20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Malezja przejmuje chiński statek podejrzany o plądrowanie wraków z II wojny światowej |  wiadomości kryminalne

Malezja przejmuje chiński statek podejrzany o plądrowanie wraków z II wojny światowej | wiadomości kryminalne

Funkcjonariusze organów ścigania znaleźli 100 niewybuchów pocisków artyleryjskich i stosy zardzewiałego metalu na pokładzie platformy wiertniczej na Morzu Południowochińskim.

Władze Malezji przejęły zarejestrowaną w Chinach pogłębiarkę podejrzaną o grabież wraków brytyjskich okrętów wojennych, które zatonęły u wschodniego wybrzeża półwyspu podczas II wojny światowej.

Malezyjska agencja ds. egzekwowania prawa morskiego poinformowała we wtorek na Facebooku, że Chuan Hung 68, zarejestrowany w Fuzhou, został aresztowany 28 maja u wybrzeży malezyjskiego stanu Johor.

Podczas wspólnej akcji z policją funkcjonariusze znaleźli na pokładzie 100 niewybuchów.

Zdjęcia opublikowane przez agencję przedstawiały stosy zardzewiałego metalu na dachu łodzi, a także wciągarki i sprzęt do cięcia.

„Maritime Malaysia (Malaysian Maritime Law Enforcement Agency) nie wyklucza możliwości, że ten statek brał udział w kradzieży wraku starego brytyjskiego okrętu wojennego” – czytamy w oświadczeniu.

HMS Repulse i HMS Prince of Wales zatonęły na Morzu Południowochińskim po ataku japońskich myśliwców w grudniu 1941 roku. Prawie 850 marynarzy zginęło w jednej z najgorszych katastrof w historii brytyjskiej marynarki wojennej.

Wrak został oznaczony jako grób wojenny i nie należy go naruszać.

„Jesteśmy zmartwieni i zaniepokojeni widocznym aktem wandalizmu dla osobistych korzyści” – powiedział Dominic Tweedle, dyrektor generalny Muzeum Narodowego Królewskiej Marynarki Wojennej, w oświadczeniu po tym, jak malezyjskie media – otrzymane przez lokalnych rybaków – zgłosiły podejrzaną aktywność wokół wraków . .

Władze Malezji znalazły około 100 pocisków artyleryjskich, które mają ponad 80 lat[Malaysian Maritime Enforcement Agency via APPhoto][وكالةإنفاذالقانونالبحريالماليزيةعبرAPPhoto[MalaysianMaritimeEnforcementAgencyviaAPPhoto

Chuan Hong został początkowo zatrzymany za dokowanie bez zezwolenia.

Urzędnicy poinformowali, że przesłuchano 32 członków załogi statku, w tym 21 Chińczyków, 10 Bangladeszu i Malezyjczyka.

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział dziennikarzom, że rząd jest świadomy sprawy.

Powiedziała, że ​​chińska ambasada w Kuala Lumpur jest w kontakcie z władzami Malezji i poprosiła je o „sprawiedliwe rozpatrzenie sprawy zgodnie z prawem”, dodając, że należy również chronić „bezpieczeństwo i prawa i interesy” chińskich obywateli .

READ  Ukraina aresztuje wysokiego rangą urzędnika Ministerstwa Obrony oskarżonego o defraudację 40 milionów dolarów

Dwa brytyjskie wraki były wcześniej celem nielegalnych ekip ratowniczych.