28 marca, 2025

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czescy, polscy przywódcy osiągają porozumienie w sprawie zakończenia sporu w kopalni Turów

Czescy, polscy przywódcy osiągają porozumienie w sprawie zakończenia sporu w kopalni Turów

PRAGA / WARSZAWA, 3 lutego (Reuters) – Przywódcy Czech i Polski uzgodnili w czwartek porozumienie, które zakończy długotrwały spór o rozbudowę kopalni odkrywkowej Turów po polskiej stronie granicy, awantura która dotarła do sądu najwyższego Unii Europejskiej.

Porozumienie, które polski premier Mateusz Morawiecki i czeski odpowiednik Petr Fiala podpisali w Pradze, ma zakończyć rzadką batalię prawną między członkami UE, która niszczyła stosunki sąsiedzkie i rodziła pytania o ekologiczne koszty węgla.

Republika Czeska twierdzi, że Turow wysysa wody podziemne w pobliskich czeskich wsiach i skorzystał z legalnych środków rok temu, po tym, jak rozmowy dwustronne załamały się po decyzji Polski o zezwoleniu państwowej grupie energetycznej PGE (PGE.WA) na rozszerzenie działalności w ogromnej kopalni węgla brunatnego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Najwyższy sąd UE, Trybunał Sprawiedliwości (ETS), nakazał Polsce w maju zeszłego roku wstrzymanie wydobycia do czasu rozstrzygnięcia czeskich wyzwań, a później nałożył dzienną grzywnę za złożenie wniosku.

Warszawa, już uwikłana w spory z UE o praworządność, zabiegała o dalsze rozmowy dwustronne w nadziei na zakończenie czeskiego procesu.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w czwartek, Czechy wycofają skargę prawną w zamian za odszkodowanie w wysokości 45 milionów euro (50,8 miliona dolarów) za modernizację infrastruktury oraz inne zabezpieczenia i zobowiązania środowiskowe.

Czeski lider Fiala, przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z Morawieckim, powiedział, że Praga ma gwarancje, że budowana podziemna bariera będzie działać w celu ochrony źródeł wody. Powiedział, że nadzór nad transakcją potrwa pięć lat.

„Ta umowa niewątpliwie przynosi korzyści i korzyści oraz rezultaty dla społeczności dotkniętych (przez Turowa)” – powiedział Fiala.

Jednak grupy ekologiczne i obywatelskie zakwestionowały umowę. Greenpeace powiedział, że nie ustanawia żadnych ograniczeń dla wydobycia i wątpi, że planowany podziemny mur będzie skuteczny.

Czeskie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że nie można wyciągnąć żadnych wniosków dotyczących muru, dopóki nie zostanie on ukończony.

READ  Polska składa pozew przeciwko kluczowym politykom klimatycznym UE - EURACTIV.com

BITWA UE

Rozmowy między sojusznikami załamały się w listopadzie ubiegłego roku, ale zostały wznowione po przejęciu władzy przez nowy rząd Fiali w grudniu.

Warszawa dążyła do utrzymania otwartej kopalni, która ma działać przez kolejne dwie dekady i która zasila sąsiednią elektrownię, ze względu na jej znaczenie gospodarcze i energetyczne.

– Kopalnia i elektrownia Turów będą bez przeszkód kontynuować swoją działalność i zasilą w prąd kilka milionów – powiedział Morawiecki.

Warszawa została skazana na płacenie 500 000 euro (564 000 dolarów) dziennie za niewstrzymanie Turowa, ale odmówiła zapłaty grzywny, która obecnie przekracza 68 milionów euro. Morawiecki powiedział w czwartek, że rząd rozważa różne środki prawne, aby temu zaradzić.

Wcześniej w czwartek doradca Sądu Najwyższego Europy powiedział, że Polska złamała prawo UE przedłużając żywotność Turowa bez oceny wpływu na środowisko. Czytaj więcej

(1 USD = 0,8856 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Joanny Plucińskiej, Anny Koper, Marka Strzeleckiego i Pawła Florkiewicza w Warszawie oraz Jasona Hoveta i Roberta Mullera w Pradze; Pisanie przez Jasona Hoveta; Montaż: Simon Cameron-Moore, Clarence Fernandez i Tomasz Janowski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.