30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czołowi dyplomaci rosyjscy i ukraińscy spotykają się po raz pierwszy od inwazji

Czołowi dyplomaci rosyjscy i ukraińscy spotykają się po raz pierwszy od inwazji

  • Ministrowie spraw zagranicznych Ławrow i Kuliba spotykają się w Turcji
  • Ankara liczy na „punkt zwrotny”, ale oczekiwania są niejasne

ANTALYA, Turcja (Reuters) – Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy spotkali się w czwartek w Turcji podczas pierwszych rozmów wysokiego szczebla między tymi dwoma krajami od czasu inwazji Moskwy na sąsiada, która, jak liczy Ankara, będzie punktem zwrotnym w konflikcie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba złagodził oczekiwania dotyczące porozumienia o zawieszeniu broni lub innych rezultatów spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Nagrania telewizyjne ukazywały delegacje rosyjską i ukraińską siedzące przy stołach naprzeciwko siebie, po obu stronach delegacji z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu na czele.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosyjska inwazja spowodowała przesiedlenie ponad dwóch milionów ludzi w czasie, który Organizacja Narodów Zjednoczonych określa jako najszybszy kryzys humanitarny w Europie od czasów II wojny światowej. Czytaj więcej

Przed rozmowami Kuleba wezwał Ławrowa, by zwrócił się do niej „w dobrej wierze, a nie z perspektywy propagandy”. Czytaj więcej

„Powiem szczerze, że moje oczekiwania wobec rozmów są niskie” – powiedział Kuleba w oświadczeniu wideo w środę. „Jesteśmy zainteresowani zawieszeniem broni i wyzwoleniem naszych ziem, a trzeci punkt to rozwiązanie wszystkich problemów humanitarnych” – dodał.

Moskwa stwierdziła, że ​​wszystkie jej żądania – w tym o neutralność Kijowa i rezygnację z aspiracji do członkostwa w NATO – muszą zostać spełnione, aby zakończyć ofensywę.

Delegacje z obu krajów odbyły w przeszłości trzy rundy rozmów, dwie na Białorusi i jedną na Ukrainie. Pomimo pewnych pozytywnych oznak dotyczących ustaleń humanitarnych negocjacje te przyniosły niewielki skutek.

Moskwa opisuje swoje wtargnięcie jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i wydalenie przywódców, których nazywa „neo-nazistami”. Kijów i jego zachodni sojusznicy odrzucają to jako bezpodstawną wymówkę do prowadzenia niesprowokowanej wojny z 44-milionową demokracją.

READ  Członek izraelskiego gabinetu wojennego Gantz powiedział, że zrezygnuje bez nowego planu wojennego

Saldo indyka

Czwartkowe spotkanie odbyło się na marginesie forum dyplomatycznego w południowotureckiej prowincji Antalya.

To „krok naprzód” i może doprowadzić do eskalacji dyplomacji na wyższych szczeblach w Moskwie, powiedział Mustafa Aydin, profesor na uniwersytecie Kadir Has w Stambule.

„Rosja nie jest jeszcze bliska osiągnięcia pokoju, choć powoli zmienia swoje stanowisko” – powiedział. „Jego początkowo bezkompromisowa postawa powoli ustępuje pozycji negocjacyjnej, aczkolwiek jeszcze niewystarczającej, aby osiągnąć wymierny wynik”.

Turcja, która dzieli granice morskie z Rosją i Ukrainą na Morzu Czarnym i ma dobre stosunki z obiema stronami, nazwała rosyjską inwazję niedopuszczalną i wezwała do pilnego zawieszenia broni, ale sprzeciwiła się sankcjom wobec Moskwy.

Nawiązując bliskie stosunki z Rosją w dziedzinie energetyki, obronności i handlu oraz polegając w dużym stopniu na rosyjskich turystach, Turcja sprzedawała również drony na Ukrainę, ku rozczarowaniu Moskwy.

Cavusoglu powiedział, że Ławrow i Kuleba poprosili o udział w rozmowach w czwartek, dodając, że ma nadzieję, że spotkanie będzie „punktem zwrotnym”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Jay Faulconbridge w Londynie i Caesar, Pearson Altayle i Darren Butler w Stambule. Montaż dokonali Jonathan Spicer, Cynthia Osterman i Dominic Evans

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.