20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojska amerykańskie lądują w Polsce w pierwszym wsparciu podczas kryzysu rosyjsko-ukraińskiego

Mały amerykański samolot wylądował rano w trakcie przygotowań w bazie w pobliżu granicy z Ukrainą (Plik)

Rzeszów:

Pierwsze wojska amerykańskie wzmacniające sojuszników NATO w Europie Wschodniej w obliczu rosyjskich sił zbrojnych na granicy z Ukrainą przybyły w sobotę do bazy wojskowej w Rzeszowie w południowo-wschodniej Polsce.

Mały samolot przewożący, jak podało polskie źródło wojskowe, amerykański personel dowodzenia, wylądował rano na lotnisku Rzeszów-Jasionka, gdy trwały przygotowania w bazie, która znajduje się w pobliżu granicy Polski z Ukrainą.

Telewizja pokazała przygotowywanie tymczasowego zakwaterowania w hali G2A Arena w pobliskiej miejscowości Jasionka, podczas gdy robotnicy mogli budować ogrodzenie wokół obiektu.

„Zgodnie z zapowiedziami do Polski przybyły pierwsze elementy brygadowej grupy bojowej z 82 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych” – powiedział rzecznik polskiego wojska.

W środę prezydent USA Joe Biden nakazał prawie 3000 dodatkowych żołnierzy do Polski i Rumunii, aby chronić Europę Wschodnią przed potencjalnym rozlaniem się kryzysu na Ukrainie.

Około 1700 członków służby, głównie spadochroniarzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, zostanie rozmieszczonych z Fort Bragg w Północnej Karolinie do Polski „w ciągu najbliższych dni”, podają źródła armii amerykańskiej.

Według Pentagonu do Rumunii zostanie wysłana eskadra Stryker składająca się z około 1000 amerykańskich żołnierzy z niemieckiego miasta Vilseck.

Pierwsze dodatkowe oddziały amerykańskie przybyły do ​​Niemiec w piątek.

Rosja zaprzeczyła planom inwazji na Ukrainę, ale rozmieściła ponad 100 000 żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy i twierdzi, że może podjąć nieokreślone środki wojskowe, jeśli jej żądania nie zostaną spełnione, w tym obietnica NATO, że nigdy nie wpuści Kijowa.

Nowy plan wykracza poza 8500 żołnierzy, których Pentagon postawił w zeszłym miesiącu w stanie pogotowia, aby w razie potrzeby rozmieścić je w Europie. Oczekuje się, że ministrowie obrony NATO omówią dalsze wzmocnienia na kolejnym spotkaniu 16-17 lutego.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z konsorcjalnego kanału.)

READ  Śmierć kobiety w ciąży wywołała kontrowersje wokół zakazu aborcji w Polsce