30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wysoki lądownik: amerykańska misja księżycowa zmierza w kierunku ognistej zagłady

Wysoki lądownik: amerykańska misja księżycowa zmierza w kierunku ognistej zagłady

  • Napisane przez Jonathana Amosa
  • Reporter naukowy

Skomentuj zdjęcie,

Sokół wędrowny patrzy w stronę półksiężyca Ziemi, w prawym górnym rogu

Amerykańska firma, która miała nadzieję wylądować na Księżycu, w nadchodzących godzinach powróci ze swoją misją do domu.

Astrobotic twierdzi, że jego statek kosmiczny Peregrine zostanie skierowany tak, aby ponownie wszedł w atmosferę ziemską i spłonął.

W zeszłym tygodniu lądownik doznał poważnego wycieku paliwa wkrótce po wystrzeleniu z Florydy na rakiecie Vulcan.

Chociaż inżynierom udało się ustabilizować sytuację, utrata utleniacza oznaczała, że ​​nigdy nie będzie możliwa próba bezpiecznego lądowania na powierzchni Księżyca.

Firma Astrobotic z siedzibą w Pittsburghu zdecydowała się pozbyć pojazdu, zamiast pozostawiać go błąkającego się bez celu w przestrzeni kosmicznej, stwarzając ryzyko kolizji.

„Astrobotic umieścił statek kosmiczny Peregrine w celu bezpiecznego i kontrolowanego powrotu na Ziemię nad odległym obszarem na południowym Pacyfiku. Zespół stale monitoruje naszą analizę ponownego wejścia na Ziemię za pomocą [the US space agency, Nasa]„, podała firma w swojej najnowszej aktualizacji misji.

„Spodziewamy się, że ponowne wejście nastąpi około godziny 16:00 w czwartek, 18 stycznia EST (21:00 GMT).”

Celem Astrobotic było wysłanie pięciu instrumentów NASA na powierzchnię Księżyca w celu zbadania lokalnego środowiska, zanim astronauci powrócą na powierzchnię pod koniec tej dekady.

Gdyby Peregrine zdołał pomyślnie wylądować, byłaby to pierwsza amerykańska misja, której się to udało od pół wieku, i pierwszy prywatny projekt, któremu udało się tego dokonać.

Do tej pory lądowanie na Księżycu udało się jedynie agencjom rządowym ze Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego, Chin i Indii.

Ale Astrobotic może się pocieszyć tym, co udało mu się osiągnąć w trudnej sytuacji.

Skomentuj zdjęcie,

Grafika: Jak Astrobotic przedstawia sokoła wędrownego na powierzchni Księżyca

Inżynierom udało się zdiagnozować, co jest nie tak z Peregrinem, a następnie podtrzymać życie w lądowniku w stopniu znacznie przekraczającym to, co początkowo wydawało się możliwe.

„Eksploracja kosmosu to nauka, szczególnie na tym etapie, i nie powinniśmy postrzegać tego jako porażki, powinniśmy to postrzegać jako niesamowity sukces inżynieryjny” – powiedziała Sian Cleaver, dyrektor ds. przemysłowych europejskiego działu serwisowego Airbusa. Program BBC Today.

Dodała: „W pewnym momencie wydawało się, że ta misja jest skazana na niepowodzenie, ale zespołowi inżynierów i naukowców udało się współpracować, rozwiązać problemy, przywrócić część możliwości statku kosmicznego i ostatecznie skierować go na Ziemię”. „Myślę, że to naprawdę imponujące”.

„Wiele możemy z tego wyciągnąć, ale ostatecznie podróże kosmiczne są trudne i widzimy to tutaj”.

Przyczyną usterki był wyciek paliwa z pękniętego zbiornika utleniacza. Generowało to ciąg, obracając łazik i uniemożliwiając mu ciągłe kierowanie paneli słonecznych w stronę słońca, co jest niezbędne do utrzymania zasilania.

Zespół Astrobotic użył silników odrzutowych na Peregrine, aby przywrócić stabilną orientację, ale to oczywiście pochłonęło więcej szybko wyczerpującego się utleniacza.

Jednakże ładunki na pokładzie zostały aktywowane, co potwierdziło ich zdolność do działania w przestrzeni kosmicznej, a niektóre z nich były w stanie zebrać dane, takie jak charakter środowiska radiacyjnego między Ziemią a Księżycem.

Zgłoszono, że narzędzie dobrze radzi sobie w testach rozciągania. Technologia powinna mieć możliwość ponownego latania podczas późniejszych misji księżycowych.

Źródło obrazu, Intuicyjne maszyny

Skomentuj zdjęcie,

Intuitive Machines to kolejna amerykańska firma, która podejmie próbę miękkiego lądowania na Księżycu

Astrobotic jest pierwszą z trzech amerykańskich firm, która w tym roku wysłała lądownik na Księżyc w ramach nowego partnerstwa publiczno-prywatnego z NASA.

Agencja kupuje usługi transportowe od firmy z Pittsburgha oraz dwóch innych firm – Intuitive Machines i Firefly. Razem trio zaplanowało sześć misji na powierzchnię Księżyca w 2024 roku.

Astrobotic ma podjąć drugą próbę w drugiej połowie roku, kiedy będzie próbował wylądować łazikiem NASA o nazwie Viper. Pierwsza próba Intuitive Machines z siedzibą w Houston prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym miesiącu. Sonda Nova-C zostanie skierowana w stronę południowego bieguna Księżyca.

Wcześniej japońska agencja kosmiczna podejmie próbę bezpiecznego wylądowania w pobliżu subtropikalnego krateru wulkanu zwanego Shiule. Wydarzenie zaplanowano na piątek o godzinie 15:20 GMT.

READ  Sweet Pandu Song, największe drzewo na ziemi