9 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości - The New York Times

Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości – The New York Times

przypisane mu…Ozan Kos/AFP – Getty Images

Trzy kolejne statki przewożące zboże wypłynęły z ukraińskich portów Morza Czarnego we wtorek, dzień po tym, jak prezydent Władimir Putin zasygnalizował, że Rosja nie będzie już gwarantować bezpieczeństwa statków towarowych, co uwydatniło ryzyko, z którym się boryka. Umowa przełomowa Jego celem jest pomoc w złagodzeniu światowego kryzysu żywnościowego.

Rosyjskie władze zostały poinformowane o wypłynięciu statków we wtorek, poinformowała Asmini Bala, rzeczniczka ONZ podmiotu nadzorującego porozumienie, znanego jako Black Sea Grain Initiative. W poniedziałek z ukraińskich portów bez incydentów wypłynęło 12 statków towarowych załadowanych zbożem. Pani Bala powiedziała, że ​​odejście tych statków i tych, które we wtorek opuściły Ukrainę, zostało zatwierdzone przed zawieszeniem umowy.

Rosja ogłosiła w sobotę zawieszenie swojego udziału Umowa została zawarta po weekendowym ataku na jej marynarkę wojenną na Morzu Czarnym, o który obwiniła Ukrainę. Jednak decyzja Moskwy nie zatrzymała całkowicie ruchu statków, przynajmniej na razie.

Ukraina jest jednym z czołowych światowych eksporterów pszenicy i innych zbóż, a lipcowe porozumienie, osiągnięte przy pomocy Turcji i ONZ, dało nadzieję na zrujnowaną gospodarkę Ukrainy, a także perspektywę ulgi dla kilkudziesięciu krajów Afryka i nie tylko w obliczu niedoborów żywności.

Przemawiając na konferencji prasowej późnym poniedziałkowym wieczorem po spotkaniu z przywódcami Azerbejdżanu i Armenii w Soczi w Rosji, Putin powtórzył, że Rosja zawiesiła swój udział w porozumieniu i nalegał, aby na Ukrainie spoczywał obowiązek zapewnienia bezpiecznego korytarza. dla bezpiecznego eksportu zboża z Ukrainy.

Putin nie wykluczył, że Rosja ponownie uszanuje umowę zbożową. „Nie mówimy, że wstrzymujemy nasz udział w tym procesie” – powiedział Putin. „Mówimy, że to wstrzymujemy”.

Putin udzielił również niegrzecznej i złowrogiej odpowiedzi, gdy reporter w państwowej telewizji zapytał go, czy on… Poniedziałkowe ataki rakietowe na Ukrainę W odpowiedzi na weekendowy atak na rosyjską Flotę Czarnomorską. Częściowo tak jest, powiedział Putin. – Ale to nie wszystko, co możemy zrobić.

READ  Napięty konflikt: Filipiny konfrontują się z Chinami w sprawie roszczeń morskich

Decyzja Moskwy oznacza zaprzestanie jej udziału w inspekcjach statków w porcie w Stambule oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim statkom towarowym przekraczającym Morze Czarne, gdzie dominuje jej marynarka wojenna.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podkreśliło ten punkt w oświadczeniu wydanym w poniedziałek wieczorem, stwierdzając, że ruch statków przez korytarz bezpieczeństwa utworzony dla inicjatywy zbożowej jest „niedopuszczalny”. Oskarżyła ukraińskie wojsko, nie dostarczając dowodów, o wykorzystywanie korytarza do „przeprowadzania operacji” przeciwko Rosji i powiedziała, że ​​„nie może być mowy o zapewnieniu bezpieczeństwa”, dopóki Ukraina nie zobowiąże się do niewykorzystywania go do „celów wojskowych”.

Podkreślając potencjalne zagrożenia dla ukraińskiego eksportu zboża, ukraińskie wojsko poinformowało w poniedziałek, że rosyjskie bombardowanie portu Oczaków, położonego nad Morzem Czarnym, uderzyło w dwie cywilne łodzie, które brały udział w transporcie barki z ziarnem. Dodał, że dwie osoby zginęły, a jeden członek załogi został ranny. Wypadek i statki, o których mowa, nie wydawały się być bezpośrednio związane z umową zbożową.

Oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony – wraz z notatkami Stałego Przedstawiciela Rosji przy ONZ, Wasilija Nebenzia, podanymi przez Interfax, że Moskwa „nie może przepuścić statków bez przeszkód bez naszej inspekcji” – wskazuje, że ruch statków przewożących zboże nie może kontynuować.

Przedstawiciele ONZ przeprowadzili rozmowy z Rosją, Ukrainą i Turcją, co skłoniło niektórych analityków do przekonania Transakcja może zostać przywrócona. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan Powiedział w poniedziałek Jego rząd będzie kontynuował starania o pokonanie sprzeciwu Moskwy. Analitycy twierdzą, że Kreml postrzega porozumienie, które ma wygasnąć w połowie listopada, o ile nie zostanie odnowione, jako dźwignia do osiągnięcia większych celów wojennych.

Aleksandra Prokopenko, Jednym z celów Rosji może być zapewnienie większej liczby zwolnień dla eksportu żywności i nawozów z tzw. ukrytych sankcji, takich jak wyższe koszty ubezpieczenia, powiedział niezależny analityk i ekspert ds. Rosji, pisząc dla Carnegie Endowment for International Peace. przybory.

READ  Jak oglądać rzadkie hybrydowe zaćmienie Słońca w tym tygodniu

Iwan Nikiburnko A Shafak Timur Przyczyń się do przygotowania raportów.