6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Yoon nazywa Polskę „strategicznym” partnerem w sektorze obronnym

MADRYT, 29 czerwca (Yonhap) – Prezydent Eun-sook-yol spotkał się w środę z prezydentem RP Andrzejem Dudą i pochwalił „strategiczną” współpracę obu krajów w różnych dziedzinach, w tym obronności.

Podczas spotkania, które odbyło się na marginesie szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Madrycie, obaj przywódcy omówili różne kwestie globalne, w tym pogłębienie współpracy dwustronnej oraz program broni jądrowej Korei Północnej.

„Cieszę się, że nasze stosunki dwustronne zostały pogłębione w strategiczne partnerstwo w różnych dziedzinach, od edukacji i inwestycji infrastrukturalnych po energetykę i obronę, oparte na wzajemnej przyjaźni i zaufaniu” – powiedział Yoon.

Duda wyraził nadzieję, że dzięki ich spotkaniu stosunki zostaną pogłębione.

Yoon wezwał Prezydenta RP do szczególnego zainteresowania około 300 południowokoreańskimi firmami działającymi w Polsce w sektorach elektroniki, akumulatorów samochodowych i IT oraz wyraził zaufanie do ścisłej współpracy obu krajów przy budowie nowego lotniska w Polsce.

Obaj przywódcy postanowili zbadać sposoby współpracy w zakresie nośników energii jądrowej i skroplonego gazu ziemnego w ramach wysiłków na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Yoon wezwał do dalszego zainteresowania i współpracy Polski w programie broni jądrowej Korei Północnej. Duda wyraził poparcie dla starań rządu Korei Południowej o zaprowadzenie pokoju na półwyspie i zobowiązał się do dalszej współpracy z rządem Korei Południowej.

READ  Niemcy i Polska dążą do zabezpieczenia dostaw ropy do rafinerii w Schwedt