5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyjaśnienie: „Neutralna” Europa wycofuje się, gdy NATO przygotowuje się do ekspansji

Wyjaśnienie: „Neutralna” Europa wycofuje się, gdy NATO przygotowuje się do ekspansji

Berlin (AFP) – Finlandia i Szwecja podejmują kroki w celu przystąpienia do NATO podczas wojny Rosji na UkrainieWygląda na to, że lista „neutralnych” lub niezaangażowanych krajów w Europie będzie się kurczyć.

Podobnie jak dwa kraje skandynawskie, inne kraje przystąpiły do ​​Unii Europejskiej za obiecaną jedność gospodarczą i polityczną, nie opowiadając się po żadnej ze stron w podziale między Wschodem a Zachodem, który utrzymywał się po zakończeniu zimnej wojny.

Jednak obawy o bezpieczeństwo związane z trwającą rosyjską inwazją na Ukrainę zmieniły rachunek niezaangażowanych Finlandii i Szwecji i skłoniły inne tradycyjne „neutralne” kraje do ponownego przemyślenia, co ten termin naprawdę dla nich oznacza. Finlandia ogłosiła w niedzielę, że chce wstąpić do NATOSzwecja mogłaby pójść w ich ślady, ponieważ opinia publiczna w każdym z krajów skandynawskich optowała za członkostwem.

Chociaż członkowie UE zobowiązują się do wzajemnej obrony w przypadku ataku z zewnątrz, zobowiązanie pozostało w dużej mierze na papierze, ponieważ siła NATO przyćmiewa koncepcje obrony zbiorowej w bloku.

Jednak Turcja wciąż może oblać ambicje NATO zarówno dla Finlandii, jak i Szwecji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, którego kraj jest członkiem NATO, powiedział, że jego rząd „nie popiera” tego pomysłu ze względu na rzekome wsparcie Północy dla bojowników kurdyjskich i innych uważanych przez Turcję za terrorystów.

„To jest podstawowa rzecz w neutralności: oznacza ona różne rzeczy dla różnych ludzi” – powiedział historyk Samuel Kruzinga z Uniwersytetu w Amsterdamie.

Oto spojrzenie na niektóre kraje, które zachowały „neutralność” w swoim prawie lub ogólnie uważały się za neutralne w konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi, Rosją i ich filiami. Austria, Irlandia, Cypr i Malta są członkami Unii Europejskiej, które nie przystąpiły do ​​NATO, a Szwajcaria została pominięta.

Szwajcaria

Prawdopodobnie najsłynniejszy neutralny kraj w Europie, Szwajcaria zachowała neutralność w swojej konstytucji, a szwajcarscy wyborcy podjęli decyzję o pozostaniu poza Unią Europejską kilkadziesiąt lat temu. Jednak jej rząd w ostatnich tygodniach robił wszystko, co w jego mocy, aby wyjaśnić koncepcję neutralności po tym, jak stał za sankcjami UE wobec Rosji – a szwajcarska neutralność jest obecnie analizowana w lokalnych mediach niemal codziennie.

READ  Japonia szuka zaginionej łodzi wycieczkowej z 26 osobami na pokładzie

Jest niewielka szansa, że ​​Szwajcaria odejdzie od swojej neutralności: jej rząd już zwrócił się do Niemiec, aby nie przekazywały na Ukrainę szwajcarskiego sprzętu wojskowego.

Prawicowa partia populistyczna, która ma największy blok mandatów w parlamencie, niechętnie podejmowała dalsze działania przeciwko Rosji, a Szwajcarzy chcą chronić swoją rolę mediatora w rywalizujących narodach oraz centrum działań humanitarnych i praw człowieka akcja. Neutralność pomaga doskonalić tę reputację.

Austria

Neutralność Austrii jest kluczowym elementem jej nowoczesnej demokracji: jako warunek opuszczenia kraju przez siły alianckie i odzyskania niepodległości w 1955 r. Austria ogłosiła się neutralnością militarną.

Od początku wojny rosyjskiej na Ukrainie kanclerz Karl Nahammer zachował równowagę w odniesieniu do pozycji Austrii. Podkreślił, że kraj nie ma planów zmiany postawy bezpieczeństwa, deklarując jednocześnie, że neutralność militarna niekoniecznie oznacza neutralność moralną – i że Austria zdecydowanie potępiła działania Rosji na Ukrainie.

Irlandia

Neutralność Irlandii zawsze była trochę szarą strefą. Premier Michael Martin podsumował stanowisko kraju na początku tego roku następująco: „Nie jesteśmy neutralni politycznie, ale jesteśmy neutralni militarnie”.

Wojna na Ukrainie wznowiła debatę o znaczeniu neutralności Irlandii. Irlandia nałożyła sankcje na Rosję i wysłała Ukrainie nieśmiercionośną pomoc w odpowiedzi na inwazję.

Irlandia uczestniczy w grupach bojowych Unii Europejskiej – w ramach wysiłków bloku na rzecz koordynacji swoich armii.

Kruzinga, który współtworzył książkę Cambridge History of World I War I poświęconą neutralności, zasugerował, że im bardziej podobne jest członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, tym lepiej blok będzie „przedstawiał się jako potęga geopolityczna”.

Malta

Konstytucja Malty stwierdza, że ​​mała śródziemnomorska wyspa jest oficjalnie neutralna, przestrzegając polityki „nieprzymierzenia i odmowy udziału w jakimkolwiek sojuszu wojskowym”. Sondaż na zlecenie Departamentu Stanu, opublikowany na dwa tygodnie przed rosyjską inwazją, wykazał, że zdecydowana większość respondentów popiera neutralność – a tylko 6% jest jej przeciwnych.

READ  Były mistrz NBA zmienia sposób, w jaki buduje świat, aby walczyć z kryzysem klimatycznym

Prezydent Irlandii Michael Higgins podkreślił podczas oficjalnej wizyty ideę „pozytywnej” neutralności, poinformował w środę Times of Malta, dołączając do prezydenta Malty George’a Villi w potępieniu wojny na Ukrainie.

Cypr

Stosunki Cypru ze Stanami Zjednoczonymi gwałtownie wzrosły w ciągu ostatniej dekady, ale jakakolwiek idea członkostwa w NATO wciąż jest nie do przyjęcia — przynajmniej na razie.

Szef podzielonego etnicznie narodu wyspiarskiego powiedział w sobotę, że jest „za wcześnie”, aby w ogóle rozważać taki ruch, który niezmiennie spotkałby się z silnym sprzeciwem Turcji.

Wielu Cypryjczyków – zwłaszcza należących do lewicy – ​​nadal obwinia NATO za faktyczny podział wyspy po inwazji sił tureckich w połowie lat 70. XX wieku. Turcja w tym czasie była członkiem NATO – a sojusz nie zrobił nic, aby zapobiec akcji wojskowej.

Wielka Brytania, członek Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), ma dwie suwerenne bazy wojskowe na Cyprze, w których znajduje się wyrafinowany serwis podsłuchowy wschodniego wybrzeża współpracujący z personelem amerykańskim.

Cypr również chce zachować pozory neutralności i zezwolił rosyjskim okrętom na uzupełnianie zaopatrzenia w portach cypryjskich, choć koncesja ta została zawieszona po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

___

Menelaus Hadjicostis w Nikozji na Cyprze; Jill Lawless z Londynu; Emily Schulthes z Wiednia; i Francis Demilio z Rzymu przyczynili się do powstania tego raportu.