24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wysoko nad nami są duchy o kolorach pochodzących z kosmosu

Wysoko nad nami są duchy o kolorach pochodzących z kosmosu

W czerwcu 2019 r. naukowcy w Hiszpanii wyruszyli na poszukiwanie duchów nawiedzających niebo nad Morzem Śródziemnym. Te zielone pasma, tańczące nad różowo-czerwonymi błyskawicami, na niezwykle dużych wysokościach podczas burz, odkryto dopiero w maju tego roku. Czym oni byli? Jedynym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest wybranie jednego.

Byłoby to jednak irytujące zadanie. Duchy te mają trafną nazwę: trudno je zobaczyć gołym okiem i pojawiają się w ciągu zaledwie jednego uderzenia serca kilkadziesiąt mil nad powierzchnią Ziemi.

„Widzenie ducha jest naprawdę trudne” – powiedział. Maria Passas Faropracownik naukowy Instytutu Astrofizyki w Andaluzji w Hiszpanii.

Ale 21 września 2019 roku w końcu udało im się uchwycić jednego za pomocą specjalistycznego aparatu: zielonego ducha migającego na koronie wirującej błyskawicy w kolorze fuksji w kształcie meduzy 50 mil nad poziomem morza. Po rozwikłaniu różnych długości fal światła emitowanego przez ducha naukowcy odkryli jego skład pierwiastkowy.

W badaniu opublikowanym we wtorek w czasopiśmie Komunikacja przyrodniczaDoktor Passas-Faro i jej współpracownicy ujawnili, że blada szmaragdowa skóra ducha powstała częściowo od wzbudzonego tlenu, podobnie jak zielona poświata zorzy polarnej; Azot również odgrywa rolę.

Ale głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego był inny pierwiastek: żelazo. Było to zaskoczeniem, ponieważ ostatecznie metal został dostarczony z kosmosu.

Lepsze zrozumienie duchów i innych bytów, takich jak efemeryczne błyskawice, mogłoby pomóc naukowcom wyjaśnić trudną do rozwiązania chemię i fizykę górnych warstw atmosfery ziemskiej.

„Wewnątrz burz i nad nimi tańczą warstwy metalu” – powiedziała dr Passas-Faro.

Duchy to rodzaj przejściowego zdarzenia świetlnego, w skrócie TLE Po raz pierwszy została opisana przez naukowców w 1989 roku. Może zawierać TLE Strzelanie do niebieskich samolotów Wyłaniające się z chmur burzowych, a także cynobrowej błyskawicy w górnych warstwach powietrza, która może przybierać różne formy, takie jak marchewki i meduzy, i jest znana jako duch.

READ  Antropocen księżycowy: Ludzie mogli rozpocząć nowy okres geologiczny na Księżycu

Padaczka płata skroniowego „jest jak fajerwerki” – stwierdziła dr Passas-Faro. Niewiele o nich wiadomo, zwłaszcza o duchach, z których pierwszy widziano podczas upiornej burzy nad Oklahomą w maju 2019 r.

Aby uchwycić ich ducha, jej zespół skierował kamerę spektroskopową – która może wykorzystywać światło do potwierdzenia składu chemicznego – w górne warstwy atmosfery z miejsca obserwacyjnego w Castellgalli w Hiszpanii. Wszystko, co mogą zrobić, to czekać, aż pojawią się burze goblinów, trzymać kciuki i mieć nadzieję, że przynajmniej jeden duch zostanie na chwilę ozdobiony duchem, a jego aparat będzie skierowany we właściwe miejsce.

W końcu znaleźli jednego trzepoczącego na meduzie.

„To była kwestia szczęścia” – powiedziała dr Passas-Faro.

Silnik ten był napędzany głównie pozaziemskim żelazem, a nie tlenem atmosferycznym. Kamera ujawniła także obecność niklu, sodu i krzemu. Złożona zupa chemiczna odpowiedzialna za tego ducha dodała nawet żółto-pomarańczowy odcień jego zielonemu blaskowi.

Wszystkie te pierwiastki często pochodzą z mikrometeorytów i cząstek pyłu z głębi kosmosu, które niemal bez przerwy opadają do górnych warstw atmosfery. Oznacza to, że duchy można skutecznie postrzegać jako gości międzyplanetarnych.

Niektórzy badacze stwierdzili jednak, że z wyników nowego badania nie należy wyciągać zbyt wielu wniosków.

„Relikty mineralne są interesujące, ale ostrzegam, że było to tylko jedno wydarzenie” – powiedział. Chrisa Vagaskiego, badacz z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, nie był zaangażowany w nowe prace. Aby dowiedzieć się, czy wszystkie duchy są duchami o mocy żelaza, dodał: „byłoby miło zobaczyć wyniki dla wielu duchów”.

Nie ma wątpliwości, że polowanie na duchy i inne TLE będzie kontynuowane – głównie dlatego, że duchy te są z natury zwodnicze.

„To naprawdę niewiarygodne, gdy pomyślisz, że podczas burzy dzieje się o wiele więcej, niż możesz zobaczyć i usłyszeć” – powiedział dr Vagaski.

READ  Ziemia wygląda niesamowicie w pełnym widoku z satelity NOAA-21 | Kino