2 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zobowiązali się nadal wspierać Ukrainę bronią w jej wojnie z Rosją

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zobowiązali się nadal wspierać Ukrainę bronią w jej wojnie z Rosją

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

BAZA POWIETRZNA RAMSTEEN, Niemcy – We wtorek czołowi urzędnicy obrony USA wezwali więcej krajów do szybszego dostarczenia większej ilości broni Ukrainie, która przygotowuje się do kolejnego etapu obrony przed rosyjskimi agresorami.

„Musimy poruszać się z szybkością wojny” Sekretarz Obrony Lloyd Austin Powiedział dziennikarzom po całodniowym spotkaniu z delegacjami z ponad 40 krajów, które zebrały się, aby wysłuchać najnowszych wojskowych ocen konfliktu i koordynować swoje wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie. „Dzisiejsze briefingi wyjaśniły, dlaczego nadchodzące tygodnie będą tak krytyczne dla Ukrainy” – powiedział Austin.

Wśród obecnych na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami byli wyżsi rangą przedstawiciele obrony z państw NATO i spoza NATO, którym pokazano szczegółowe mapy sił rosyjskich stacjonujących obecnie na południu i wschodzie Ukrainy, gdzie według szacunków wojskowych USA mają nadzieję okrążyć je i zbombardować. daleki zasięg. Pozycje lotnictwa i artylerii na linii styku utrzymywała nawet połowa armii ukraińskiej.

Wśród mentorów był generał Mark A. Millley, przewodniczący połączonych szefów sztabów i generał sił powietrznych Todd D. Walters, najwyższy oficer wojskowy USA w Europie. „Czas nie jest po stronie Ukrainy” – powiedział Millley w komentarzach do grupy, które zostały przekazane podróżującym z nim reporterom. „Wynik tej bitwy, tutaj, dzisiaj, zależy od ludzi w tej sali”.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że zbliżająca się bitwa naziemna jest krytycznym etapem na Ukrainie

Kreml w tym tygodniu oskarżył Stany Zjednoczone o prowadzenie wojny zastępczej z Rosją, a urzędnicy w Moskwie podnieśli widmo potencjalnie tragicznych konsekwencji. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że istnieje „poważne” ryzyko wojny nuklearnej nad Ukrainą. „To jest prawdziwe. Nie należy tego lekceważyć” – powiedział w wywiadzie dla telewizji państwowej.

Rzecznik Pentagonu John Kirby skrytykował ostrzeżenie we wtorek i powiedział, że stanowisko USA w zakresie odstraszania nuklearnego nie uległo zmianie. „To wyraźnie nieprzydatne” – powiedział Kirby o komentarzach Ławrowa. „Wojny nuklearnej nie można wygrać i nie należy jej prowadzić” – powiedział.

Ukraińska delegacja, która wzięła udział w spotkaniu w Niemczech pod przewodnictwem ministra obrony Ołeksija Reznikowa, podziękowała darczyńcom i wezwała do zwiększenia liczby artylerii i broni, aby odeprzeć rosyjskie bombardowania i powstrzymać ich natarcie na ziemię. „Potrzebujemy broni” – napisał na Twitterze Reznikov po spotkaniu. „Nowoczesna broń. Duża ilość nowoczesnej broni ciężkiej.

READ  Niemcy zwracają się do węgla, gdy Rosja blokuje dostawy gazu

Austin wezwał do dalszych wysiłków na rzecz ochrony Ukrainy, mówiąc dziennikarzom, że wtorkowe spotkanie przekształci się w comiesięczną dyskusję mającą na celu poprawę współpracy, przejrzystości i zrozumienia potrzeb. Powiedział, że ukraińskie wojsko musi zostać wzmocnione „na dłuższą metę” i musi być „zrobione dobrze”.

Austin mówił również o tym, jakie wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie podjęłyby się od naszych obronnych baz przemysłowych. Oznacza to radzenie sobie z ogromnym zapotrzebowaniem na amunicję i platformy uzbrojenia”, powiedział, podnosząc w niektórych przypadkach pytania o „spełnienie wymagań naszych oraz naszych sojuszników i partnerów”.

Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział 26 kwietnia, że ​​zobowiązanie Niemiec do dostarczenia 50 zestawów przeciwlotniczych Cheetah zapewni Ukrainie „prawdziwe zdolności”. (Wideo: AP)

Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę 1400 Stingerów, radiowozów Raytheon, a Departamenty Obrony i Stanu przeskanowały arsenały innych krajów, które kupiły je za więcej. . We wtorek dyrektor generalny Raytheon, Gregory J. Hayes, szafa jest prawie pusta.

Stingery po raz pierwszy weszły do ​​służby w USA w 1981 roku i przez wiele lat nie znajdowały się na liście zamówień wojskowych USA, a cała linia produkcyjna została zamknięta. Hayes powiedział, że wiele części potrzebnych do jego wytworzenia nie jest już dostępnych, a niektóre systemy będą musiały zostać przeprojektowane.

Urzędnik obrony USA mówił o wysiłkach, które rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, aby ocenić zdolności obrony powietrznej Ukrainy i zmusić jej siły do ​​użycia najlepszej w swojej klasie broni i zaawansowanej taktyki przeciwko większym siłom przeciwnika. Urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości na zasadach określonych przez Ministerstwo Obrony, powiedział, że ukraińscy operatorzy Stingera są stale szkoleni w Niemczech.

Poza spotkaniem na Ukrainie, amerykańscy i zagraniczni urzędnicy wyjaśnili zmiany spowodowane rosyjską inwazją. Fiński generał brygady. Generał Sami Nurmi, którego kraj dzieli z Rosją granicę o długości ponad 800 mil, wyjaśnił, że przed inwazją tylko 23 procent Finów wolało przystąpić do NATO. Powiedział, że rosyjska akcja „zmieniła reguły gry”, Zwolennicy NATO wzrosły do ​​68 procent, z Finlandią, krajem zamieszkałym przez 5,5 miliona ludzi, który do tej pory dostarczył Ukrainie 30 milionów dolarów w sprzęcie.

Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone nie będą sprzeciwiać się stanie „neutralnej” Ukrainy i zaprzysiężone jako członek NATO w ramach porozumienia pokojowego z Rosją, ale powiedział, że „nie ma jeszcze żadnych oznak”, że rosyjski prezydent Władimir Putin był poważny. O „znaczących negocjacjach”.

READ  Administracja Bidena wspiera potencjalną sprzedaż F-16 do Turcji
Minister spraw zagranicznych Anthony Blinken powiedział 26 kwietnia, że ​​nic nie wskazuje na to, by rosyjski prezydent Władimir Putin poważnie podchodził do dyplomacji w celu zakończenia wojny na Ukrainie. (Wideo: Reuters)

Urzędnik obrony USA opisał bogactwo informacji, które armia amerykańska uzyskała na temat rosyjskich „taktyk i działań”, obserwując „jak radzili sobie w walce” od inwazji 24 lutego. „Nazywamy to darmowym kurczakiem” – powiedział urzędnik. Co zajęłoby całe lata, zanim społeczność wywiadowcza odkryła? [about] Jak oni to robią, codziennie dostajemy wolność, „pozwalając wojsku” tworzyć profile, które pomagają nam przez lata. „

Białoruski batalion walczy na Ukrainie o wolność obu krajów”

Austin i Millie odnieśli się do komentarzy Austina, po jego niedzielnej podróży do Kijowa z Blinkinem, że Stany Zjednoczone mają nadzieję, że wojna na Ukrainie uczyni militarnie „słabą” Rosję.

„Od samego początku byliśmy bardzo pewni” – powiedział Austin na swojej konferencji prasowej. Chcemy utrudnić Rosji zagrażanie sąsiadom. Powiedział, że w ciągu 62 dni od rozpoczęcia inwazji rosyjskie siły lądowe ucierpiały „bardzo znacząco”, powodując znaczne straty, uszczuplenie zapasów i utratę sprzętu, m.in. W tym miesiącu zatonęła rzeka Moskwaokręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, z ukraińskim atakiem rakietowym.

Powiedział, że Rosja miałaby trudności z rekonfiguracją swoich sił z powodu zachodnich sankcji i ograniczeń handlowych.

Pod koniec dnia Milley powiedział w wywiadzie dla CNN, że osiągnięcie celu, jakim jest zdrowa i wolna Ukraina, „włączy słabą Rosję, wzmocni NATO… i zjednoczy Zachód”.

Departament Obrony USA (Pentagon) poinformował we wtorek, że monitoruje doniesienia o wybuchach w… Oderwana republika Naddniestrza w Mołdawiiregion graniczący z Ukrainą, po wybuchach skłonił prezydenta Mołdawii do zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa kraju.

Rosyjski dowódca powiedział w zeszłym tygodniu, że Moskwa zamierza stworzyć korytarz przez południową Ukrainę, który stworzyłby połączenie lądowe z prorosyjską enklawą, wzbudzając obawy, że inwazja może rozszerzyć się na Mołdawię. Austin powiedział, że Stany Zjednoczone nadal badają ataki na wieżę bezprzewodową i siedzibę bezpieczeństwa.

Rozmowy w Niemczech odbyły się przed rzadkim spotkaniem w Moskwie sekretarza generalnego ONZ Antoniego Guterresa, Putina i Ławrowa, które wzbudziło wątpliwości co do możliwości powodzenia rozmów pokojowych w najbliższym czasie.

„Odbyłem bardzo szczerą dyskusję z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i jasne jest, że istnieją dwa różne stanowiska w sprawie tego, co dzieje się na Ukrainie” – powiedział Guterres na konferencji prasowej po spotkaniu.

W oświadczeniu ONZ stwierdzono, że Putin zasadniczo zgodził się na umożliwienie Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża ułatwienia ewakuacji ludności cywilnej z huty żelaza i stali Azowstal w Mariupolu, oblężonym ukraińskim mieście portowym. Putin powiedział, że nie zarządził dodatkowych ataków na fabrykę, w której ukrywają się ostatni obrońcy miasta, a cywile schronią się.

READ  Przemówienie Bidena na żywo: Prezydent rozmawia z Zełenskim przed wystąpieniem programowym w sprawie pandemii COVID-19

W Mariupolu echa historii, całkowite zniszczenie i ostatni bastion

Najnowsza fala pomocy dla Ukrainy, po ogłoszeniu przez prezydenta Bidena w zeszłym tygodniu dużych nowych dostaw ciężkiej artylerii i uzbrojonych dronów, obejmuje pojazdy opancerzone z Kanady i dodatkowe zdolności przeciwlotnicze z Wielkiej Brytanii. Niemcy ogłosiły we wtorek, że wyślą 50 samobieżnych dział przeciwlotniczych Cheetah, które wystrzeliwują pociski 35 mm z gąsienicowego podwozia pancernego przypominającego czołg.

Nowy wkład Niemiec, ogłoszony tutaj przez minister obrony Christine Lambrecht, pojawił się w związku z pytaniami o wysyłanie broni na Ukrainę, które w ostatnich tygodniach rozbiły koalicyjny rząd kanclerza Olafa Scholza, ze wzrostem poparcia dla dostaw sprzętu.

Schulz powiedział, że nie może zapewnić dostaw z zapasów armii niemieckiej, ale oskarża się o to rząd Oczyszczanie broni ciężkiej Z listy niemieckiego przemysłu zbrojeniowego tego, co było dostępne w Kijowie. Lambrecht przyznał się do krytyki, ale powiedział: „Liczby mówią innym językiem”.

„Ważne jest dla mnie, abyśmy nadal stali tutaj razem i nie pozwalali się rozdzielać” – powiedziała.

We wtorek Niemcy ogłosiły również, że mają nadzieję znaleźć alternatywę dla rosyjskiej ropy w „nadchodzących dniach”, po wcześniejszym zerwaniu embarga nałożonego na Unię Europejską, co nasiliło presję gospodarczą na Moskwę.

Po wahaniu Niemcy dały zielone światło dla niektórych ciężkich broni dla Ukrainy

Włączenie do spotkania państw spoza NATO, w tym m.in. Kenii, Tunezji i Japonii, było częścią starań o merytoryczne i symboliczne wsparcie Ukrainy poza Europą i Sojuszem. Kilka innych krajów, takich jak Izrael i Katar, miało przy stole swoich przedstawicieli, chociaż nie było ich na oficjalnej liście uczestników.

Witając delegatów na, jak to określił, „historyczne” zgromadzenie, Austin powiedział, że „ukraiński ruch oporu przyniósł inspirację dla wolnego świata i większą determinację dla NATO”. Putin powiedział: „Nigdy nie wyobrażałem sobie, że świat zbierze się za Ukrainą tak szybko i pewnie”.

Raport Lamotta, Cadella i Hudsona z Waszyngtonu. Loveday Maurice w Berlinie, Paulina Villegas w Mexico City i Marie Ilyushina w Rydze na Łotwie przyczynili się do powstania tego raportu.