16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wybory w Izraelu: Netanjahu chce powrócić, gdy wyborcy udają się do urn w piątych wyborach w ciągu czterech lat

Wybory w Izraelu: Netanjahu chce powrócić, gdy wyborcy udają się do urn w piątych wyborach w ciągu czterech lat


Jerozolima
CNN

Izraelczycy chodzą do urn We wtorek po raz piąty w ciągu czterech lat as Izrael Przeprowadź kolejne wybory krajowe, aby zakończyć trwający polityczny impas.

Po raz pierwszy od 13 lat ex Premier Benjamin Netanjahu Nie zajmowanie stanowiska osoby zasiedziałej. Bibi, jak jest powszechnie znany w Izraelu, ma nadzieję wrócić do władzy jako szef radykalnie prawicowej koalicji, podczas gdy centrowy tymczasowy premier Yair Lapid ma nadzieję, że pełniąca funkcję premiera pomoże mu utrzymać się na miejscu.

Netanjahu wydał surowe ostrzeżenie, gdy głosował we wtorek rano.

Zapytany przez CNN o jego obawy, że poprowadzi skrajnie prawicowy rząd, jeśli wróci do urzędu, Netanjahu odpowiedział wyraźnym odniesieniem do partii Ra’am, która w zeszłym roku przeszła do historii, stając się pierwszą w historii arabską partią, która dołączyła do izraelskiej partii. koalicja rządowa. .

Nie chcemy rządu z Bractwem Muzułmańskim, który wspiera terroryzm, zaprzecza istnieniu Izraela i jest bardzo wrogo nastawiony do Stanów Zjednoczonych. To właśnie osiągniemy – powiedział Netanjahu CNN po angielsku w swoim lokalu wyborczym w Jerozolimie.

Lapid, który ma nadzieję, że on i jego polityczni sojusznicy przeciwstawią się oczekiwaniom sondażowym i utrzymają władzę, oddał we wtorek swój głos w Tel Awiwie z przesłaniem do wyborców: „Dzień dobry, głosujcie mądrze. Głosujcie na państwo Izrael, przyszłość naszego dzieci i ogólnie nasza przyszłość.” Nazwa partii Lapid, Yesh Atid, oznacza „przyszłość”.

Kraj był na dobrej drodze do osiągnięcia najwyższej frekwencji w wyborach od 1999 roku. Centralna Komisja Wyborcza podała, że ​​do popołudnia frekwencja wyniosła 47,5%, czyli o ponad pięć punktów więcej niż w tym samym czasie w poprzednim głosowaniu.

Podjęto silne wysiłki, aby wycofać się z głosowania przed wtorkiem, gdy Netanjahu szturmował kraj ciężarówką przekształconą w kuloodporną platformę podróżną, a arabskie partie wzywały obywateli arabskich do głosowania za usunięciem Netanjahu.

Ale jeśli ostateczne sondaże są zgodne z celem, ta runda głosowania prawdopodobnie nie przyniesie większego sukcesu w przezwyciężeniu impasu niż cztery ostatnie. Sondaże te wskazują, że blok Netanjahu straci jeden mandat z większości w parlamencie.

READ  Chiny rozpoczęły „chirurgiczny” odwet na zagranicznych firmach po amerykańskiej blokadzie technologicznej

Podobnie jak w poprzednich czterech wyborach, sam Netanjahu – i możliwość utworzenia rządu na czele – jest jedną z konkretnych kwestii, zwłaszcza że jego proces o korupcję trwa. a Sondaż przeprowadzony przez Israel Democracy Institute (IDI) w sierpniu Jedna czwarta respondentów uznała, że ​​tożsamość lidera partii, na którą głosowali, była drugim najważniejszym czynnikiem w ich głosowaniu.

Ale niektórzy centroprawicowi politycy wyższego szczebla, którzy zgadzają się z nim ideologicznie, odmawiają współpracy z nim z powodów osobistych lub politycznych. Tak więc, aby powrócić, Netanjahu, przywódca centroprawicowej partii Likud, prawdopodobnie będzie polegał na wsparciu skrajnie prawicowych partii w tworzeniu koalicji – a jeśli odniesie sukces, być może będzie musiał dać swoim liderom stanowiska ministerialne.

Izraelczycy są również poważnie zaniepokojeni kosztami życia, widząc w tym roku rachunki za media i artykuły spożywcze. W tym samym badaniu IDI 44% stwierdziło, że ich priorytetem numer jeden jest to, co plan ekonomiczny partii zrobi, aby obniżyć koszty życia.

A bezpieczeństwo, zawsze główny problem w izraelskiej polityce, jest w głowach wyborców – 2022 był najgorszym rokiem dla zgonów związanych z konfliktami zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków od 2015 roku.

a Najnowsza kolekcja ankiet Haaretz pokazuje, że blok partii kierowany przez Netanjahu prawdopodobnie albo będzie nieśmiały – albo tylko osiągnie 61 mandatów potrzebnych do utworzenia większości w rządzie, podczas gdy blok kierowany przez Lapida nie ma od czterech do pięciu mandatów. .

Według ankieterów Joshuy Huntmana i Simona Daviesa ostatni tydzień sondaży przyniósł niewielki wzrost bloku Netanjahu, przekraczając granicę 61 miejsc w sześciu sondażach i porażkę w dziewięciu. Ostatnie trzy sondaże, opublikowane przez trzy główne izraelskie kanały informacyjne w piątek, pokazały, że jego blok zdobył 60 miejsc w 120-osobowym Knesecie.

Dostrzegając potrzebę zdobycia tylko jednego lub dwóch miejsc więcej, Netanjahu skoncentrował swoją kampanię wyborczą na miejscach, które są bastionami Likudu. Urzędnicy partyjni twierdzili wcześniej, że setki tysięcy potencjalnych wyborców Netanjahu nie głosowało.

READ  Wyłączenie ostatniego reaktora w Zaporożu na Ukrainie wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Kolejnym ważnym czynnikiem jest frekwencja arabska. Według IDI obywatele, którzy identyfikują się jako Arabowie i mają krajowe prawa wyborcze, stanowią około 17% populacji Izraela; Ich frekwencja może zwiększyć lub przełamać szanse Netanjahu. Jedna partia, Zjednoczona Lista Arabów, ostrzegła, że ​​jeśli frekwencja arabska spadnie poniżej 48%, niektóre partie arabskie mogą nie przekroczyć progu 3,25% wymaganego do uzyskania miejsc w parlamencie.

W połączeniu z rosnącymi rachunkami za artykuły spożywcze i usługi komunalne oraz prawie niemożliwym rynkiem mieszkaniowym, wtorkowe głosowanie odbywa się w kontekście coraz bardziej napiętego środowiska bezpieczeństwa.

Na początku tego roku fala ataków wymierzonych w Izraelczyków zabiła 19 osób, w tym masowe ataki wymierzone w cywilów w Tel Awiwie i innych miastach Izraela. Zbrojne ataki na siły izraelskie i cywilnych osadników dokonywane przez bojowników palestyńskich również nasiliły się w tym roku na okupowanym Zachodnim Brzegu, powodując śmierć wielu izraelskich żołnierzy i cywilów. Według IDF w tym roku w Izraelu i na terytoriach okupowanych miało miejsce co najmniej 180 strzelanin w porównaniu do 61 strzelanin w 2021 roku.

W dniach poprzedzających dzień wyborów jeden Izraelczyk zginął, a kilku innych zostało rannych w strzelaninie na Zachodnim Brzegu w pobliżu Hebronu. Następnego dnia wielu żołnierzy zostało rannych w ataku rozjeżdżającym w pobliżu miasta Jerycho na Zachodnim Brzegu. W obu przypadkach zginęli palestyńscy napastnicy.

Według organizacji praw człowieka B’Tselem, ataki izraelskich osadników na Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu – a czasem na izraelskich żołnierzy – również rosną.

Niemal codziennie izraelskie naloty bezpieczeństwa na miasta na Zachodnim Brzegu zabiły w tym roku ponad 130 Palestyńczyków. Chociaż izraelskie wojsko twierdzi, że większość z nich była uzbrojona lub brutalnie z nimi związana – w tym nowo utworzona milicja Lion’s Den – nieuzbrojeni i niezaangażowani cywile również zostali aresztowani.

The Śmierć korespondentki Al-Dżazira Sherine Abu Akleh W maju, podczas relacjonowania izraelskiego nalotu wojskowego na Zachodni Brzeg, zwrócił uwagę całego świata. Kilka miesięcy później izraelskie wojsko przyznało, że prawdopodobnie ich żołnierze zastrzelili Abu Okla – mówiąc, że było to niezamierzone zabójstwo w środku strefy walk.

READ  Protesty we Francji po podwojeniu emerytur przez Macrona

Rozczarowanie Palestyńczyków zdolnością ich przywódców do stawienia czoła izraelskiej okupacji Doprowadziło to do rozprzestrzenienia się tych nowych milicji – Eksperci obawiają się, że po drodze wybuchnie trzecia palestyńska intifada.

W głosowaniu bierze udział 40 partii politycznych, chociaż oczekuje się, że około 12 przekroczy próg zasiadania w Parlamencie. Natychmiast po zamknięciu sondaży o 22.00 czasu lokalnego (16.00 czasu wschodniego) główne sieci medialne publikują sondaże, które dają pierwszy wgląd w przebieg głosowania – chociaż oficjalne wyniki głosowań mogą różnić się od sondaży, często w dużych ilościach. ale kluczowe.

Oczekuje się, że kilkanaście partii zdobędzie minimalną liczbę głosów potrzebną do zasiadania w parlamencie.

Po oficjalnym podliczeniu głosów prezydent Izraela Isaac Herzog przekaże mandat do utworzenia rządu liderowi, którego uważa za najbardziej prawdopodobnego, nawet jeśli nie jest liderem największej partii.

Kandydat ten ma w sumie 42 dni na zebranie wystarczającej liczby partii, aby osiągnąć magiczną liczbę 61 ze 120 miejsc w Knesecie, izraelskim parlamencie, aby utworzyć rząd większościowy. W przypadku niepowodzenia prezydent może przekazać mandat innemu kandydatowi. Jeśli ta osoba nie zda egzaminu w ciągu 28 dni, mandat wraca do Parlamentu, który ma 21 dni na znalezienie kandydata, ostatnią szansę przed rozpoczęciem nowych wyborów. Lapid pozostanie na stanowisku tymczasowego premiera do czasu utworzenia nowego rządu.