30 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kepler odkrywa niesamowity system składający się z siedmiu superziemi

Kepler odkrywa niesamowity system składający się z siedmiu superziemi

Koncepcja artysty przedstawiająca dwie z siedmiu odkrytych planet krążących wokół gwiazdy podobnej do Słońca. System nazwany Kepler-385 został zidentyfikowany na podstawie danych z misji NASA Kepler. Źródło zdjęcia: NASA/Daniel Rutter

NASADane z teleskopu Keplera NASA ujawniły nowy układ nazwany Kepler-385, który obejmuje siedem dużych, gorących planet krążących wokół gwiazdy nieco większej i gorętszej od naszego Słońca.

Trwające badania danych z wycofanego z użytku kosmicznego teleskopu Keplera odsłoniły układ siedmiu niezwykle gorących planet: każda z nich w każdym regionie kąpie się w większej ilości ciepła promieniowania od swojej gwiazdy macierzystej niż jakakolwiek inna planeta w naszym Układzie Słonecznym. W przeciwieństwie do któregokolwiek z naszych bezpośrednich sąsiadów, siedem planet w tym układzie, zwanych Kepler 385, jest większych, ale mniejszych od Ziemi. Neptun. Jest to jeden z niewielu znanych układów planetarnych, w którym znajduje się więcej niż sześć potwierdzonych planet lub kandydatów na planety. System Kepler-385 jest jednym z najważniejszych osiągnięć A Nowy katalog Keplera Zawiera około 4400 kandydatów na planety, w tym ponad 700 układów wieloplanetarnych.

Dokładne katalogowanie egzoplanet

„Stworzyliśmy najdokładniejszą jak dotąd listę kandydatów na planety Keplera i ich charakterystykę” – powiedział Jack Lessauer, naukowiec w Centrum Badawczym Ames w Kalifornii w Dolinie Krzemowej i główny autor artykułu prezentującego nowy katalog. „Misja Keplera NASA odkryła większość znanych egzoplanet, a nowy katalog umożliwi astronomom lepsze poznanie ich właściwości”.

układu Kepler-385

W nowym katalogu kandydatów na planety odkrytych przez należący do NASA kosmiczny teleskop Kepler ujawniono grafiki koncepcyjne układu siedmiu planet Kepler-385. Źródło zdjęcia: NASA/Daniel Rutter

W centrum układu Kepler-385 znajduje się gwiazda podobna do Słońca, która jest około 10% większa i 5% gorętsza od Słońca. Dwie planety wewnętrzne, obie nieco większe od Ziemi, są prawdopodobnie skaliste i mogą mieć cienką atmosferę. Pozostałe pięć planet jest większych – każda o promieniu około dwukrotnie większym od Ziemi – i oczekuje się, że będą otoczone gęstą atmosferą.

Zaawansowana analiza danych i ciągłe odkrycia

Możliwość tak szczegółowego opisania właściwości układu Kepler-385 stanowi świadectwo jakości najnowszego katalogu egzoplanet. Podczas gdy ostateczne katalogi misji Keplera skupiały się na tworzeniu ulepszonych list umożliwiających pomiar częstości występowania planet wokół innych gwiazd, niniejsze badanie skupia się na stworzeniu kompleksowej listy, która dostarcza dokładnych informacji o każdym z układów, umożliwiając odkrycia takie jak Kepler-385.

Nowy katalog wykorzystuje ulepszone pomiary właściwości gwiazd i dokładniej oblicza ścieżkę każdej planety przechodzącej przez gwiazdę macierzystą. Ta kombinacja pokazuje, że gdy gwiazda ma kilka tranzytujących planet, zwykle mają one więcej orbit kołowych, niż gdyby gwiazda miała tylko jedną lub dwie.

Początkowe obserwacje Keplera zakończyły się w 2013 r., po czym nastąpiła misja rozszerzonego teleskopu o nazwie K2, która trwała do 2018 r. Dane zebrane przez Keplera w dalszym ciągu ujawniają nowe odkrycia na temat naszej galaktyki. Ponieważ misja pokazała nam już, że planet jest więcej niż gwiazd, to nowe badanie daje bardziej szczegółowy obraz wyglądu każdej z tych planet i ich głównych układów, dając nam lepszy obraz wielu światów poza naszym Układem Słonecznym.

Artykuł badawczy „Zaktualizowany katalog kandydatów na planety Keplera: skupienie się na rozdzielczości i okresach orbitalnych” zostanie wkrótce opublikowany w czasopiśmie Dziennik nauk planetarnych.

Odniesienie: „Zaktualizowany katalog kandydatów na planety Keplera: nacisk na rozdzielczość i okresy orbitalne” autorstwa Jacka J. Lessauera, Jasona F. Rowe’a, Daniela Gontova Huttera, Daniela C. Fabbriki, Eric B. Ford, Darren Ragozin, Jason H. Stephen i Kadri M. systemowy, akceptowalny, Dziennik nauk planetarnych.
arXiv:2311.00238

READ  Sonda NASA Mars Insight otrzyma jeszcze kilka tygodni operacji naukowych