9 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tropical Storm Martin zamienia się w środę w huragan

Tropical Storm Martin zamienia się w środę w huragan

Sztorm tropikalny Martin uformował się we wtorek nad środkowym północnym Atlantykiem, stając się 13. sztormem w sezonie huraganów 2022 w Atlantyku i drugą w ciągu dwóch dni. Prognozy powiedzieli, że w środę spodziewano się, że zmieni się w huragan.

Burza była 680 mil na wschód-północny wschód od Bermudów, Narodowe Centrum Huragan powiedział. Poruszał się na wschód z prędkością 10 mil na godzinę i nie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla lądowania, ale spodziewano się, że skręci na północny wschód, zwiększy prędkość i potencjalnie wpłynie na trasy żeglugowe.

Centrum huraganów poinformowało, że burza ma zmienić się w huragan w środę po południu lub w nocy, a w czwartek przejdzie w silny cyklon pozazwrotnikowy.

inny system pogodowy, Tropikalna burza Lisaprzemieszczał się na zachód przez zachodnie Karaiby i oczekuje się, że we wtorek umocni się, przechodząc na południe od Kajmanów na zachodnich Karaibach, zanim w środę osiągnie status huraganu.

Burza otrzymuje nazwę po osiągnięciu prędkości wiatru co najmniej 39 mil na godzinę.

sezon huraganów atlantyckich, który trwa od czerwca do końca listopada, To był stosunkowo spokojny początekz tylko trzema nazwanymi burzami przed 1 września i bez burz w sierpniu, po raz pierwszy od 1997 roku. Aktywność burz wzrosła na początku września z Daniel A Hrabiaktóre powstały w ciągu jednego dnia od siebie. Do końca września Huragan Ian uderzył w wybrzeże Florydy Jako huragan kategorii 4, jeden z najpotężniejszych sztormów, jakie nawiedziły Stany Zjednoczone w ciągu ostatniej dekady.

Na początku sierpnia naukowcy z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej Wydanie zaktualizowanej prognozy Do końca sezonu, co nadal wymaga wyższego niż normalnie poziomu aktywności. Przewiduj w nim sezon — może zobaczyć od 14 do 20 nazwanych burz, przy czym od 6 do 10 zamienia się w huragany z utrzymującymi się wiatrami o prędkości co najmniej 74 mil na godzinę.

READ  Jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostało rannych, gdy silne wiatry spowodowały zawalenie się platformy na hiszpańskim festiwalu

W zeszłym roku było 21 nazwanych burz, po Rekord 30 w 2020 roku. W ciągu ostatnich dwóch lat meteorolodzy wyczerpali listę nazw używanych do identyfikacji burz w sezonie huraganów na Atlantyku, co powtórzyło się dopiero w 2005 roku.

Z każdym rokiem coraz wyraźniejsze stają się powiązania między huraganami a zmianami klimatycznymi. Dane pokazują, że Na całym świecie huragany stają się coraz silniejsze w ciągu ostatnich czterech dekad. Ocieplająca się planeta może z czasem spodziewać się silniejszych huraganów i większego odsetka najsilniejszych burz — chociaż całkowita liczba burz może się zmniejszyć, ponieważ czynniki takie jak silniejszy uskok wiatru mogą zapobiec tworzeniu się słabszych burz.

Huragany również stały się bardziej mokre z powodu większej ilości pary wodnej w cieplejszej atmosferze; Naukowcy sugerują burze, takie jak Huragan Harvey w 2017 roku Wytworzył znacznie więcej deszczu, niż byłby, gdyby nie wpływ człowieka na klimat. Również wzrost poziomu morza przyczynia się do zwiększonej fali sztormowej – najbardziej destrukcyjnego składnika cyklonów tropikalnych.