1. Ukraina ponownie zadomowiła się w Chersoniu
Ukraińscy policjanci wrócili do Chersonia w sobotę z usługami radiowo-telewizyjnymi po tym, jak Kijów odbił miasto w piątek.
Jest to część szybkich, ale ostrożnych wysiłków Ukrainy zmierzających do odzyskania południowego miasta portowego po wycofaniu się sił rosyjskich, które okupowały Chersoń od pierwszych dni wojny.
Po tym, jak rozeszła się wiadomość o wyzwoleniu, na całej Ukrainie miały miejsce radosne sceny, chociaż jeden z urzędników określił miasto nad Morzem Czarnym jako „katastrofę humanitarną”.
Moskwa ogłosiła we wczesnych godzinach porannych w piątek o wycofaniu swoich wojsk z Chersoniu i przerzuceniu dziesiątek tysięcy żołnierzy i sprzętu wojskowego na drugą stronę Dniepru.
Wycofanie się jest poważnym ciosem dla Moskwy i następuje około sześciu tygodni po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin dokonał aneksji czterech regionów południowo-wschodniej Ukrainy, w tym miejsca w Chersoniu.
Oświadczył, że te obszary są częścią Rosji w ruchu naruszającym prawo międzynarodowe.
Rosyjscy urzędnicy podkreślali, że wycofanie się nie zmieniło kontroli Rosji nad anektowanymi terenami.
Region Chersonia był punktem zapalnym dla sił ukraińskich i rosyjskich, ponieważ żołnierze kijowscy naciskali na region w ramach szerszej ofensywy.
Ukraiński kanclerz Roman Hołownia powiedział, że sytuacja w Chersoniu to „katastrofa humanitarna”.
Powiedział, że pozostali mieszkańcy są bez wody, lekarstw i jedzenia. Brakowało też artykułów pierwszej potrzeby, takich jak chleb, z powodu przerw w dostawie prądu.
„Okupanci i ich kolaboranci zrobili wszystko, co w ich mocy, aby ludzie, którzy przebywali w mieście jak najwięcej przez te dni, tygodnie i miesiące, musieli czekać” na przybycie wojsk ukraińskich – powiedział Hołownia.
„Zaopatrzenie w wodę praktycznie nie istnieje”.
2. Brak porozumienia w sprawie przedłużenia umowy zbożowej, mówi Rosja
W sobotę Rosja poinformowała, że nie ma jeszcze porozumienia w sprawie przedłużenia umowy umożliwiającej Ukrainie eksport zboża przez Morze Czarne.
Moskwa powtórzyła swoje żądanie nieskrępowanego dostępu do światowych rynków dla eksportu żywności i nawozów.
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin powiedział, że rozmowy z przedstawicielami ONZ w Genewie w piątek były przydatne, ale kwestia, czy umowa może zostać odnowiona, nie została jeszcze rozwiązana.
Umowa podpisana przez Kijów i Moskwę w lipcu, za pośrednictwem ONZ i Turcji, pozwala na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne po rosyjskiej blokadzie.
Porozumienie, które ma wygasnąć za tydzień, pomogło złagodzić presję na ceny żywności i zagrożenie głodem w krajach rozwijających się.
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że nie będzie postępu w odnawianiu umowy, dopóki rosyjski bank państwowy nie zostanie ponownie podłączony do międzynarodowego systemu płatności bankowych SWIFT, który został odcięty przez zachodnie sankcje.
Według ONZ z Ukrainy wyeksportowano 10 milionów ton zboża i innej żywności w ramach umowy czarnomorskiej.
Rosja wielokrotnie skarżyła się, że jej eksport zboża, mimo że nie jest bezpośrednio objęty zachodnimi sankcjami, jest skutecznie zakazany, ponieważ sankcje odcinają dostęp do finansów, ubezpieczeń i portów.
Ukraina i Rosja to najwięksi eksporterzy zboża na świecie. Zachodzące tam zmiany mają znaczący wpływ na światowe ceny żywności.
3. Erdogan dąży do rozmów pokojowych pomimo działań Zachodu
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że Turcja jest zaangażowana w prowadzenie rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.
Erdogan oskarżył też Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie o prowokowanie Moskwy.
„Zachód, zwłaszcza Stany Zjednoczone, najwyraźniej bez końca atakują Rosję” – cytował turecki przywódca państwowy kanał TRT. Nie wyjaśnił, co przez to rozumie.
„Oczywiście Rosja stawia wielki opór w obliczu tego wszystkiego” – powiedział Erdogan dziennikarzom w samolocie z Uzbekistanu.
Kraje zachodnie mocno wspierały Ukrainę w obliczu rosyjskiej inwazji, udzielały Kijowowi wsparcia finansowego i zbrojeniowego oraz nakładały sankcje na Moskwę.
„Pracujemy nad tym, jak stworzyć tutaj korytarz pokojowy, taki jak korytarz zbożowy. Uważamy, że najlepszą drogą do tego jest droga od dialogu do pokoju” – powiedział Erdogan, dodając, że ważny będzie pogląd Ukrainy.
Turcja, członek NATO, próbowała zachować cienką linię między walczącymi stronami. Tureckie firmy zbrojeniowe dostarczyły drony na Ukrainę, a Erdogan w przeszłości krytykował inwazję.
Ale Turcja nie uczestniczyła w zachodnich sankcjach.
Ankara wynegocjowała porozumienie o zniesieniu blokady na eksport zboża z Ukrainy cztery miesiące temu, wraz z ONZ.
Erdogan powiedział, że „błędem” byłoby zaproponowanie przez Turcję konkretnego terminu przedłużenia umowy poza termin 19 listopada. Dodał jednak, że powinno działać „tak długo, jak to możliwe”.
Nie było ostatnio publicznych prób wznowienia rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją. Rozmowy w Stambule na temat możliwego zawieszenia broni w pierwszych tygodniach konfliktu załamały się i nie osiągnięto żadnych postępów.
4. Urzędnik UE wzywa Chiny do przekonania Rosji do przestrzegania prawa międzynarodowego
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zachęcał Chiny do „wykorzystania wszelkich środków”, aby przekonać Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego.
Wypowiedział się w sobotę, na kilka dni przed szczytem G20, który ma zdominować dyskusje na temat konfliktu na Ukrainie.
„Zachęcamy chińskie władze do wykorzystania wszelkich dostępnych im środków, aby przekonać Rosję do poszanowania uznanych na arenie międzynarodowej granic i poszanowania suwerenności Ukrainy” – powiedział AFP przywódca UE.
Charles Michel przemawiał z Phnom Penh w Kambodży, gdzie spotkał się z przywódcami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
Następnie uda się na indonezyjską wyspę Bali, aby wziąć udział w szczycie G20 wraz z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.
„W tym trudnym momencie historii ludzkości ważne jest, aby istniała współpraca międzynarodowa, a G20 będzie kolejną okazją do spojrzenia sobie w oczy” – powiedział.
„Jesteśmy z boku, w tym kraje, które nie mają dokładnie tych samych systemów politycznych, ale przynajmniej wierzą w potrzebę ochrony prawa międzynarodowego” – powiedział Michel.
Stosunki między Chinami a Unią Europejską pogorszyły się od czasu nałożenia sankcji na obie strony w związku z zarzutami łamania praw człowieka w chińskim regionie Xinjiang.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym przywódcy UE wielokrotnie wzywali Pekin do publicznego potępienia działań Rosji, jak dotąd bez powodzenia.
5. Rosyjskie „Głodowe Igrzyska” muszą się skończyć: ukraiński minister spraw zagranicznych
Minister spraw zagranicznych Ukrainy w sobotę wezwał kraje Azji Południowo-Wschodniej do zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby uniemożliwić Rosji rozgrywanie „Głodowych Igrzysk” w związku z ukraińskim porozumieniem zbożowym.
Umowa, która umożliwia eksport żywności z ukraińskich portów Morza Czarnego, wygasa w przyszłym tygodniu. Jak dotąd poczyniono niewielkie postępy w zapewnieniu odnowienia ze strony rosyjskiej.
Przemawiając na konferencji prasowej w Kambodży, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że należy podjąć działania, aby rosyjscy inspektorzy nie opóźniali celowo dostaw, co spowodowało wzrost światowych cen.
Zgodnie z warunkami umowy zbożowej Rosja może kontrolować statki, aby upewnić się, że przewożą to, co twierdzą, że przewożą.
„Nie wystarczy tylko utrzymać Rosję na pokładzie” – powiedział. „Ważne jest również, aby rosyjscy inspektorzy biorący udział w tej inicjatywie… działali w dobrej wierze i przeprowadzali inspekcje statków bez sztucznej zwłoki”.
Kuleba dodał, że kraje afrykańskie i azjatyckie cierpią z tego powodu.
„Wzywam wszystkich członków ASEAN do podjęcia wszelkich możliwych środków, aby uniemożliwić Rosji rozgrywanie Głodowych Igrzysk ze światem” – powiedział.
Rosyjska blokada ukraińskiego zboża w pierwszych miesiącach wojny spowodowała gwałtowny wzrost światowych cen żywności, spychając części rozwijającego się świata na skraj głodu.
Ukraina po raz pierwszy dołącza do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i równoległego szczytu Azji Wschodniej.
Obecni byli także przywódcy Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Australii oraz minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
6. Banksy ujawnia nowe prace nad zbombardowanym budynkiem na Ukrainie
Banksy odsłonił jedną ze swoich nowych prac w zniszczonym budynku na Ukrainie.
Brytyjski artysta graffiti umieścił na swoim koncie na Instagramie w nocy z piątku na sobotę zdjęcia pracy wydrukowanej na budynku, który został wysadzony w powietrze w Borodiance pod Kijowem.
Potwierdził, że był autorem.
Na ścianie zdeformowanego budynku w położonej kilka kilometrów na północny zachód od stolicy Ukrainy Borodiance namalowana jest praca gimnastyczki balansującej na kupie gruzu.
Stał się symbolem ukraińskiego oporu wobec rosyjskich bombardowań.
Słynny artysta uliczny napisał „Borodianka, Ukraina” w podpisie zdjęć na swoim koncie na Instagramie.
„To symbol naszego niezachwianego oporu” – powiedział AFP 32-letni Ukrainiec Ołeksij Savochka.
„To niewzruszony opór naszego kraju” – dodał.
Szereg szkiców w stylu Banksy’ego pojawiło się ostatnio w Kijowie i okolicach, wskazując, że artysta mógł pracować w okolicy.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy