16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zapaśnik Hall of Fame, Terry Funk, zmarł w wieku 79 lat

Zapaśnik Hall of Fame, Terry Funk, zmarł w wieku 79 lat

Terry Funk, zawodowy zapaśnik Hall of Fame, którego zaciekły styl walki inspirował dziesięciolecia krwawych bójek i zabawnych pojedynków, zmarł w szpitalu niedaleko Phoenix. Miał 79 lat.

W środę ogłoszono jego śmierć Światowa rozrywka wrestlingowa, firmie, w której jego kariera eksplodowała w latach 80-tych. W ogłoszeniu nie podano powodu.

Kariera zapaśnicza Funka, która rozpoczęła się w połowie lat 60. i trwała cztery dekady, zaprowadziła go w całym kraju i na świecie, od grania dla wyprzedanych fanów WWE po zabawianie fanów na rozwijającym się rynku japońskim z All Japan Pro Wrestling. Wkrótce stał się znany jako zaciekły zapaśnik, który używał improwizowanej broni przeciwko swoim przeciwnikom: krzeseł, drabin, drutu kolczastego, nietoperzy, koszy na śmieci i ognia.

W sporcie zbudowanym na występach sportowców grających przesadzone lub wymyślone wersje samych siebie, niezrównana jakość meczów Funka uczyniła go jednym z najbardziej znanych zapaśników swojego pokolenia.

Wiele z jego charakterystycznych klipów pokazuje go w krwawym bałaganie, z długimi, mokrymi włosami zaczesanymi do tyłu, z twarzą krwawiącą od jakiegoś uderzenia, kopnięcia lub strzału z krzesła. Nie miał wyrzeźbionego sześciopaku, jakiego zwykle oczekuje się od zawodowego zapaśnika. Ale jego sylwetka była szeroka, jego chwyt precyzyjny, a jego dzika kreatywność na ringu zapewniła mu szacunek rówieśników.

Terry’ego Funka w 1976 r.kredyt…NIEAA

Ric Flair, emerytowany zawodowy zapaśnik, znany ze swoich krzykliwych strojów i ekstrawaganckiego stylu życia, powiedział w środę Na X, platformie znanej wcześniej jako Twitter, powiedział, że „nigdy nie spotkał kogoś, kto pracuje ciężej” niż Funk. Mick Foley, który również walczył z Funkiem, – powiedział na Facebooku że był „największym zapaśnikiem”, z jakim kiedykolwiek pracował.

Terrence Funk urodził się 30 czerwca 1944 roku w Hammond w stanie Indiana. książka „Pro Wrestling FAQ: Wszystko, co jeszcze trzeba wiedzieć o najzabawniejszym programie na świecie” (2015), autorstwa Briana Solomona. Jego ojciec, Dory Funk Sr., również był zapaśnikiem.

READ  Wokalista Smash Mouth, Steve Harwell, znajduje się pod opieką hospicyjną – NBC Los Angeles

Po tym, jak Dory Sr. zakończył służbę na południowym Pacyfiku podczas II wojny światowej, rodzina przeniosła się do Teksasu, gdzie starszy Funk stał się znanym zapaśnikiem i promotorem.

To w Teksasie wiedza Terry’ego Funka na temat tego sportu pogłębiła się, podobnie jak jego miłość do niego. Zadebiutował w firmie zapaśniczej swojego ojca w 1965 roku.

W 1985 roku dotarł do World Wrestling Federation (obecnie World Wrestling Entertainment). Na WrestleMania II w następnym roku on i jego brat Dory Funk Jr. pokonali Tito Santanę i Junkyard Dog w pojedynku tag team.

W 1989 roku Funk przeniósł się do rywalizującej ligi World Championship Wrestling, gdzie rozegrał jeden z najbardziej znanych meczów w swojej karierze przeciwko Ricowi Flairowi.

20-minutowa walka była walką typu „odchodzę”, w której dwaj mężczyźni bili się i walczyli, aż jeden z nich się poddał. Mecz, obecnie uważany za klasyczny, był pokazem brutalnego realizmu, który przyciągnął fanów do wrestlingu zawodowego, w którym zwycięzca meczu jest ustalany z góry.

Były uderzenia w klatkę piersiową od Flaira, uderzenia w głowę od Funka, wyrzucanie z ringu, bójki na uboczu, ciągnięcie za włosy i powtarzające się krzyki obu zapaśników „Czy chcesz odejść?”

W końcu, kiedy Flair ciął Funka czteronożnym zamkiem, Funk, wijąc się z bólu, powiedział słowa, które sprawiły, że zadzwonił dzwonek meczu: „Poddaję się”.

W 2000 roku, kiedy był po pięćdziesiątce, Funk powrócił do World Championship Wrestling, zdobywając mistrzostwo Stanów Zjednoczonych i pasy WCW Hardcore Title. Jego ostatni mecz w WWE miał miejsce w 2006 roku.

W 2009 roku Terry Funk i Dory Funk Jr. zostali wprowadzeni do WWE Hall of Fame.

Funk zabrał także swój poważny wizerunek do Hollywood. A w 1989 roku zagrał rolę bramkarza w filmie „Road House”, w którym wystąpił Patrick Swayze. Wcześniej grał przerażającą postać Frankie the Struggler w Paradise Alley, dramacie o wrestlingu z 1978 roku, w którym wystąpił Sylvester Stallone.

READ  Patrick Dempsey uznany przez magazyn PEOPLE za najseksowniejszego mężczyznę na świecie – ostateczny termin

Funk poślubił Vicki Weaver w 1964 r. Zmarła w 2019 r. Pozostawił po sobie brata. jego córki, Stacey Cleeney i Brandi Dungan; i troje wnucząt.

W autobiografii pana Funka „Terry Funk: Więcej niż tylko hardkor(2005), pisał o miłych wspomnieniach słuchania, jak jego ojciec mówił o zapasach io tym, jak jego „oczy błyszczały z dumy, kiedy rozmawiali o twardych i szalonych”.

„Kiedy dorastałem, miałem szczęście prowadzić życie gladiatora, życie, które dawało mi historie do opowiedzenia, takie jak te, które słyszałem jako chłopiec” – napisał. „Piraci, milionerzy, królowie i poszukiwacze przygód nie mają na mnie nic! Nie zamieniłbym swojego życia na nikogo.”