19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna ukraińska dociera do Moskwy, gdy drony uderzają w obie stolice

Wojna ukraińska dociera do Moskwy, gdy drony uderzają w obie stolice

  • Dwóch rannych w Moskwie i jeden zabity w atakach w Kijowie
  • Ukraina zaprzecza bezpośredniemu zaangażowaniu
  • Kijów doznał w maju 17 ataków lotniczych
  • Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zwraca się do obu stron o ochronę elektrowni w Zaporożu

MOSKWA/KIJÓW (Reuters) – Rosja poinformowała, że ​​ukraińskie drony uderzyły we wtorek w zamożne dzielnice Moskwy, co jeden z polityków nazwał najpoważniejszym atakiem na stolicę od czasów drugiej wojny światowej, podczas gdy Kijów został zbombardowany z powietrza po raz trzeci. czas w ciągu 24 godzin.

Odkąd Rosja wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy do swojego sąsiada w lutym 2022 r., wojna toczy się głównie na Ukrainie.

Nasiliły się naloty na cele daleko od frontu w sytuacji impasu na ziemi, gdy siły rosyjskie okopują się wzdłuż linii rozciągającej się na wschodnią i południową Ukrainę.

Jednym ze strategicznych południowych punktów, które siły rosyjskie kontrolują niemal od początku inwazji, jest elektrownia atomowa Zaporoże.We wtorek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ zwrócił się do Ukrainy i Rosji o przestrzeganie pięciu zasad ochrony elektrowni. Ani Ukraina, ani Rosja nie zobowiązały się do przestrzegania tych zasad.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi od miesięcy zabiega o porozumienie w sprawie zmniejszenia ryzyka katastrofalnej awarii jądrowej w wyniku działań wojskowych, takich jak bombardowanie Zaporoża, największej elektrowni jądrowej w Europie.

W oświadczeniu skierowanym do Rady Bezpieczeństwa ONZ Grossi powiedział, że zasady obejmują nie przeprowadzanie ataku na stację lub z niej oraz nieużywanie jej jako bazy dla ciężkiej broni i sprzętu wojskowego. Wezwał do zasilania elektrowni poza terenem zakładu, aby pozostała dostępna i bezpieczna.

„Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa i bezpieczeństwa nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej… pozostaje niestabilna i bardzo niebezpieczna” – powiedział Grossi. „Działania wojskowe są kontynuowane w regionie i mogą znacznie wzrosnąć w najbliższej przyszłości”.

READ  Biden: Putin powinien stanąć przed sądem w sprawie zbrodni wojennych za morderstwo Buchy

„Propozycje pana Grossiego dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Zaporożu są zgodne ze środkami, które już od dłuższego czasu wdrażamy” – powiedział ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzja.

Ambasador Ukrainy przy ONZ Siergiej Kislica powiedział, że zasady „należy uzupełnić o żądanie całkowitego rozbrojenia i zniesienia okupacji stacji”.

Ofiary i ewakuacja w Moskwie

Komentując naloty we wtorek rano w Moskwie, Ministerstwo Obrony poinformowało, że osiem dronów wysłanych przez Ukrainę do celów cywilnych zostało zestrzelonych lub przekierowanych za pomocą elektronicznych urządzeń zagłuszających, chociaż Baza, kanał na Telegramie z linkami do służb bezpieczeństwa, powiedział, że tak nie było. Powiedziała, że ​​było ich więcej niż 25.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, zaprzeczył bezpośredniemu zaangażowaniu Kijowa, ale powiedział: „Cieszymy się z tych wydarzeń” i spodziewa się więcej takich ataków.

Według burmistrza Moskwy dwie osoby zostały ranne, podczas gdy niektóre kompleksy mieszkalne zostały na krótko ewakuowane. Mieszkańcy powiedzieli, że słyszeli głośny huk, a następnie zapach benzyny. Niektórzy sfilmowali zestrzelenie drona i sfotografowali pióropusz dymu.

Drony celowały w niektóre z najbardziej prestiżowych obszarów Moskwy, w tym w miejsca zamieszkania prezydenta Rosji Władimira Putina i elity. Rzecznik powiedział, że później przybył na Kreml i został poinformowany o ataku.

Putin powiedział później, że największy ukraiński atak dronów na Moskwę był próbą przestraszenia i sprowokowania Rosji oraz że obrona powietrzna wokół stolicy zostanie wzmocniona.

Cele cywilne w Kijowie i innych ukraińskich miastach były od początku wojny wielokrotnie bombardowane przez rosyjskie drony i rakiety.

Ale wtorek był dopiero drugim przypadkiem, kiedy Moskwa znalazła się pod bezpośrednim ostrzałem.

W Waszyngtonie Biały Dom powiedział, że wciąż zbiera informacje o doniesieniach o atakach dronów w Moskwie.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

„Nie popieramy ataków w Rosji. To wszystko. Kropka” – powiedziała rzeczniczka prasowa Białego Domu Karen Jean-Pierre na konferencji prasowej. Waszyngton jest głównym dostawcą broni dla Ukrainy pod warunkiem, że użyje jej do obrony i odbudowy ziem ukraińskich okupowanych przez wojska rosyjskie.

Rosyjski deputowany Maksym Iwanow nazwał atak najpoważniejszym atakiem na Moskwę od czasu inwazji nazistowskich Niemiec podczas drugiej wojny światowej, mówiąc, że żaden Rosjanin nie może teraz uniknąć „nowej rzeczywistości”.

Rosyjska telewizja państwowa cicho relacjonowała ataki, a wielu Moskali je ignorowało. Olga, która powiedziała, że ​​mieszka w pobliżu miejsca jednej ze kolizji dronów na ulicy Prosojuznaja, określiła uderzenia jako „logiczne, oczekiwane… Na co jeszcze czekaliśmy?”

Tymczasem RIA poinformowała, że ​​Rosja umieściła czołowych ukraińskich generałów na „liście poszukiwanych”.

Miasto Kijów zdobyło 17 punktów dzięki nalotom w maju

Ukraina poinformowała, że ​​w ostatnich rosyjskich atakach w całym kraju zginęły cztery osoby, a 34 zostało rannych, w tym dwoje dzieci.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych poinformował, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w Kijowie 29 z 31 irańskich dronów Shahed.

33-letnia kobieta zginęła na swoim balkonie, gdy odłamki niszczycielskiego rosyjskiego pocisku uderzyły w wzgórze w Kijowie – poinformowały władze.

W maju Rosja zaatakowała Kijów 17 razy dronami lub rakietami, większość z nich w nocy.

W przemówieniu wideo we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdawał się sugerować, że niektóre władze nie robią wystarczająco dużo, aby chronić obywateli podczas nalotów.

„Schroniska w miastach muszą być dostępne. Ludzie muszą zrozumieć, kiedy iw jaki sposób wzrośnie liczba i dostępność schronisk” – powiedział, ale nie rozwinął tematu.

(Reportaż autorstwa Guya Faulconbridge, Maxa Hondera, Oliny Harmash, Pavela Politiuka, Valentina Ogirienko, Gleba Garanicha, Lydii Kelly, Trevora Hunnicotta i Steve’a Hollanda; scenariusz: Andrew Cawthorn, Mark Heinrichs i Grant McCall; montaż: Michael Berry, Giles Elgood, Allison Williamsa i Richarda Changa

READ  Biden wysyła swojego głównego doradcę na spotkanie z księciem saudyjskim

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Jaya Faulconbridge’a

Thomsona Reutera

Jako szef moskiewskiego biura, Jay kieruje relacjami z Rosji i WNP. Przed wyjazdem do Moskwy Jay prowadził relacje z Brexitu jako szef londyńskiego biura (2012-2022). W noc brexitu jego zespół odniósł jedno z historycznych zwycięstw Reutersa – przekazując jako pierwszy wiadomość o Brexicie światu i rynkom finansowym. Jay ukończył London School of Economics i rozpoczął karierę jako stażysta w Bloomberg. Spędził ponad 14 lat zajmując się byłym Związkiem Radzieckim. Płynnie mówi po rosyjsku. Kontakt: +44 782 521 8698