29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Pierwsze światło” – prowadzony przez NASA eksperyment z falami atmosferycznymi wykonał pierwsze zdjęcia mezosfery

„Pierwsze światło” – prowadzony przez NASA eksperyment z falami atmosferycznymi wykonał pierwsze zdjęcia mezosfery

Wizja artystyczna przedstawiająca AWE mapującą właściwości globalnych fal grawitacyjnych w mezosferze. Źródło: NASA

NASAW ramach eksperymentu z falami atmosferycznymi (AWE) wykonano niedawno pierwsze zdjęcia mezosfery z jej położenia na powierzchni Księżyca. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna). AWE został zainstalowany na stacji kosmicznej 18 listopada, a wstępne polecenia zostały wysłane do instrumentu 20 listopada. Niedawno wykonane pierwsze obrazy, czyli obrazy „pierwszego światła”, stanowią kamień milowy potwierdzający, że urządzenie działa zgodnie z projektem i przeznaczeniem. Działa zgodnie z oczekiwaniami.

AWE zapewnia obserwacje atmosferycznych fal grawitacyjnych (AGW) na skalę globalną w mezopauzie, 87 kilometrów nad Ziemią. Gdy badacze będą w stanie przeanalizować obserwacje AWE, będą mogli zbadać, w jaki sposób AGW powstają w wyniku zdarzeń atmosferycznych na Ziemi i są transportowane przez atmosferę ziemską. Pomoże nam to również zrozumieć szerszą rolę AGW w górnych warstwach atmosfery, znanych jako jonosfera, termosfera i mezosfera, oraz ich wpływ na pogodę kosmiczną.

Pierwsze obrazy na żywo z narzędzia AWE

Dyrektor ds. systemów naziemnych i operacji misyjnych AWE, Pedro Sevilla z Solar Dynamics Laboratory (SDL), wraz z honorowym głównym badaczem Michaelem Taylorem i głównym badaczem Ludgerem Schirlisem z College of Science na Uniwersytecie Stanowym Utah, obserwowali niektóre z pierwszych obrazów na żywo z sondy Instrument AWE. Został wysłany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do Centrum Operacji Misyjnych AWE w SDL. Źródło: SDL/Allison Beals

Eksperyment z falami atmosferycznymi (AWE) NASA to najnowocześniejsza inicjatywa w zakresie badań kosmicznych, skupiająca się na badaniu atmosferycznych fal grawitacyjnych. Fale te odgrywają kluczową rolę w dynamice atmosfery ziemskiej, szczególnie w górnych warstwach, takich jak mezosfera, jonosfera i termosfera. AWE działa ze swojej wyjątkowej lokalizacji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Jednym z głównych celów AWE jest obserwacja i analiza atmosferycznych fal grawitacyjnych (AGW) w okresie mezopauzy, który znajduje się około 87 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Badając te fale, projekt AWE ma na celu pogłębienie naszej wiedzy o tym, w jaki sposób zdarzenia atmosferyczne na powierzchni Ziemi generują te fale oraz w jaki sposób rozprzestrzeniają się one w górnych obszarach atmosfery i wpływają na nie. Badania te są niezbędne do zrozumienia szerszego wpływu AGW na system jonosfery, termosfery i mezosfery, szczególnie w odniesieniu do skutków pogody kosmicznej, które mają wpływ na działanie satelitów i systemy łączności.

READ  Najsilniejsze pola magnetyczne we wszechświecie mogą występować tu, na Ziemi: ScienceAlert

AWE jest kierowany przez Ludgera Shirlisa na Uniwersytecie Stanowym Utah w Logan i zarządzany przez Biuro Programu Explorers w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt w stanie Maryland. Laboratorium Dynamiki Kosmicznej Uniwersytetu Stanowego Utah zbudowało instrument AWE i zapewnia centrum operacyjne misji.