ramach walki Gotham o tytuł NFL. Opowiedziała już o kilku ważnych wydarzeniach, w tym o swoim pierwszym golu w reprezentacji zdobytym z rzutu karnego w meczu z Dominikaną w fazie grupowej. W niedzielę dało jej to szansę na zdobycie gola w dalszej części gry, gdy idealnie wbiła się w pole karne, wśliznęła się na główkę Morgana i oddała strzał z dalekiego słupka w siatkę.

READ  Joel Embiid, który cierpi na porażenie Bella, stworzył arcydzieło warte 50 punktów

Młodość i determinacja USWNT pomogły Kolumbii w odzyskaniu przyczółka, która polegała na swojej zgrabnej obronie. Zamiast martwić Stany Zjednoczone, ciągłe próby grania w gry umysłowe zdawały się rozniecać bardziej produktywną iskrę wśród młodszych graczy zespołu. Okazało się to szczególnie ważne w stłumieniu defensywy Kolumbii od tyłu, zmuszając przeciwników do szybkich podań, które doprowadziły do ​​obiecujących strat.

Tego rodzaju zapału często brakowało tej drużynie przez ostatnie dwa lata kadencji Vlatko Andonowskiego.

Co znów błyszczy?

W związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi tego lata jedną z najważniejszych decyzji, jaką będzie musiała podjąć przyszła trenerka USA Emma Hayes, jest to, którzy zawodnicy z obiecującej grupy napastników pojadą do Paryża. Niektórzy wyglądają na zamkniętych, inni polegają na formie i zdrowiu: Morgan wydaje się ożywiony, a Mallory Swanson powraca. Duet Lynn Williams i Midge Pierce z Gotham również będzie miał wiele do powiedzenia na temat swoich kwestii związanych z włączeniem społecznym.

Nie zapomnij zaliczyć Shawa z San Diego Wave do grona pretendentów. W rzeczywistości możesz być bliżej dołączenia do grona „pewnych rzeczy”, niż sugerują niektóre szacunki.

Shaw, zdobywca tytułu Młodego Gracza Roku w piłce nożnej w USA w 2022 r., wywarł ogromne wrażenie na San Diego. Ponieważ w listopadzie skończyła 19 lat, w niedzielę była zawsze obecna jako rozpoczynający mecz lewy skrzydłowy. Jej pressing skutecznie zmylił kolumbijską obronę, a jej zsynchronizowane ruchy z Morganem i Rodmanem zostały nagrodzone celnym strzałem tuż po pierwszej połowie.

Jej status olimpijski szczególnie pomaga jej wszechstronność, dzięki której może grać na dowolnym skrzydle, a także w roli środkowego ofensywnego pomocnika. Ta ostatnia przewaga może się przydać w zależności od stanu zdrowia Catariny Macario i Rose Lavelle przed latem, zwłaszcza po niedzielnej słabej obronie Corbina Alberta. Każdy fan będzie miał własną hierarchię preferencji, ale całość gry Shaw oznaczałaby dla niej poważną pogardę, gdyby opuściła drużynę olimpijską.

READ  Condoleezza Rice dołącza do nowej grupy właścicielskiej Broncos

Pęd Nahara oscylował

Podczas swojego setnego występu w reprezentacji Stanów Zjednoczonych Naeher dwukrotnie obroniła piłkę, która pomogła zachować czyste konto drużyny w meczu z Kolumbią, ale co ważniejsze, pomogła uspokoić resztę drużyny i dodała emocji.

O ile pierwszy (powyżej) już w imponujący sposób przypomniał umiejętności Nahera, o tyle drugi strzał Ilany Izquierdy wymagał rzutu obronnego z nurkowania, by osłonić dalszy róg bramki.

Do tej pory widzieliśmy w turnieju dla USWNT zarówno Naeher, jak i Casey Murphy, ale w niedzielny wieczór Naeher przypomniała wszystkim o swoich umiejętnościach zatrzymywania strzałów. Miała inne agresywne momenty i była gotowa zagrać od razu po wyjęciu z pudełka, aby powalić także singli z Kolumbii. Ponieważ zespół wejdzie do półfinału z Kanadą w środę, powrót do zaplanowanej rotacji na pozycji bramkarza, aby utrzymać dynamikę Nahera przez resztę meczów o Złoty Puchar, może być trudny.

(Zdjęcie: Brad Smith/Getty Images dla USSF)