21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wzrost liczby miejsc pracy w USA o 303 000 znacznie przekracza oczekiwania

Wzrost liczby miejsc pracy w USA o 303 000 znacznie przekracza oczekiwania

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

W marcu amerykańscy pracodawcy utworzyli 303 000 miejsc pracy, ponieważ odbicie na rynku pracy osłabiło oczekiwania na rychłe obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną i poparło kandydaturę prezydenta Joe Bidena na reelekcję.

Liczby opublikowane w piątek przez Departament Pracy USA były znacznie wyższe niż oczekiwane przez ekonomistów ankietowanych przez Reuters przyrostu miejsc pracy o 200 000 osób, a także wyższe niż te za styczeń i luty.

Stopa bezrobocia spadła do 3,8 proc. wobec oczekiwań na poziomie 3,9 proc.

Dane te pojawiają się w momencie, gdy Rezerwa Federalna rozważa, kiedy rozpocząć obniżanie stóp procentowych z obecnego zakresu od 5,25 do 5,5 procent.

Rentowność obligacji wzrosła po publikacji, ponieważ inwestorzy wycofali się z zakładów, że Fed trzykrotnie obniży stopy procentowe w tym roku. Rentowność dwuletnich bonów skarbowych, która zmienia się wraz z oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych, wzrosła w ciągu dnia o 0,08 punktu procentowego do 4,72 proc.

Rynki kontraktów futures wskazują obecnie na około 60% szans na pierwszą obniżkę stóp procentowych do czerwca, w porównaniu z ponad 70% przed piątkowymi danymi.

„Jasne jest, że Fed nie zamierza wkrótce obniżyć stóp procentowych, biorąc pod uwagę tak silne i fundamentalne miejsca pracy w przyszłym tygodniu [consumer price index] „Prawdopodobnie pozostanie gorąco” – powiedział James Knightley, główny ekonomista międzynarodowy w ING.

Liczby te dodają skrzydeł Bidenowi, który intensyfikuje swoją kampanię na rzecz odzyskania Białego Domu, przechwalając się swoimi znakomitymi wynikami w zakresie tworzenia miejsc pracy. Jednak sondaże wykazały, że wyborcy byli niezadowoleni z jego wyników gospodarczych, głównie ze względu na wysoką inflację podczas jego pierwszej kadencji.

Dobre dane dotyczące zatrudnienia i wyższe niż oczekiwano dane o inflacji w ostatnich miesiącach skłoniły Rezerwę Federalną do zasygnalizowania, że ​​nie ma pośpiechu z rozpoczęciem obniżania stóp procentowych.

W tym tygodniu prezes Rezerwy Federalnej Jay Powell powiedział, że perspektywy gospodarcze „nie zmieniły się zasadniczo”. Dodał jednak, że potrzebuje „większej pewności”, że inflacja spadnie do docelowej wartości banku centralnego na poziomie 2 procent, zanim obniży stopy procentowe, twierdząc, że jest „czas” na ocenę tej decyzji.

„Trudno spojrzeć na ten raport i stwierdzić, że gospodarka musi obniżyć stopy procentowe. Ale Fed stwierdził, że chce obniżyć stopy procentowe”, powiedział Dean McKee, główny ekonomista w Point72.

„Nie sądzę, żeby to znacząco zmniejszało szanse na obniżkę stóp procentowych przez Fed w czerwcu, ponieważ Fed stwierdził, że to zależy od danych o inflacji” – dodał i dodał, że Powell nie widzi silnego rynku pracy ingerującego w obniżki stóp procentowych, o ile inflacja spadnie.

Ekonomiści ostrzegali, że miesięczne dane dotyczące zatrudnienia mogą z czasem ulec znacznej rewizji, ale zmiany wprowadzone w styczniu i lutym w marcowym raporcie spowodowały utworzenie łącznie 22 000 miejsc pracy, co wzmacnia obraz silniejszego rynku pracy.

Miesięczny raport o zatrudnieniu będzie coraz ważniejszy dla szans Bidena na reelekcję w miarę zbliżania się listopadowego głosowania.

„Dzisiejszy raport stanowi kamień milowy na drodze do powrotu Ameryki” – powiedział Biden przed wizytą w Baltimore w stanie Maryland, gdzie w zeszłym miesiącu zawalenie się mostu spowodowało śmierć sześciu pracowników w jednym z największych portów handlowych na wschodnim wybrzeżu.

Biden dodał, że od czasu objęcia urzędu w amerykańskiej gospodarce powstało ponad 15 milionów miejsc pracy. „Oznacza to, że 15 milionów ludzi więcej może cieszyć się godnością i szacunkiem, jakie wiążą się z wypłatą” – dodał.

Wzrost zatrudnienia był szczególnie silny w sektorach opieki zdrowotnej, wypoczynku, hotelarstwa i budownictwa, a także na stanowiskach rządowych. W zeszłym miesiącu średnie tygodniowe zarobki i przepracowana liczba godzin nadal rosły.

Odrębne badanie gospodarstw domowych wykazało wzrost liczby osób na rynku pracy w USA o 469 000 oraz wzrost wskaźnika aktywności zawodowej. Ekonomiści twierdzą, że wzmocni to również argumenty Fed za opóźnianiem obniżek stóp procentowych.

„Niezwykła siła amerykańskiego rynku pracy, utrzymująca się uparta inflacja i ciągłe łagodzenie warunków finansowych podważają argumenty za rychłymi obniżkami stóp procentowych” – powiedział Eswar Prasad, profesor ekonomii na Uniwersytecie Cornell.

„Fed ma ten luksus czekania na złagodzenie polityki pieniężnej, ale jest również ograniczony przez sztywną dynamikę inflacji, co sprawia, że ​​bardzo trudno jest przewidzieć idealny moment na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych” – dodał.

READ  Elon Musk nie ma pojęcia, co robi na Twitterze - Aktualności